Սահմանադրության տեքստը պետք է պատրաստ լինի մինչև ընտրություններ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հայտնել է, որ նոր սահմանադրության մեջ կառավարման համակարգի փոփոխություն նախատեսված չէ։ Նա նշել է, որ այժմ ոչ թե նոր հայեցակարգի վրա են աշխատում, այլ՝ սահմանադրության նոր տեքստի։
«Պետք է ամեն ինչ անել, որ սահմանադրության նոր նախագծի տեքստը պատրաստ լինի մինչև նոր ընտրությունները»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ դրանից հետո արդեն կորոշվի հանրաքվեի դնելու հարցը։ Գալյանը նաև շեշտել է, որ սահմանադրության տեքստի մասին մեկնաբանություններ չի անի. «Դա կվերապահենք համապատասխան հանձնաժողովին»։
Գալյանը նաև նշել է, որ ընտրակարգի հետ կապված որոշ հստակեցումներ հնարավոր են՝ հենվելով համամասնական ընտակարգի վրա ու բացառելով մեծամասնական տարրերի առկայությունը. «Սա ենթադրում է ոչ միայն սահմանադրության փոփոխություն, այլև ԱԺ կանոնակարգում փոփոխություններ»։

The text of the constitution must be ready before the elections
Justice Minister Srbuhi Galyan said that the new constitution does not envisage a change in the system of government. She noted that they are working not on a new concept but on a new constitution text.
"Everything must be done to ensure that the text of the new draft constitution is ready before the new elections," she said, adding that the issue of putting it to a referendum will be decided. Galyan also said she would not comment on the constitution's text: "We will reserve that to the relevant committee."
Galyan also noted that some clarifications regarding the electoral system are possible, relying on a proportional system and excluding the presence of majoritarian elements: "This implies not only a change in the constitution but also changes in the NA regulations."