Երուսաղեմի հայկական եկեղեցին հայտնում է, որ Իսրայելը ձգտում է խլել իր ունեցվածքը
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանը մեղադրել է Իսրայելի իշխանություններին կրոնական կազմակերպության դեմ «անարդար, նպատակային և կեղտոտ հարկեր» գանձելու մեջ, ինչն ուղղված է եկեղեցու ներկայությունը Սուրբ Երկրում նվազեցնելուն։
Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի X-ի էջում ասվում է, որ Երուսաղեմի քաղաքապետարանը ձգտում է բռնագրավել դարեր շարունակ իրեն պատկանող գույքը և այն աճուրդի հանել՝ 1994 թվականից ի վեր իբր գոյացած համայնքային պարտքերը հավաքելու համար:
Եկեղեցին ասում է, որ այս պնդումները «երբեք չեն ապացուցվել դատական ​​գործընթացներում, և մինչ այժմ սովորական պրակտիկաների միջոցով երբեք չեն իրականացվել»:
Կառույցը նախազգուշացրել է, որ եթե բռնագրավման գործընթացը շարունակվի, այն կարող է «նախադեպ դառնալ Երուսաղեմի բոլոր քրիստոնյա համայնքների դեմ»։
«Եթե, Աստված մի արասցե, պատրիարքարանի միջնորդությունը մերժվի, Երուսաղեմի քաղաքապետարանը կալանք կդնի Պատրիարքարանին պատկանող անշարժ գույքի վրա և այն աճուրդի կհանվի՝ ենթադրյալ վիճելի պարտքերը վերականգնելու համար, որոնք երբեք չեն ապացուցվել դատական կարգով»,- ասվում է Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Armenian Church in Jerusalem says Israel seeks to seize its property
The Armenian Patriarchate of Jerusalem has accused Israeli authorities of levying “unfair, targeted, and dirty taxes” against the religious organization, aimed at reducing the church’s presence in the Holy Land.
The Armenian Patriarchate of Jerusalem’s X-page says that the Jerusalem Municipality is seeking to seize property that has belonged to it for centuries and auction it off to collect community debts that have allegedly accrued since 1994.
The church says these claims have “never been proven in legal proceedings and have never been implemented through normal practices until now.”
The organization warned that if the confiscation process continues, it could “set a precedent against all Christian communities in Jerusalem.”
“If God forbid the Patriarchate’s petition is rejected, the Jerusalem Municipality will seize real estate belonging to the Patriarchate and auction it off to recover alleged disputed debts that have never been proven in court,” the Armenian Patriarchate of Jerusalem said in a statement.