Երուսաղեմի հայկական եկեղեցին հայտնում է, որ Իսրայելը ձգտում է խլել իր ունեցվածքը
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանը մեղադրել է Իսրայելի իշխանություններին կրոնական կազմակերպության դեմ «անարդար, նպատակային և կեղտոտ հարկեր» գանձելու մեջ, ինչն ուղղված է եկեղեցու ներկայությունը Սուրբ Երկրում նվազեցնելուն։
Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի X-ի էջում ասվում է, որ Երուսաղեմի քաղաքապետարանը ձգտում է բռնագրավել դարեր շարունակ իրեն պատկանող գույքը և այն աճուրդի հանել՝ 1994 թվականից ի վեր իբր գոյացած համայնքային պարտքերը հավաքելու համար:
Եկեղեցին ասում է, որ այս պնդումները «երբեք չեն ապացուցվել դատական ​​գործընթացներում, և մինչ այժմ սովորական պրակտիկաների միջոցով երբեք չեն իրականացվել»:
Կառույցը նախազգուշացրել է, որ եթե բռնագրավման գործընթացը շարունակվի, այն կարող է «նախադեպ դառնալ Երուսաղեմի բոլոր քրիստոնյա համայնքների դեմ»։
«Եթե, Աստված մի արասցե, պատրիարքարանի միջնորդությունը մերժվի, Երուսաղեմի քաղաքապետարանը կալանք կդնի Պատրիարքարանին պատկանող անշարժ գույքի վրա և այն աճուրդի կհանվի՝ ենթադրյալ վիճելի պարտքերը վերականգնելու համար, որոնք երբեք չեն ապացուցվել դատական կարգով»,- ասվում է Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Армянская церковь в Иерусалиме заявляет, что Израиль пытается конфисковать ее имущество
Армянский Патриархат Иерусалима обвинил израильские власти в наложении «несправедливых, целенаправленных и грязных налогов» на религиозную организацию, что направлено на сокращение присутствия церкви на Святой Земле.
На странице X Армянского Патриархата Иерусалима говорится, что муниципалитет Иерусалима стремится конфисковать принадлежащую ему на протяжении веков собственность и выставить ее на аукцион для взыскания якобы накопленных с 1994 года муниципальных долгов.
Церковь заявляет, что эти претензии «никогда не были доказаны в судебных процессах, и до сих пор не были реализованы через обычные практики».
Патриархат предупредил, что если процесс конфискации продолжится, это может «стать прецедентом против всех христианских общин Иерусалима».
«Если, не дай Бог, ходатайство Патриархата будет отклонено, муниципалитет Иерусалима наложит арест на недвижимость, принадлежащую Патриархату, и выставит ее на аукцион для погашения предполагаемых спорных долгов, которые никогда не были доказаны в судебном порядке», — говорится в сообщении Армянского Патриархата Иерусалима.