Գերմանիան պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին․ Շոլց
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Դաշնային կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ, հայտնում են Կառավարությունից։
Վարչապետ Փաշինյանն առողջություն է մաղթել Մյունխենում օրերս տեղի ունեցած միջադեպից տուժածներին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Գերմանիա երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը և բազմոլորտ համագործակցության խորացման հեռանկարները:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է երկկողմ կապերի ընդլայնումն ու առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցերին:
Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի Կառավարության՝ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը, այդ համատեքստում մանրամասներ հաղորդել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության` հիմնված ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի զարգացումների մասին:
Կանցլեր Շոլցն իր հերթին նշել է, որ Գերմանիան պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին, ինչպես նաև խաղաղության հաստատմանն ուղղված քայլերին:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են փոխգործակցության խորացման պատրաստակամությունը և կարևորել երկկողմ քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը:

The Government reported that Prime Minister Nikol Pashinyan met with Federal Chancellor Olaf Scholz on the sidelines of the Munich Security Conference.
Prime Minister Pashinyan wished good health to those injured in the recent incident in Munich.
During the meeting, the parties discussed the agenda of bilateral relations between Armenia and Germany and the prospects for deepening multi-sectoral cooperation.
Prime Minister Pashinyan emphasized expanding bilateral ties and activating trade and economic relations.
The interlocutors also touched upon issues of regional security and stability.
Prime Minister Pashinyan presented the Armenian Government's efforts to establish peace in the region and provided details of the "Crossroads of Peace" initiative based on the principles of sovereignty, jurisdiction, equality, and reciprocity, as well as developments in the Armenia-Azerbaijan peace process.
Chancellor Scholz, in turn, noted that Germany is ready to continue supporting Armenia's democratic reform agenda and steps to establish peace.
At the end of the meeting, the parties reaffirmed their readiness to deepen cooperation and emphasized the importance of continuing bilateral political dialogue.