«ԱՄՆ փոխնախագահի հետ հանդիպումը բավական երկար է տևել». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է հայտնել Ջեյմս Վենսի հետ հանդիպումից՝ նշելով, որ նախապես Սպիտակ տանը հանդիպման ծրագրեր չեն եղել։
Այնուամենայնիվ, կայացել է չնախատեսված հանդիպում. «Հանդիպումը բավական երկար է տևել՝ 1+3 ձևաչափով։ Տետ-ա-տետ խոսակցություն չի եղել։ Մեր կողմից մասնակցել է Հայաստանի դեսպանը, վարչապետի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետը, իմ մամուլի խոսնակը, և հանգամանալից խոսակցություն է տեղի ունեցել»,- ասել է նա։ Ըստ վարչապետի՝ հանդիպումը տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի համար «շատ խառը միջավայրում»։ Նա նշեց, որ հանդիպումը գնահատում է կարևոր ու արդյունավետ։
Անդրադառնալով Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի միջև կնքված փաստաթղթին՝ նա նշել է, որ դրան պետք է վերաբերել որպես աշխատանքային փաստաթղթի. «Ամեն ինչին վերաբերում ենք կամ ապոկալիպսիսի, կամ երկնքից թափվող մանանայի տրամաբանությամբ»։

"The meeting with the US Vice President lasted quite a long time," says Prime Minister
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has provided details of his meeting with James Vance, noting that there were no advance plans for a meeting at the White House.
However, an unplanned meeting took place. “The meeting lasted quite a long time, in a 1+3 format. There was no one-on-one conversation. The Armenian ambassador, the head of the foreign relations department of the Prime Minister’s Office, and my press secretary participated on our side, and a detailed conversation took place,” he said. According to the Prime Minister, the meeting took place in a “very mixed environment” for the United States. He noted that he considers the meeting essential and productive.
Referring to the document signed between Armenia and the United States, he noted that it should be treated as a working document. “We treat everything either with the logic of the apocalypse or manna falling from the sky.”