Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանը ներկայացրել է խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ ՀՀ մոտեցումները
Փետրվարի 12-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանի Վերին պալատում կայացել է Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Արման Խաչատրյանի հանդիպումը Սենատում Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ` խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դեվինազի գլխավորությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունից:
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Խաչատրյանը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիայի Սենատին՝ հանձինս նախագահ Լարշեի, ինչպես նաև Սենատի անդամներին Հայաստանին և հայ ժողովրդին վերաբերող հարցերը մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու, ինչպես նաև հայ ժողովրդին բացառիկ համերաշխություն և շարունակական աջակցություն ցուցաբերելու համար։
«Հայաստանի դեսպանը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի Սենատի կողմից, ի նպաստ Հայաստանի և հայ ժողովրդի, մի շարք բանաձևերի ընդունումը, համաժողովների ու քննարկումների կազմակերպումը, հայ ժողովրդի համար դժվար ժամանակաշրջանում Սենատի նախագահի ու անդամների՝ Հայաստան կատարած այցերը:
Սենատորների խնդրանքով դեսպան Խաչատրյանն անդրադարձել է Հայաստան-Ֆրանսիա երկկողմ օրակարգին, մասնավորապես՝ բարձրագույն մակարդակով պարբերաբար բնույթ կրող շփումներին, երկու երկրների միջև դինամիկ զարգացող ռազմավարական գործընկերությանը, այդ թվում՝ պաշտպանության, տնտեսության, ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը։
ՀՀ դեսպանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում երկարատև և արդար խաղաղության և կայունության հաստատման, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ու խաղաղության պայմանագրի ստորագրման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները, ինչպես նաև` Հայաստան-Ադրբեջան սահմազատման գործընթացի զարգացումները, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը՝ ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության համատեքստում։
Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամները, ի դեմս խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դեվինազի, վերահաստատել են Սենատի և բարեկամական խմբի հանձնառությունը՝ շարունակելու նպաստել հայ-ֆրանսիական բարեկամության ամրապնդմանն ու Հայաստան-Ֆրանսիա գործընկերության զարգացմանը: Դեսպանը պատասխանել է Սենատի անդամների հարցերին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

The Armenian Ambassador to France presented Armenia's approaches to the peace treaty
The Armenian Ambassador to France, Arman Khachatryan, met with members of the France-Armenia Friendship Group in the Senate, headed by Gilbert-Luc Devinaz, in the Upper Chamber of the French Parliament on February 12. The Embassy of the Republic of Armenia in France reported this.
During the meeting, Ambassador Khachatryan expressed gratitude to the French Senate, represented by President Larcher, and to its members for constantly highlighting issues related to Armenia and the Armenian people and for providing exceptional solidarity and continuous support to them.
"The Ambassador of Armenia highly appreciated the adoption of several resolutions by the French Senate in favor of Armenia and the Armenian people, the organization of conferences and discussions, and the visits of the President and members of the Senate to Armenia during a difficult period for the Armenian people.
At the senators' request, Ambassador Khachatryan touched upon the Armenia-France bilateral agenda, in particular, the regular contacts at the highest level and the dynamically developing strategic partnership between the two countries, including the expansion of cooperation in the fields of defense, economy, and infrastructure.
The Ambassador of Armenia presented Armenia's approaches to establishing lasting and just peace and stability in the South Caucasus, normalizing relations with Azerbaijan and signing a peace treaty, as well as the developments in the Armenia-Azerbaijan border demarcation process, and the unblocking of regional communications in the context of the "Crossroads of Peace" initiative of the Government of the Republic of Armenia.
The members of the France-Armenia Friendship Group of the Senate, represented by the group's chairman, Gilbert-Luc Devinaz, reaffirmed the Senate and friendship group's commitment to continue contributing to the strengthening of Armenian-French friendship and the development of Armenia-France partnership. The Ambassador answered the questions of the Senate members," the statement said.