«ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացը մեկնարկել է այդ օրը». Հովհաննիսյան
ԱԺ ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանին կարծիքով՝ Եվրոմիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծը ձևով և բովանդակությամբ խոսում է Հայաստանի ժողովրդավարության մասին։
Նրա խոսքով՝ ամենամոտ անցյալում դժվար էր պատկերացնել, որ հնարավոր է նման տեքստ քննարկել հայկական իրականության մեջ։
Հովհաննիսյանն հերքեց խոսակցությունները, թե քաղաքացիներին որևէ ընտրություն է պարտադրվում․
«Այս գործընթացը բնական է, երկրի քաղաքակրթական, քաղաքական ընտրության հարցն է, որի մասին վարչապետը եվրոպական պառլամենտի բարձր ամբիոնից հայտարարել է։ Եվ, ըստ էության, Եվրոմիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացը մեկնարկել է այդ օրը»։
Պատգամավորը ընդգծեց, որ նախագծով հաստատում են վարչապետի ուղերձն ու քաղաքականությունը կառուցում այդ տրամաբանությամբ։

According to Artur Hovhannisyan, Secretary of the NA KP faction, the draft law on launching the process of Armenia’s membership in the European Union speaks about Armenia’s democracy in form and content.
According to him, in the recent past, it was difficult to imagine that such a text could be discussed in Armenian reality.
Hovhannisyan denied the rumors that any choice was being imposed on citizens.
This process is natural; it is a matter of the country’s civilizational and political choice, which the Prime Minister announced from the high rostrum of the European Parliament. And the process of Armenia’s membership in the European Union launched that day.”
The MP emphasized that the draft law confirms the Prime Minister’s message and builds policy by that logic.