«Հարցերը քննարկում ենք փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա». Ալեն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման հնարավորություններին՝ նշելով, որ բոլոր հարցերը քննարկվում են փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա․
«Չկա մի բան, որ պարտադիր է Ադրբեջանի համար ու չի գործելու Հայաստանի համար»,-ասել է նա։ Հարցին՝ ընդունելի՞ է փոխադարձությունն Ադրբեջանի համար, նա դրական պատասխան է տվել. «Դե, եթե քննարկում ենք, ուրեմն, այո։ Իհարկե»։
Իսկ թե ինչն է խանգարում կյանքի կոչել, նա նշել է. «Բեռների ապահովության հարցն է, շփումների հարցն է, որովհետև, հաշվի առնելով վերջին տասնամյակների լարվածությունը, պետք է հասկանալ, թե ոնց է, օրինակ, իրավական գործընթացը տեղի ունենալու երկու երկրների քաղաքացիների, գերատեսչությունների միջև»։
Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է նաև հարցին, թե ինչու չեն բացահայտվում բանակցային առաջարկները. «Չի բացահայտվում, որովհետև դրանք խոչընդոտում են բանակցային պրոցեսին»։

"We discuss issues based on the principle of reciprocity." Alen Simonyan
NA Speaker Alen Simonyan touched upon the possibilities of unblocking transport routes, noting that all issues are discussed based on the principle of reciprocity:
“Nothing is mandatory for Azerbaijan and will not work for Armenia,” he said. He answered positively to whether reciprocity is acceptable for Azerbaijan: “Well, if we are discussing it, then yes. Of course.”
As for what is hindering its implementation, he noted, “It is the issue of cargo security; it is the issue of contacts because, taking into account the tension of recent decades, it is necessary to understand how, for example, the legal process will take place between citizens and departments of the two countries.”
Alen Simonyan also addressed why the negotiation proposals are not disclosed: “They are not disclosed because they hinder the negotiation process.”