«Նպատակ է եղել ՌԴ-ից զորքեր բերել, որպեսզի այդ միջանցքը իրենք վերահսկեն». Ալեն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, թե Ադրբեջանը հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ ցանկացած դեպքում օգտագործելու է «միջանցք» տերմինը։
«Ինչ էլ լինի, ինչ էլ վերջում ստացվի, իրենք ասելու են՝ «մենք մեր միջանցքը ստացանք»»,- նշել է նա։ Հարցին՝ Ադրբեջանը միջանցք է ուզում, թե ոչ, Սիմոնյանը հայտարարել է. «Իրենք մեկնաբանությունները ոնց ուզում, տալիս են։ Միջանցք խոսակցությունը բացվել է նրանից, որ նպատակ է եղել ՌԴ զորքեր բերել, որպեսզի այդ միջանցքը իրենք վերահսկեն»։
Անդրադառնալով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետին՝ նա նշել է. «9-րդ կետը՝ ինքը կարող է նստել ու մոնիտորով նայել»։
Նա հիշեցրել է, որ փաստաթղթում հատուկ շեշտվում է Լաչինի միջանցքի մասին, բայց 9-րդ կետում նման տերմին չկա. «Ճանապարհի վերահսկողությունը կարելի է իրականացնել նաև տեսախցիկներով։ Պարտադի՞ր է, որ ամեն մետրը մեկ ռուս զինվոր կանգնած լինի»։

"The goal was to bring troops from Russia so that they could control that corridor." Alen Simonyan
NA Speaker Alen Simonyan announced that Azerbaijan will use the term “corridor” in any case regarding the unblocking of communication routes.
Whatever happens, whatever happens in the end, they will say, ‘We got our corridor,” ”he noted. Whether Azerbaijan wants a corridor, Simonyan stated, “They give their comments however they want. The corridor conversation was opened because the goal was to bring in Russian troops so that they could control that corridor themselves.”
Referring to point 9 of the November 9, 2020, trilateral statement, he noted, “Point 9: he can sit and watch on a monitor.”
He recalled that the document explicitly emphasizes the Lachin corridor, but there is no such term in point 9. “The control of the road can also be carried out with cameras. Is it mandatory that one Russian soldier be standing every meter?”