Ալեն Սիմոնյանը Բելգիայում ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկը»
Աշխատանքային այցով Բելգիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 7-ին հանդիպել է Բելգիայի Թագավորության Սենատի նախագահ Վալերի Դե Բուի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող տարբեր հարցեր` անդրադարձ կատարելով նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացման բազմակողմ օրակարգին և Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների թեմային:
Ալեն Սիմոնյանը Բելգիայի Սենատի նախագահին է ներկայացրել Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և դրա իրագործմամբ տարածաշրջանի երկրների համար ընձեռվող նոր հնարավորությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների խնդրին ու տարածաշրջանային հետաքրքրության այլ հարցերի:

Alen Simonyan presented "Crossroads of Peace" in Belgium
On February 7, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alain Simonyan, who is on a working visit to Belgium, met with the President of the Senate of the Kingdom of Belgium, Valerie De Bouy.
During the meeting, the parties discussed various issues related to inter-parliamentary cooperation, touching upon the multilateral agenda of deepening Armenia-EU relations and democratic reforms in Armenia.
Alain Simonyan presented to the Speaker of the Belgian Senate the “Crossroads of Peace” project initiated by the Armenian government and the new opportunities provided for the region's countries with its implementation.
The interlocutors also touched upon the issue of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan and other matters of regional interest.