OpenAI-ն միջոցներ է ձեռնարկում DeepSeek-ի հետ մրցավազքում
OpenAI-ն հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն իր Stargate նախագիծը դիտարկում է որպես արհեստական բանականության պոտենցիալ տվյալների կենտրոն. գրում է Reuters-ը։
Ընկերությունը նախագիծը համարել է անհետաձգելի և պարզաբանել, որ դրա նպատակն է, որ Միացյալ Նահանգները «հաղթի Չինաստանին արհեստական ինտելեկտի համաշխարհային մրցավազքում»:
«DeepSeek-ի լուրերը ցույց են տալիս, որ սա իրական մրցակցություն է, և վտանգները մեծ են: Այս մրցավազքում ով էլ վերջում հաղթի, որոշելու է, թե ինչպիսին կլինի աշխարհը՝ արդյոք կունենանք ժողովրդավարական, բաց և ազատ, թե ավտորիտար արհեստական բանականություն»,-ասել է OpenAI-ի ներկայացուցիչը։
Ծրագրին մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել 16 նահանգ, որոնք ցանկանում են դառնալ Stargate-ի տվյալների կենտրոնների տեղակայման վայր։ Ինչպես նշել է ընկերության ներկայացուցիչը, Տեխասը կհանդիսանա տվյալների գլխավոր կենտրոնը:

OpenAI takes action in race with DeepSeek
Reuters reports that OpenAI has said the United States is considering its Stargate project as a potential artificial intelligence data center.
The company considered the project urgent and explained its goal of the United States "beating China in the global race for artificial intelligence.”
The DeepSeek news shows this is a real competition with high stakes. Whoever wins this race will ultimately determine what the world will be like: whether we have democratic, open, and free artificial intelligence or authoritarian artificial intelligence,” an OpenAI representative said.
The project has attracted significant interest from 16 states that want to host Stargate data centers. As the company representative noted, Texas will be the primary data center.