Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել դասախոսությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վաշինգտոնում այցելել է Ջորջթաունի համալսարան: Վարչապետին դիմավորել է Էդմունդ Վոշլի անվան Արտաքին ծառայության ինստիտուտի դեկան, պրոֆեսոր Ջոուլ Հելմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել դասախոսությամբ, որին ներկա են եղել քաղաքագիտություն, միջազգային հարաբերություններ և անվտանգություն ուսումնասիրող ուսանողներ և դասախոսներ:
Երկրի ղեկավարն իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման ու ամրապնդման, իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին, տարածաշրջանում առկա իրավիճակին, մասնավորապես, Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցած գործընթացներին և առկա մարտահրավերներին, ինչպես նաև դրանց լուծման քայլերին: Վարչապետն ընդգծել է ժողովրդավարության ամրապնդման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը՝ այդ համատեքստում կարևորելով ինստիտուտների և նրանց կարողությունների զարգացումը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ու շեշտել ՀՀ Կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:
Վարչապետը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` միտված տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը:
Հանդիպման ընթացքում երկրի ղեկավարը պատասխանել է նաև ուսանողներին և դասախոսներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի:

Nikol Pashinyan gave a lecture
Prime Minister Nikol Pashinyan visited Georgetown University in Washington. The Prime Minister was welcomed by Professor Joel Hellman, Dean of the Edmund Woschle Institute of Foreign Service.
Nikol Pashinyan delivered a lecture attended by students and professors studying political science, international relations, and security.
In his speech, the Head of State touched upon the development and strengthening of democracy in Armenia, ongoing reforms, the current situation in the region, in particular, the processes around Armenia and the existing challenges and steps to resolve them. The Prime Minister emphasized the commitment of the Government of the Republic of Armenia to strengthening democracy and combating corruption, highlighting the importance of developing institutions and their capabilities in this context.
Nikol Pashinyan also discussed normalizing relations with Azerbaijan and Turkey, emphasizing the Government of the Republic of Armenia’s commitment to the peace agenda.
The Prime Minister presented the “Crossroads of Peace” project aimed at unblocking regional communication routes.
During the meeting, the Head of State also responded to several questions of interest to students and lecturers.