Վարչապետն Ատլանտյան խորհրդում հանդես է եկել ելույթով
Վարչապետը նախ պատասխանել է Ատլանտյան խորհրդի Եվրասիայի կենտրոնի ավագ տնօրեն, Ուզբեկստանում և Ուկրաինայում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Հերբսթի հարցերին: Այնուհետև հանդիպումն անցկացվել է փակ ձևաչափով, որի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել փորձագետների մի շարք հարցերի:
Ստորև ներկայացվում է վարչապետ Փաշինյանի ելույթը և Ջոն Հերբսթի հետ հարցուպատասխանն ամբողջությամբ.
Ատլանտյան խորհրդի Եվրասիայի կենտրոնի ավագ տնօրեն, դեսպան Ջոն Հերբսթ - Այսօր պատիվ ունեմ հյուրընկալել Նորին գերազանցություն պարոն Փաշինյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին։ Այսօր շատ հետաքրքիր երկխոսություն տեղի կունենա։ Վարչապետը ղեկավարում է իր երկիրը՝ սկսած 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից, որը մեծ ժողովրդավարական փոփոխություն բերեց Հայաստանի համար։ Այդ ժամանակից ի վեր նա իր երկիրն առաջնորդել է ալեկոծ ժամանակահատվածի միջով, անցկացրել է արտահերթ ընտրություններ 2021-ին: Լինելով մասնագիտությամբ լրագրող, պարոն վարչապետն այժմ փորձում է Հայաստանի և նրա ապագայի համար գրել նոր պատմություն։ Ապագա, որտեղ կլինի խաղաղություն և նորմալ հարաբերություններ հարևանների հետ, հարգանք ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հանդեպ և ապագա, որտեղ Միացյալ Նահանգները, Արևմուտքը, Եվրոպան հետաքրքրված կլինեն Հայաստանի հետ համագործակցությամբ։ Արդեն գոյություն ունի նոր ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական գործընկերություն, ինչը մեծ քայլ առաջ է Հայաստանի ապագայի և Վաշինգտոն-Երևան հարաբերությունների համար։ Ընդունեք շնորհավորանքներս՝ վարչապետ Փաշինյան ու Արտաքին գործերի նախարար Միրզոյան, այս զարգացման համար։ Այս համագործակցությունն ակնհայտորեն բխում է թե՛ Հայաստանի, թե՛ ԱՄՆ-ի շահերից։ Այսպիսով, հրավիրում եմ պարոն վարչապետին ամբիոնից ելույթ ունենալու, ինչից հետո տեղի կունենա քննարկում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հարգելի պրն. Հերբսթ, վերլուծական կենտրոնների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Ուրախ եմ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությունը ձեզ հետ քննարկելու հնարավորության համար։ Հայաստանի Կառավարությունը որդեգրել է մի արտաքին քաղաքականություն, որը մենք անվանում ենք բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականություն։ Այդ քաղաքականության առանցքում Հայաստանի Հանրապետության անկախության և ինքնիշխանության մակարդակի բարձրացումն է։
Երբ մենք մտածում էինք, թե որն է անկախության մակարդակի բարձրացման բանաձևը, եկանք եզրակացության, որ դա նշանակում է քչերից կախվածությունը փոխարինել շատերից կախվածության։ Այժմ մենք գործում ենք այս բանաձևի շրջանակներում։ Իհարկե, մենք առաջին հերթին կենտրոնացած ենք մեր տարածաշրջանային հարաբերությունների վրա, որովհետև թե որքանով կլինենք անկախ, անվտանգ, որքանով մեր անվտանգության համակարգը կլինի հուսալի, կախված է նրանից, թե ինչպիսի հարաբերություններ կունենանք մեր տարածաշրջանում։
Գիտեք, որ մեր երկրի չորս սահմաններից երկուսն ամբողջությամբ փակ են, ես խոսում եմ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ մեր սահմանների մասին։ Մենք ունենք ևս երկու սահման՝ Վրաստանի և Իրանի հետ։ Իհարկե, այս երկու սահմանները մեզ համար շատ կարևոր են, մենք համագործակցում ենք, ունենք լավ հարաբերություններ մեր երկու հարևանների՝ Վրաստանի և Իրանի հետ, բայց մենք ցանկանում ենք նոր դարաշրջան բացել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերություններում։
Նախորդ տարիներին հսկայական առաջընթաց ենք գրանցել Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացում։ Որպեսզի այս առաջընթացն ըմբռնելի լինի ձեզ համար, գիտեք, որ հիմա մենք Ադրբեջանի հետ քննարկում ենք խաղաղության պայմանագրի նախագիծը, և այժմ այդ պայմանագրի 17 կետից 15-ի շուրջ ամբողջական համաձայնության ենք հասել և մնում է երկու կետ, որոնց շուրջ դեռ պետք է վերջնական համաձայնության հասնենք։ Հույս ունենք` այս գործընթացն ավարտին հասցնել հնարավորինս արագ։ Իհարկե, Ադրբեջանի հետ աշխատում ենք երկկողմ ձևաչափով, բայց ակնհայտորեն միջազգային հանրության ուշադրությունն ու աջակցությունը շատ օգտակար կլիներ կայուն խաղաղության հասնելու գործում պատշաճ միջավայր ձևավորելու համար։
Մենք Թուրքիայի հետ բավականին ակտիվ երկխոսություն ունենք։ Վերջին տարիներին ես մի քանի հանդիպում եմ ունեցել Թուրքիայի նախագահի հետ, ներկա եմ գտնվել Թուրքիայի նախագահի երդմնակալության արարողությանը, վերջերս հանդիպել ենք Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում, և մենք շատ կոնկրետ համաձայնություն ունենք՝ առաջին փուլով բացել մեր սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր կրող մարդկանց համար, և հույս ունենք հնարավորինս արագ հասնել այս համաձայնագրի իրականացմանը։ Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ։
Մյուս կողմից մենք խորացնում ենք համագործակցությունը տարածաշրջանային այլ գործընկերների հետ, նկատի ունեմ՝ Վրաստանի և Իրանի հետ։ Իհարկե, կա միջազգային մի իրավիճակ, որը խոչընդոտում է մեր հարևանների հետ հարաբերությունների խորացմանը, և այս հանգամանքները բոլորին հայտնի են, ես չեմ նշի դրանք։ Բայց կարծում եմ` մեզ հաջողվում է հաշվի առնել այս բոլոր հանգամանքները, իսկ մյուս կողմից զարգացնել հարաբերությունները հարևանների հետ։ Իհարկե, հույս ունենք, որ մեր տարածաշրջանային իրավիճակում բեկում կլինի, երբ մեզ հաջողվի Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը բերել վերջնական տեսքի և ստորագրել այն, ինչպես նաև Թուրքիայի հետ հասնել հարաբերությունների կարգավորման, ինչը ոչ միայն ամբողջությամբ կփոխի տարածաշրջանային իրավիճակը, այլ նաև կարծում եմ` շատ շոշափելի ու զգալի ազդեցություն կունենա միջազգային իրավիճակի վրա։
Մենք շարունակում ենք մնալ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ։ Ես Եվրասիական տնտեսական միությունում մեր հարաբերությունները կգնահատեի նորմալ։ Եվրասիական տնտեսական միությունը գործում է և մենք աշխատում ենք դրա շրջանակներում։ Մյուս կողմից, մենք կասեցրել ենք մեր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ում, որն անվտանգային մեր հիմնական գործընկերն էր։ Այս որոշումը կայացնելու պատճառն այն իրավիճակն էր, երբ ՀԱՊԿ-ը չկատարեց Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը երաշխավորելու իր պարտականությունները։
Ընդհանուր առմամբ, պետք է ասեմ, որ այժմ մենք գտնվում ենք մեր արտաքին հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում դիվերսիֆիկացնելու գործընթացի մեջ, սկսած տնտեսությունից` մինչև անվտանգություն։
Գիտեք, որ մենք խորացնում ենք մեր հարաբերությունները Եվրամիության հետ, և անցած տարի Եվրամիության հետ մեր հարաբերություններում մի շատ կարևոր բան տեղի ունեցավ։ Սկսած 2022 թվականից քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը տեղակայված է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին, և սա առաջին անգամն է, որ Եվրամիությունը որևէ կերպով մասնակցություն ունի Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության օրակարգում։ Մենք զարգացնում ենք համագործակցությունը Եվրամիության հետ։ Վերջերս մեկնարկեցինք վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը, և հույս ունենք այն ավարտին հասցնել հնարավորինս արագ։
Եվրամիությունը կայացրել է ևս մեկ շատ կարևոր որոշում՝ ներառելով Հայաստանը Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամում, ինչը նույնպես շատ կարևոր քաղաքական որոշում է։ Վերջերս մենք ստորագրեցինք Ռազմավարական համագործակցության կանոնադրությունն ԱՄՆ-ի հետ, ինչը նույնպես շատ կարևոր որոշում է։ Մենք հույս ունենք ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում նոր էջ բացել։
Մենք ակտիվորեն աշխատում ենք արտաքին քաղաքականության առումով, և բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականության իրագործումը պրոցեսի մեջ է: Ես կարծում եմ` մենք դա անում ենք բավականին արդյունավետ կերպով։ Անկեղծ ասած, կարող եմ ասել, որ չնայած բոլոր մարտահրավերներին, մենք ի վիճակի ենք եղել բարձրացնել մեր անկախության ու ինքնիշխանության մակարդակը, և ես սովորաբար ասում եմ, որ Հայաստանը դառնում է ավելի ու ավելի անկախ երկիր, ինչը շատ կարևոր է։ Այն մեզ համար բացում է նոր հնարավորություններ, բայց մյուս կողմից, իհարկե, բերում է նոր մարտահրավերներ։
Ակնհայտորեն, այս օրերին միջազգային քաղաքականության մեջ կան բազմաթիվ մարտահրավերներ, մասնավորապես՝ Հայաստանի համար, ինչը մենք զգում ենք, բայց մյուս կողմից տեսնում ենք, որ բացվում են նոր հնարավորություններ, և մեր առաջադրանքն է կառավարել բոլոր մարտահրավերներն ու օգտվել հնարավորություններից այնքանով, որքանով հնարավոր է։
Կցանկանայի այս լսարանի ուշադրությունը հրավիրել մի շատ կարևոր թեմայի վրա, որը ժողովրդավարությունն է։ Շատ կարևոր է շեշտել այն հանգամանքը, որ հիմա Հայաստանը զարգացող ժողովրդավարություն է։ Սա շատ կարևոր է և միջազգային հանրությունն ընդունում է այս փաստը։ Կարծում եմ` այս հանգամանքը, ես նկատի ունեմ ժողովրդավարությունը, շատ կարևոր ազդեցություն ունի մեր արտաքին քաղաքականության վրա, որովհետև երբ երկիրը ժողովրդավարական է, ակնհայտորեն այն փորձելու է խորացնել համագործակցությունը մյուս բոլոր ժողովրդավարական երկրների հետ, և մենք հույս ունենք մեր այս ձգտումը երկկողմանի կլինի։ Փաստացի մենք դա տեսնում ենք և գնահատում։
Մենք կշարունակենք ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը։ Իհարկե, ինչպես ամենուր, ժողովրդավարությունը բերում է մարտահրավերներ, բայց նաև բացում է հնարավորություններ, և մենք փորձում ենք կառավարել բոլոր մարտահրավերները, այդ թվում` ներքին, և օգտագործել բոլոր հնարավորությունները մեր երկիրը զարգացնելու նպատակով՝ կենտրոնում պահելով առաջին հերթին անվտանգային օրակարգը։
Բայց որպես անվտանգության ամենակարևոր շարունակություն մենք տեսնում ենք բարգավաճումն ու երջանկությունը, ազատությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, անկախ դատական համակարգը և, ընդհանուր առմամբ, մեր քաղաքացիների հաջողությունը։ Մենք ուզում ենք, որպեսզի նրանք զգան, որ ժողովրդավարությունն իրապես գործոն է, որն ունակ է ապահովել անվտանգություն, բարգավաճում, ավելի ու ավելի հնարավորություններ բոլոր քաղաքացիների ու Հայաստանում ապրող բոլոր մարդկանց համար։ Մենք հույս ունենք, որ այս բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանը կդառնա ավելի գրավիչ երկիր ներդրումների, ապրելու, այցելելու համար։ Սա է մեր քաղաքականությունը, որ մենք փորձում ենք առաջ տանել։
Իհարկե, մենք զգում ենք, որ Հայաստանի տեսանելիությունը՝ որպես ժողովրդավարական երկիր աճում է, որը շատ ոգևորող է, բայց մյուս կողմից իհարկե, հույս ունենք ավելի շատ տեսանելիություն ապահովել, ավելի շատ աջակցություն ստանալ մեր միջազգային գործընկերներից, ժողովրդավարությունում գրանցած Հայաստանի հաջողության պատմությունը, մարտահրավերների և անվտանգային սպառնալիքների պատմությունը ավելի տեսանելի դարձնել միջազգային հանրության համար, ինչը կարծում եմ` կարող է և կլինի մեր երկրի ու տարածաշրջանի համար կայունության և խաղաղության գործոն։ Ես փորձեցի ներկայացնել ընդհանուր պատկերը մեր երկրի և մեր տարածաշրջանի մասին և հիմա պատրաստ եմ պատասխանել ձեր բոլոր հարցերին։ Շնորհակալություն։
Ատլանտյան խորհրդի Եվրասիայի կենտրոնի ավագ տնօրեն, դեսպան Ջոն Հերբսթ – Պարոն վարչապետ, շնորհակալություն այս համապարփակ ելույթի համար։ Ես պարոն վարչապետի հետ կունենամ հակիրճ զրույց, 15 րոպե, ինչից հետո խոսքը կտրամադրեմ լսարանին։ Իմ առաջին հարցին կարծես թե արդեն պատասխանել եք։ Ուզում եմ հարցնել` ինչո՞ւ եք այդպես հաստատակամ գնում դեպի Ադրբեջանի հետ խաղաղության։ Բայց կցանկանայի ևս մեկ հարց տալ։ Կարծում եմ` համոզիչ պատճառներ բերեցիք խաղաղության հասնելու ձեր ուղղու համար, բայց հե՞շտ էր արդյոք համոզել Հայաստանի ժողովրդին այս ուղղով գնալու համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, ակնհայտորեն հնարավոր չէ ունենալ իրական և աճող անկախություն, բարգավաճում և անվտանգություն առանց խաղաղության։ Դա ուղղակի անհնար է։ Հայաստանում մարդիկ և քաղաքական ուժերը քննարկում են, թե ինչպե՞ս է հնարավոր և ո՞րն է ամենահուսալի գործիքը մեր երկրի և ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար։ Սա իսկապես շատ հրատապ և կարևոր հարց է։ Մեր պատասխանն այն է, որ խաղաղությունն է միակ հուսալի գործիքն անվտանգության համար, միակ հուսալի գործիքը բարգավաճման համար խաղաղությունն է։
Խաղաղությունն առանցքային է նույնիսկ ժողովրդավարության համար, որովհետև մենք չենք կարող ունենալ ժողովրդավարություն պատերազմի միջավայրում։ Կարող եմ ասել, որ պատմական գործոններով պայմանավորված, Հայաստանում մարդիկ այնքան էլ լավատես չեն խաղաղության օրակարգի առումով։ Բայց մյուս կողմից, եթե ինձ հարցնեիք` ես լավատես եմ, թե վատատես, այդ հարցին ես կպատասխանեի, որ չեմ կարծում, որ մենք պետք է լինենք լավատես կամ վատատես, մենք պետք է լինենք նախաձեռնող, ստեղծագործող և շարունակաբար աշխատենք այդ օրակարգի իրականացման ուղղությամբ։
Ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ գործընթացը հաջող կլինի, դրա միակ երաշխիքը համառ աշխատանքն է, ստեղծագործող և նախաձեռնող լինելն է, չհանձնվելն է և շարունակաբար ցանկալիին հասնելու համար աշխատելն է։ Ակնհայտորեն, խաղաղության պոտենցիալ բարիքները կարևոր են ոչ միայն Հայաստանում ապրող մարդկանց համար, այլ ամբողջ տարածաշրջանի, նույնիսկ միջազգային հանրությունը կշահի այդ խաղաղությունից։
Այսպիսով, մենք ընկալում ենք այս գործընթացը որպես մեր ներդրումը համաշխարհային խաղաղությանը, որովհետև ինչպե՞ս է ձևավորվում համաշխարհային խաղաղությունն ու կայունությունը, երբ հնարավորինս շատ միջազգային հարաբերությունների շահագրգիռ կողմեր ներդրում անեն այդ գործին, աշխատեն այդ ուղղությամբ։ Եվ մենք այս գործընթացին այդ տեսանկյունից ենք նայում, դա ոչ միայն մեր պարտքն է մեր քաղաքացիների հանդեպ, մեր տարածաշրջանի հանդեպ, այլ դա մեր պարտականությունն է միջազգային հանրության, միջազգային կայունության և խաղաղության հանդեպ։
Մենք հույս ունենք, որ միջազգային հանրությունը ևս այս գործընթացին այդ տեսանկյունից կնայի։ Մենք ակնկալում ենք ստանալ մեր միջազգային գործընկերների աջակցությունը, այս ճանապարհը շարունակելու նրանց խրախուսումը։ Սա է պատճառը, որ փորձում ենք բացատրել մեր բոլոր մտադրությունների նյուանսները մեր միջազգային գործընկերներին։
Ատլանտյան խորհրդի Եվրասիայի կենտրոնի ավագ տնօրեն, դեսպան Ջոն Հերբսթ – Շնորհակալություն։ Դուք նշեցիք, որ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում խաղաղության պայմանագրի 17 կետից 15-ի մասով համաձայնության եք հասել։ 2-ի մասով դեռ ոչ։ Լինելով անկեղծ, բայց պահպանելով դիվանագիտական էթիկան, կարծում եմ` բանակցությունները դեռ երկար կտևեն, եթե Բաքվի իշխանությունները հետաքրքրված չլինեն մի խաղաղությամբ, որը հաղթանակ կլինի երկու կողմերի համար, ինչպես հարցին մոտենում է Ձեր Կառավարությունը։ Խնդրում եմ խոսեք այդ երկու կետերի մասին, որոնց շուրջ դեռ պետք է հասնել համաձայնության և համաձայնության հասնելու հեռանկարների մասին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Կետերից մեկը վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով երրորդ կողմի ուժերի տեղակայմանը։ Ադրբեջանն առաջարկում է արգելք դնել սահմանի երկայնքով երրորդ կողմի ուժերի տեղակայման վրա՝ նկատի ունենալով Եվրոպական քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը։ Մենք Ադրբեջանի այս ցանկությունն ի գիտություն ենք ընդունում և հանդես ենք եկել մեր սեփական առաջարկով, ինչը ենթադրում է կիրառել այդ կետը միայն սահմանի սահմանազատված հատվածներում։ Այսինքն, եթե մենք սահմանազատել ենք տվյալ հատվածը, դա նշանակում է, որ այդտեղ չպետք է ներկա լինի երրորդ կողմի ուժ։ Այսպիսով, մենք մեր առաջարկը ներկայացրել ենք գրավոր կերպով և սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքին։
Մյուս կետը վերաբերում է մեկը մյուսի դեմ իրավական կառույցներում ներկայացրած բողոքներին։ Գաղափարն այն է, որ բոլոր այդ բողոքները չեղարկվեն։ Ընդհանուր առմամբ, մենք այս գաղափարին ևս դեմ չենք, բայց մեր առաջարկը կայանում է ոչ միայն այդ բողոքները չեղարկելու մեջ, այլ նաև երկկողմ հարաբերություններում այդ հարցերը ևս չբարձրացնելու մեջ։ Հակառակ դեպքում տարօրինակ իրավիճակ կարող է ստեղծվել, երբ օրինակ` ինչ-որ հարց չեղարկվում է միջազգային կառույցի դատից, բայց կողմերից մեկը փորձում է այդ հարցը սեղանին դնել երկկողմ հարաբերություններում և կողմերից մեկը կարող է այդ հարցն օգտագործել սրումներ հրահրելու համար։ Այդ դեպքում արդեն հնարավոր չի լինի այդ հայցը փոխանցել միջազգային կառույցներին։ Մենք այդ գաղափարին էլ դեմ չենք։ Մենք առաջարկում ենք վերջ դնել կոնֆլիկտային հարցերի շուրջ հետագա քննարկումներին և բացել երկկողմ հարաբերությունների նոր դարաշրջան՝ սկսելով նոր ու մաքուր էջից։
Եթե նկատեցիք, սա նշանակում է, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծի բոլոր կարևոր հարցերն արդեն համաձայնեցված են։ Այդ նախագծում կային շատ խորը և զգայուն թեմաներ, բայց այդ բոլոր հարցերի շուրջ արդեն կա համաձայնություն։ Օրինակ, Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնել են ճանաչել մեկը մյուսի տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմնվելով Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի սահմանների վրա։
Մենք համաձայնեցրել ենք ունենալ մի այնպիսի դրույթ, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը չունեն միմյանցից տարածքային պահանջներ և ապագայում ևս նման պահանջներ չեն բարձրացնի։ Սա փաստացի ապագա խաղաղության անկյունաքարն է և դրա շուրջ ամեն ինչ համաձայնեցված է։ Ինչո՞ւ եմ սա ասում, որովհետև դա ակնհայտ է դարձնում այն, որ այժմ խաղաղությունն ավելի քան հասանելի է, և հիմա միայն քաղաքական կամք է հարկավոր խաղաղության պայմանագրի նախագիծն ավարտին հասցնելու, ստորագրելու ու կայուն խաղաղության հասնելու համար։
Ատլանտյան խորհրդի Եվրասիայի կենտրոնի ավագ տնօրեն, դեսպան Ջոն Հերբսթ – Դուք նույնպես ընդունում եք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման կարևորությունը։ Այդ նպատակին հասնելու համար ակնհայտ առաջընթաց է գրանցվել, բայց այն դեռևս չի իրագործվել։ Անկարայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ինչպիսի հեռանկարներ կան։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Մենք կշարունակենք և շարունակում ենք այդ երկխոսությունը։ Կարծում եմ` Հայաստանը և Թուրքիան երբևէ այնպիսի ակտիվ երկխոսության մեջ չեն եղել, ինչպես հիմա։ Փաստացի, Թուրքիայի հետ հաղորդակցության որևէ խոչընդոտ չկա և մենք շարունակական կապի մեջ ենք։ Մեր արտգործնախարարներն են հանդիպում և խոսում շարունակաբար, մեր ներկայացուցիչները մշտական կապի մեջ են և մենք շատ ակտիվ աշխատում ենք ու անելիքների մասով կա ընդհանուր պատկերացում։ Բայց իհարկե, գոյություն ունեն որոշ նյուանսներ և իրական արդյունքի հասնելու համար որոշակի վերջնական քայլերի կարիք կա։ Հուսով ենք, որ շատ շուտով արդյունքը կլինի։

The Prime Minister delivered a speech at the Atlantic Council
The Prime Minister first answered questions from John Herbst, Senior Director of the Atlantic Council's Eurasia Center and former U.S. Ambassador to Uzbekistan and Ukraine. Then, the meeting was held in a closed format, during which Nikol Pashinyan answered several experts' questions.
Below is the full text of Prime Minister Pashinyan's speech and Q&A with John Herbst.
Ambassador John Herbst, Senior Director of the Atlantic Council's Eurasia Center - Today, I am honored to host His Excellency Mr. Pashinyan, Prime Minister of the Republic of Armenia. Today will be a fascinating dialogue. The Prime Minister has led his country since the Velvet Revolution of 2018, which brought significant democratic change to Armenia. Since then, he has led his country through a turbulent period, holding snap elections in 2021. A journalist by profession, Mr. Prime Minister is now trying to write a new history for Armenia and its future. A future where there will be peace and normal relations with neighbors, respect for sovereignty and territorial integrity, and a future where the United States, the West, and Europe will be interested in cooperating with Armenia. There is already a new US-Armenia strategic partnership, which is a big step forward for the future of Armenia and Washington-Yerevan relations. Please accept my congratulations on this development, Prime Minister Pashinyan and Foreign Minister Mirzoyan. This partnership stems from the interests of Armenia and the United States. So, I invite Mr. Prime Minister to take the floor, after which a discussion will occur.
Prime Minister Nikol Pashinyan - Dear Mr. Herbst, distinguished representatives of think tanks,
I am glad to have the opportunity to discuss the Republic of Armenia's foreign policy with you. The Government of Armenia has adopted a balanced foreign policy. The core of this policy is to increase the Republic of Armenia's level of independence and sovereignty.
When we considered the formula for increasing independence, we concluded that it means replacing dependence on the few with reliance on the many. Now, we are acting within the framework of this formula. Of course, we are focused first of all on our regional relations because how independent and secure we will be and how reliable our security system will be depends on what kind of relations we have in our region.
You know that two of our country's four borders are entirely closed. I am talking about our borders with Turkey and Azerbaijan. We have two more borders—Georgia and Iran. Of course, these two borders are very important for us. We cooperate and have good relations with our two neighbors—Georgia and Iran—but we want to open a new era in our relations with Turkey and Azerbaijan.
In previous years, we have made tremendous progress in the peace process with Azerbaijan. To make this progress understandable for you, you know that we are currently discussing a draft peace treaty with Azerbaijan, and now we have reached complete agreement on 15 of the 17 points of that treaty, and there are two points left on which we still need to get a final deal. We would like to complete this process as quickly as possible. Of course, we are working with Azerbaijan in a bilateral format. Still, the attention and support of the international community would be beneficial in creating an appropriate environment for achieving sustainable peace.
We have a reasonably active dialogue with Turkey. In recent years, I have had several meetings with the President of Turkey; I was present at the inauguration of the President of Turkey, we recently met in New York within the framework of the UN General Assembly, and we have a particular agreement to open our border in the first phase to citizens of third countries and people holding diplomatic passports. We plan to implement this agreement as soon as possible. We are working in that direction.
On the other hand, we are deepening cooperation with other regional partners, including Georgia and Iran. Of course, an international situation hinders the deepening of relations with our neighbors, and these circumstances are known to everyone; I will not mention them. But we are managing to take all these circumstances into account, and on the other hand, to develop relations with our neighbors. Of course, we hope that there will be a breakthrough in our regional situation when we manage to finalize the peace treaty with Azerbaijan and sign it, as well as achieve normalization of relations with Turkey, which will not only completely change the regional situation, but also, I think, I think it will have a very tangible and significant impact on the international situation.
We remain members of the Eurasian Economic Union, and I would assess our relations within it as usual. The Eurasian Economic Union is functioning, and we work within its framework. However, we suspended our participation in the CSTO, our leading security partner. We made this decision because the CSTO failed to fulfill its obligations to guarantee the security of the Republic of Armenia.
In general, we are now diversifying our foreign relations in all areas, from the economy to security.
You know that we are deepening our relations with the European Union. Last year, something significant happened in our relations with the European Union. Since 2022, a civilian observation mission has been deployed on the Armenia-Azerbaijan border, and this is the first time that the European Union has participated in the security agenda of the Republic of Armenia. We are developing cooperation with the European Union. We recently launched a dialogue on visa liberalization and hope to complete it as soon as possible.
The European Union has made another critical decision: including Armenia in the European Peace Facility, which is also a crucial political decision. We recently signed the Charter of Strategic Partnership with the United States, which is also an important decision. We hope to open a new chapter in our relations with the United States.
We are actively working on a balanced foreign policy and implementing it effectively. Despite all the challenges, we have increased our independence and sovereignty. I usually say that Armenia is becoming an increasingly independent country, which is very important. It opens up new opportunities for us and brings new challenges.
Obviously, these days, there are many challenges in international politics, particularly for Armenia, which we feel. However, we also see that new opportunities are opening up, and our task is to manage all the challenges and take advantage of the opportunities as much as possible.
I want to draw the attention of this audience to a critical topic: democracy. It is essential to emphasize that Armenia is now a developing democracy. This is very important, and the international community recognizes it. I think that this circumstance, democracy, has a significant impact on our foreign policy because when a country is democratic, it will try to deepen cooperation with all other democratic countries. We hope that this aspiration of ours will be mutual. We see and appreciate this.
We will continue the agenda of democratic reforms. Of course, as everywhere, democracy brings challenges, but it also opens up opportunities. We are trying to manage all challenges, including internal ones, and use all opportunities to develop our country, keeping the security agenda at the center first and foremost.
However, as the most critical continuation of security, we see prosperity and happiness, freedom, protection of human rights, an independent judiciary, and, in general, the success of our citizens. We want them to feel that democracy is indeed a factor capable of ensuring security, prosperity, and more and more opportunities for all citizens and all people living in Armenia. As a result of these reforms, Armenia will become a more attractive country to invest in, live in, and visit. This is the policy that we are trying to advance.
Of course, we feel that Armenia's visibility as a democratic country is growing, which is very encouraging, but on the other hand, of course, we hope to provide more visibility and receive more support from our international partners to make Armenia's success story in democracy, its history of challenges and security threats more visible to the global community, which I think can and will be a factor of stability and peace for our country and our region. I tried to present a general picture of our country and region, and now I am ready to answer all your questions. Thank you.
Ambassador John Herbst, Senior Director of the Eurasian Center at the Atlantic Council – Mr. Prime Minister, thank you for this comprehensive speech. I will briefly talk with Mr. Prime Minister for 15 minutes, after which I will give the floor to the audience. It seems that you have already answered my first question. I want to ask why you are so determined to achieve peace with Azerbaijan. But I would like to ask another question. I think you have given convincing reasons for your path to peace, but was it easy to convince the people of Armenia to follow this path?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Prosperity and security are impossible without peace, honesty, and growing independence. They are simply impossible. In Armenia, people and political forces are discussing how this is possible and what the most reliable tool is to ensure our country's and people's security. This is a very urgent and essential question. We answer that peace is the only reliable tool for security; the only reliable tool for prosperity is peace.
Peace is key even for democracy because democracy cannot exist in an environment of war. Due to historical factors, people in Armenia are not very optimistic about the peace agenda. On the other hand, if you ask me whether I am an optimist or a pessimist, I would answer that I do not think we should be optimists or pessimists; we should be proactive and creative and continuously work towards implementing that agenda.
No one can guarantee the process's success. The only guarantee is persistent work, creativity, proactiveness, not giving up, and continuous effort to achieve the desired outcome. Obviously, the potential benefits of peace are important not only for the people living in Armenia but for the entire region; even the international community will benefit from that peace.
Thus, we perceive this process as our contribution to world peace because world peace and stability are formed when as many interested parties in international relations as possible contribute to that cause and work in that direction. We look at this process from that perspective: It is not only our duty to our citizens and to our region, but it is our duty to the international community, to international stability and peace.
We hope that the international community will also consider this process from that perspective. We expect to receive the support of our international partners and their encouragement to continue on this path. This is why we are trying to explain all the nuances of our intentions to our international partners.
Ambassador John Herbst, Senior Director of the Eurasian Center at the Atlantic Council – Thank you. You mentioned that in the negotiations with Azerbaijan, you reached an agreement on 15 out of 17 points of the peace agreement. Not yet on 2. Being honest but maintaining diplomatic ethics, I think the negotiations will last a long time if the authorities in Baku are not interested in peace. That will be a victory for both sides as your Government approaches the issue. Please discuss those two points on which an agreement still needs to be reached and the prospects for an agreement.
Prime Minister Nikol Pashinyan: One of the points concerns the deployment of third-party forces along the border of Armenia and Azerbaijan. Azerbaijan proposes to impose a ban on the deployment of third-party troops along the border, taking into account the European Civilian Monitoring Mission. We take note of Azerbaijan's desire and have come up with our proposal, which implies applying this point only to the demarcated sections of the border. In other words, no third-party force should be present if we have demarcated a given section. So, we have submitted our proposal in writing and await Azerbaijan's response.
The other point concerns the complaints filed against each other in legal structures. The idea is to cancel all these complaints. In general, we are not against this idea either, but our proposal consists of canceling these complaints and not raising these issues in bilateral relations. Otherwise, a strange situation may arise when, for example, an issue is withdrawn from the jurisdiction of an international organization. Still, one of the parties tries to put that issue on the table in bilateral relations, and one can use that issue to provoke escalation. In that case, transferring that claim to international organizations will no longer be possible. We are not against that idea either. We propose to end further discussions on conflict issues and open a new era of bilateral relations, starting from a new and clean page.
This means that all the critical issues of the draft peace treaty have already been agreed upon. Although the draft included intense and sensitive topics, there is already agreement on all these issues. For example, Armenia and Azerbaijan agreed to recognize each other's territorial integrity on the borders of Soviet Armenia and Soviet Azerbaijan.
We have agreed to include a provision that Armenia and Azerbaijan have no territorial claims to each other and will not raise such claims in the future. This is the cornerstone of future peace, and everything is agreed on. It shows that peace is more than achievable now, and only political will is needed to complete the draft peace treaty, sign it, and achieve a lasting peace.
Ambassador John Herbst, Senior Director of the Eurasian Center at the Atlantic Council, also recognizes the importance of normalizing relations with Turkey. Although there has been noticeable progress toward achieving that goal, it has not yet been realized. What are the prospects for normalizing relations with Ankara?
Prime Minister Nikol Pashinyan: We will continue that dialogue. Armenia and Turkey have never been in such an active dialogue as they are now. There are no obstacles to communication with Turkey, and we are in continuous contact. Our foreign ministers meet and talk continuously, our representatives are in constant contact, we are working very actively, and there is a common understanding of what needs to be done. But of course, some nuances and final steps are required to achieve an accurate result. We hope that the result will be ready soon.