Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Լյուքսեմբուրգում գտնվող ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը եղել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատում՝ հանդիպելով վերջինիս նախագահ Կլոդ Վիզլերի հետ: Ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության դինամիկ զարգացման հարցում՝ զրուցակիցները կարևորել են դրա հետագա խորացումը երկկողմ ամուր քաղաքական հարաբերություններին նոր տեմպ հաղորդելու տեսանկյունից:
Հատուկ անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող մի շարք հարցերի: Ալեն Սիմոնյանը կարևորել է վիզաների ազատականացման երկխոսության պաշտոնական մեկնարկն ու ողջունել ԵՄ խորհրդի վերջին որոշումը՝ Հայաստանում քաղաքացիական առաքելության մանդատը ևս 2 տարով երկարաձգելու վերաբերյալ:
Կլոդ Վիզլերն իր հերթին նշել է, որ Լյուքսեմբուրգը սատարում է Հայաստանի եվրոպական ու ժողովրդավարական նկրտումներին ու պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ այդ ճանապարհին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև խաղաղության պայմանագրին, տարածաշրջանային զարգացումներին և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Делегация во главе со спикером Национального Собрания Армении Аленом Симоняном, находящаяся с официальным визитом в Люксембурге, посетила Палату депутатов Великого Герцогства Люксембург, встретившись с ее президентом Клодом Вислером. Подчеркивая роль парламентской дипломатии отметив динамичное развитие политического диалога высокого уровня между Арменией и Люксембургом, собеседники придали важность его дальнейшему углублению на основе прочных двусторонних политических отношений с точки зрения придания отношениям нового темпа.
Особое внимание было уделено ряду вопросов, связанных с партнерством Армения-ЕС. Ален Симонян особо выделил официальный старт диалога по либерализации визового режима и приветствовал недавнее решение Совета ЕС о продлении мандата гражданской миссии в Армении еще на 2 года.
Клод Вислер, в свою очередь, отметил, что Люксембург поддерживает европейские и демократические устремления Армении и готов внести свой вклад на этом пути.
В ходе встречи также обсуждались мирный договор, региональные события и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.