Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Լյուքսեմբուրգում գտնվող ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը եղել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատում՝ հանդիպելով վերջինիս նախագահ Կլոդ Վիզլերի հետ: Ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության դինամիկ զարգացման հարցում՝ զրուցակիցները կարևորել են դրա հետագա խորացումը երկկողմ ամուր քաղաքական հարաբերություններին նոր տեմպ հաղորդելու տեսանկյունից:
Հատուկ անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող մի շարք հարցերի: Ալեն Սիմոնյանը կարևորել է վիզաների ազատականացման երկխոսության պաշտոնական մեկնարկն ու ողջունել ԵՄ խորհրդի վերջին որոշումը՝ Հայաստանում քաղաքացիական առաքելության մանդատը ևս 2 տարով երկարաձգելու վերաբերյալ:
Կլոդ Վիզլերն իր հերթին նշել է, որ Լյուքսեմբուրգը սատարում է Հայաստանի եվրոպական ու ժողովրդավարական նկրտումներին ու պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ այդ ճանապարհին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև խաղաղության պայմանագրին, տարածաշրջանային զարգացումներին և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

The delegation led by the Speaker of the National Assembly of Armenia, Alain Simonyan, who is on an official visit to Luxembourg, visited the Chamber of Deputies of the Grand Duchy of Luxembourg and met with its President Claude Wiesler. Emphasizing the role of parliamentary diplomacy in the dynamic development of the high-level political dialogue between Armenia and Luxembourg, the interlocutors attached importance to its further deepening from the perspective of giving a new pace to the strong bilateral political relations.
Several issues related to the Armenia-EU partnership received special attention. Alain Simonyan highlighted the official launch of the visa liberalization dialogue. He welcomed the EU Council's recent decision to extend the civilian mission mandate in Armenia for another two years.
Claude Wiesler, in turn, noted that Luxembourg supports Armenia's European and democratic aspirations and is ready to contribute to that path.
The peace treaty, regional developments, and other issues of mutual interest were also discussed during the meeting.