«Պարտության միջով անցնելով՝ ձեռք ենք բերել անկախ պետություն ունենալու հնարավորություն». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ-ում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Հայաստանում տեղի են ունենում գաղափարախոսական փոփոխություններ։
Նա մանրամասնել է, որ այս ամենին եկել են 44-օրյա պատերազմում պարտության բերումով․ «Հիմա ես այսօրվա իրավիճակը գնահատելով՝ կարող եմ ասել հետևյալը, որ մենք այսօր այդ պարտության միջով անցնելով՝ ձեռք ենք բերել անկախ ինքնիշխան պետություն ունենալու հնարավորություն»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ չէր ուզի այս վերլուծությունների արդյունքում գան այն եզրակացության, թե ընկած նահատակների զոհողությունը ոչնչի մասին է եղել։
«Ես համաձայն չեմ այդ դիրքորոշման հետ և այս թեմայի մասին էլ եմ շատ երկար մտածել։ Եվ ձևավորվել է ինձ մոտ համոզմունք, որ այդ զոհողությունները Հայաստանի անկախության և ինքնիշխանության համար են եղել: Եվ մենք հիմա պարզապես պետք է կենտրոնանանք այդ զոհողության հնարավորությունը օգտագործելու վրա։ Ընդ որում, հեշտ չի լինելու»,- ասել է նա:
Նա նշել է նաև, որ տարածաշրջանում ՀՀ նկատմամբ ձևավորվել է մեծ նեգատիվ. «Եւ շատ կարևոր է, որ մենք կարողանանք այդ նեգատիվը կառավարել»։ Վարչապետը նաև նշել է, որ ինքներս մեզ ընկալենք որպես մեր խնդիրների լուծման առաջին գործոն, ոչ թե դիմել արտատարածաշրջանային գործոնի։
Վարչապետը նաև նշել է, թե նման հետևության եկել է ի պաշտոնե գործնական խնդիրներ լուծելով. «Կուզեի՝ ինքս այնքան խելոք լինեի, որ այս հետևություն արած լինեի տարբեր գրքերից, դասագրքերից, իմ կարդացածից ու սովորածից։ Բայց, ցավոք սրտի, ես այնքան խելոք չեմ, որ այդ ինֆորմացիան գլխի ընկնեմ, գլխի եմ ընկել վարչապետ լինելու ընթացքում ամենատարբեր գործնական խնդիրներ լուծելու և ամենատարբեր գործնական իրավիճակներ ու խոսակցություններից, նախադասություններից, որ արտահայտում են մտածողության ձևեր»։

"By going through defeat, we have gained the opportunity to have an independent state." Prime Minister (VIDEO)
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced at a meeting with the Armenian community in the United States that ideological changes are taking place in Armenia.
He detailed that all this was due to the defeat in the 44-day war. "Now, assessing the situation today, I can say the following: today, having gone through that defeat, we have gained the opportunity to have an independent sovereign state," he said, adding that he would not want people to conclude as a result of these analyses that the sacrifices of the fallen martyrs were for nothing.
"I disagree with that position and have been thinking about this topic for a long time. I have also formed a conviction that those sacrifices were for the independence and sovereignty of Armenia. And now, we need to focus on using the opportunity of that sacrifice. Moreover, it will not be easy," he said.
He also noted that much negativity toward Armenia has formed in the region. "And it is essential that we can manage that negativity." The Prime Minister also said we should consider ourselves the first factor in solving our problems rather than resorting to extra-regional factors.
The Prime Minister also noted that he came to such a conclusion by solving practical problems in his official capacity: "I wish I were smart enough to have drawn this conclusion from various books and textbooks, from what I have read and learned. Unfortunately, I am not smart enough to grasp this information. I have grasped this information during my time as Prime Minister from solving various practical problems and situations and conversations, sentences that express ways of thinking."