Բաքվում հանդիպումներին լսել եմ հայտարարություններ, որ տարբերվում են ելույթներից. Գրոնո
Եվրամիության համար շատ կարևոր է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացը շարունակվի հանգիստ և դրական միջավայրում՝ հիմնվելով տարբեր ձևաչափերում, իսկ վերջերս նաև երկկողմ հարթությունում առկա ձեռքբերումների ու հաջողությունների վրա:
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ վերջերս Բաքու կատարած այցի շրջանակներում ունեցած հանդիպումների ընթացքում ադրբեջանցի պաշտոնյաներից լսել է նրանց հրապարակային  խոսքից տարբերվող հայտարարություններ Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության վերաբերյալ։ Խոսելով Հայաստանում ունեցած հանդիպումների մասին՝ Գրոնոն շեշտել է, որ Հայաստանի իշխանություններն ունեն հեռանկարային մոտեցում՝ թշնամության էջը շրջելու և կայուն ու խաղաղ միջավայր հաստատելու հստակ պատրաստակամությամբ:
Հարցազրույցում Գրոնոն անդրադարձել է նաև Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության հասցեին Ադրբեջանից հնչող մեղադրանքներին ու քննադատություններին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացում ԵՄ-ի անելիքներին, Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման թեմային։
-Տիկին Գրոնո, հունվարի 8-ին Ձեր այցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին սպառնալիքներ հնչեցրեց Հայաստանի հասցեին՝ կասկածի տակ դնելով Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հնարավորությունը։ Ձեր հանդիպման ժամանակ անդրադարձե՞լ եք այս սպառնալիքներին, և ըստ Ձեզ՝ հնարավո՞ր է խաղաղություն Հարավային Կովկասում, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը պարբերաբար սպառնում է Հայաստանին և առաջադրում անհիմն տարածքային պահանջներ։
-Դուք իրոք անդրադառնում եք այն համատեքստին, որի շրջանակում տեղի ունեցավ իմ այցը Ադրբեջան: Հանրային հռետորաբանության, բնակչությանը խաղաղ ապագայի նախապատրաստելու, սպառնալիքները հասցեագրելու ու դրանց ընկալումը նվազեցնելու հարցերը, այդ թվում՝ հանրային հաշտեցման ջանքերի և խաղաղությանը միտված դրական հռետորաբանության միջոցով, քննարկվել են իմ հանդիպումների ժամանակ Ադրբեջանում: ԵՄ-ի համար շատ կարևոր է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացը շարունակվի հանգիստ և դրական միջավայրում՝ հիմնվելով տարբեր ձևաչափերում, վերջերս նաև երկկողմ հարթությունում ձեռքբերումների ու հաջողությունների վրա: Բաքվում քննարկումների ընթացքում լսեցի հուսադրող հայտարարություններ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության վերաբերյալ. դրանք հաճախ տարբերվում էին այն ամենից, ինչ լսել ենք հանրային տիրույթում, մասնավորապես՝ երկու երկրների միջև կարգավորման գործընթացի շարունակության վերաբերյալ: Կարծում եմ՝ կարգավորման առաջին կարևոր փուլն արդեն արդյունքներ է տալիս. Ադրբեջանն ու Հայաստանն ունեն երկխոսության կանոնակարգված ձևաչափ՝ համատեղ համաձայնեցված հստակ հիմքով և շրջանակով: Հիմա ժամանակն է դրսևորելու այն քաղաքական կամքը, որն անհրաժեշտ է հակամարտության էջը վերջնականապես շրջելու, բոլոր չլուծված հարցերի համար փոխընդունելի լուծումներ գտնելու և տարածաշրջանի բոլոր բնակիչների համար խաղաղ ու առավել բարգավաճ կյանք ապահովելու համար:
-Ադրբեջանի նախագահը պահանջում է, որ Հայաստանը դադարեցնի զենքի ձեռքբերումը, մինչդեռ ինքը արագորեն զինում է իր երկիրը։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է կեղծ պնդումներ տարածել այն մասին, թե Հայաստանի Սահմանադրությունն իբր պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ, իսկ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ հռետորաբանությունը չի դադարում։ Դուք տպավորություն ունե՞ք, որ Բաքուն պատրաստվում է նոր հարձակման Հայաստանի վրա, և որքանո՞վ եք արժանահավատ համարում Ադրբեջանի հայտարարությունները խաղաղության ձգտման վերաբերյալ։
-Բաքվում իմ բոլոր զրուցակիցները հայտնեցին այն տեսակետը, որ «հակամարտությունը կարգավորվել է», «իրավիճակը կայունացել է», որ «ուժ կիրառելու մտադրություն չկա», և որ կարգավորման գործընթացը պետք է շարունակվի բոլոր ուղղություններով: Կրկին նշեմ, որ այն, ինչ լսեցի հանդիպումների ընթացքում, շատ տարբերվում էր այն ամենից, ինչ երբեմն լսում ենք հանրային տիրույթում: Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանային հանձնաժողովների 11-րդ հանդիպումը նախատեսվածի պես տեղի ունեցավ հունվարի 16-ին: Ցանկանում եմ ողջունել և գնահատել կողմերի միջև շարունակական տեսակետների փոխանակումը ապագա սահմանազատման աշխատանքների և ձեռք բերված համաձայնությունը՝ հյուսիսից հարավ կոնկրետ սահմանազատման աշխատանքները շարունակելու վերաբերյալ: Սա շատ դրական ազդակ է, և ես մեծապես հույս ունեմ, որ նման առաջընթաց կապահովվի նաև մյուս ուղղություններով՝ լինի դա խաղաղության պայմանագրի նախագիծը, կապերի վերականգնումը և հաղորդակցության ուղիների վերաբացումը, թե մարդասիրական խնդիրները: Մենք, անշուշտ, կոչ ենք անում երկու կողմերին՝ հանձնառություն ստանձնել առաջընթացի հարցում և զգուշացնում ենք բացասական ազդեցության մասին՝ որոշակի հակառակ միտումների դեպքում։
-Ադրբեջանը բազմիցս սպառնալիքներ է հնչեցրել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության հասցեին՝ միաժամանակ կեղծ պնդումներ տարածելով, թե ԵՄ առաքելությունը զբաղվում է լրտեսությամբ Ադրբեջանի դեմ։ Ինչպե՞ս եք արձագանքում այս մեղադրանքներին, և արդյոք այս հարցը բարձրացրե՞լ եք Ձեր հանդիպումների ընթացքում ադրբեջանական պաշտոնյաների հետ։
-Բաքվում իմ զրուցակիցները նույնպես բարձրաձայնեցին Ադրբեջանի տեսակետները Հայաստանում ԵՄ առաքելության վերաբերյալ: Մենք միշտ ուշադիր լսում ենք ցանկացած քննադատություն կամ տարբերվող տեսակետ և փորձում ենք հասկանալ, թե ինչ դժգոհություններ կարող են լինել և ինչ կարող է թաքնված լինել դրանց հետևում: Մենք ձգտում ենք պարզաբանել հնարավոր թյուրընկալումները, բայց նույնքան հետևողական ենք ապատեղեկատվությունը հերքելու հարցում: Սա վերաբերում է նաև քննադատությանը, որը մենք լսում ենք Հայաստանում ԵՄ առաքելության գործունեության հասցեին: Ինչ վերաբերում է ընկալումներին, հանդիպումների ընթացքում հստակ նշել եմ, որ ԵՄ-ն մտադիր չէ նոր բաժանարար գծեր ստեղծել, ներգրավվել «զրոյական արդյունքով խաղերում» կամ տարածաշրջանում առաջ մղել «թաքնված օրակարգ»: ԵՄ առաքելությունը Հայաստանում տեղակայվել է հայկական իշխանությունների ինքնիշխան դիմումի հիման վրա: ԵՄ-ն Ադրբեջանի իշխանություններին իրազեկել է գործընթացի բոլոր փուլերում՝ տեղակայումից առաջ, ընթացքում և հետո։ Հաշվի առնելով տեղում երրորդ կողմի ներկայության հետ կապված զգայունությունը և հակամարտության երկար պատմությունը՝ բոլոր զրուցակիցներին հավաստիացրի, որ մենք առավելագույն պատասխանատվությամբ ենք մոտենում մեր դերին: Հետևաբար, կրկին հաստատում ենք, որ «լրտեսական գործունեության» կամ «ապակայունացման նպատակների» վերաբերյալ բոլոր պնդումները ապատեղեկատվություն են և չեն համապատասխանում թե՛ առաքելության համար սահմանված մանդատին ու նպատակներին, թե՛ վերջինիս գործողություններին: Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը բացառապես քաղաքացիական, չզինված առաքելություն է և կշարունակի մնալ այդպիսին:
-Տարածաշրջանային այցերի շրջանակում դուք նաև այցելել եք Հայաստան, որտեղ հանդիպել եք մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում Ձեր այցի արդյունքները։ Ինչպիսի՞ տպավորություն ունեք Հայաստանի կառավարության քայլերից՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու ուղղությամբ։
-Այո, Բաքվում հանդիպումներից հետո ինձ բարձր մակարդակով ընդունեցին նաև Երևանում, մասնավորապես՝ վարչապետ Փաշինյանը և կառավարության մի շարք առանցքային ներկայացուցիչներ: Ինչպես Ադրբեջանում, այստեղ ևս հանդիպեցի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Այս այցերը շատ հագեցած էին և բովանդակալից, իսկ որոշ առումով՝ նաև հուսադրող: Երևանում հայտնեցի մեր հստակ աջակցությունը ընթացիկ բարեփոխումներին, ինչպես նաև Ադրբեջանի հետ կարգավորման գործընթացի շրջանակում ձեռնարկված համարձակ քայլերին։ Չնայած գործընթացի վայրիվերումներին՝ հայկական իշխանությունները ունեն հեռանկարային մոտեցում՝ թշնամության էջը շրջելու և կայուն ու խաղաղ միջավայր հաստատելու հստակ պատրաստակամությամբ: Քննադատները կասեին, որ կարելի էր ավելին անել, և մենք, իհարկե, ցանկանում ենք շուտով ավելի շատ առաջընթաց տեսնել: Միևնույն ժամանակ, եթե գնահատենք աշխատանքի ընթացքը, բանակցությունների կառուցվածքային շրջանակն ու երկկողմ հարաբերությունների ընդանուր դինամիկան, ապա սա անհավանական կթվար մի քանի տարի առաջ:
-Ի՞նչ գործնական քայլեր է պատրաստ Եվրամիությունը ձեռնարկել Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու համար՝ հաշվի առնելով գործընթացն արհեստականորեն ձգձգելու Ադրբեջանի գործողությունները և Հայաստանի դեմ սպառնալիքները։
-Վերջին տարիներին ԵՄ-ն ակտիվորեն ներգրավված է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, հատկապես՝ Բրյուսելում ղեկավարների մակարդակով հանդիպումների միջոցով, որոնք կազմակերպվել էին Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելի կողմից: Ի լրումն միջազգային այլ ջանքերի՝ այս հարթակը հնարավորություն էր ընձեռել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին՝ առաջ շարժվելու կառուցվածքային օրակարգով: 2023թ. դեկտեմբերի 7-ի հայ-ադրբեջանական համատեղ հայտարարությունից հետո, երբ կողմերը համաձայնվեցին COP29 համաժողովի անցկացման և գերիների փոխանակման շուրջ, Հայաստանը և Ադրբեջանը նշեցին, որ կշարունակեն քննարկումները վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման ուղղությամբ և կոչ արեցին միջազգային հանրությանը՝ աջակցել իրենց ջանքերին: Հենց այս համատեքստում տեղի ունեցան իմ վերջին այցերը Ադրբեջան և Հայաստան: Բաքվի և Երևանի հետ միասին մենք քննարկեցինք, թե ինչպես կարող է ԵՄ-ն առավել օգտակար լինել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ու տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնման հարցերում: Այս փուլում մենք սահմանել ենք մի շարք ոլորտներ՝ հաշվի առնելով, որ ԵՄ-ն պատրաստ է նաև ավելին անել: Բաքվում և Երևանում մենք համաձայնեցինք, որ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել հայ-ադրբեջանական երկկողմ բանակցություններին, կկենտրոնանա փոխկապակցվածության և մարդասիրական խնդիրների կոնկրետ ասպեկտների վրա, հատկապես՝ ականազերծման և անհայտ կորածների խնդրի լուծման ուղղությամբ, ինչպես նաև կխթանի տարածաշրջանային համագործակցության նախաձեռնությունները:
-Տարածաշրջանային հաղորդակցության ապաշրջափակման համատեքստում Հայաստանը առաջարկել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։ Արդյո՞ք ծանոթ եք այս նախագծին, և ինչպե՞ս եք գնահատում այն։
-Ես, իհարկե, ծանոթ եմ Հայաստանի կողմից 2023 թվականից ի վեր առաջադրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին: Կարծում եմ՝ դրա ընդհանուր շրջանակն ու հիմնական սկզբունքները իրականում ոչ ոք չի վիճարկում: Սակայն մանրամասները և գործնական հարցերը դեռ պետք է լիովին համաձայնեցվեն կողմերի միջև: Սա իսկապես օգտակար և հետաքրքիր շրջանակ է՝ նաև ցույց տալու համար, թե ինչպիսին կարող է լինել ապագա խաղաղ Հարավային Կովկասը: Որպես առաջին քայլ՝ լիահույս եմ, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտ ապագայում կկարողանան համաձայնության գալ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև բեռնափոխադրումների եղանակների շուրջ և կբացեն նաև այն հաղորդակցության ուղիները, որոնք Հայաստանը կկապեն ավելի լայն տարածաշրջանին: Ի լրումն տարածաշրջանում ունեցած իմ քննարկումների՝ Կազանում հոկտեմբերի 24-ին ղեկավարների հանդիպումից հետո Երևանում և Բաքվում արված հայտարարությունները հիմք են տալիս կարծելու, որ համաձայնությունը հնարավոր է, և մենք պատրաստ ենք շարունակել աջակցել կողմերին այդ նպատակին հասնելու համար։

I heard statements at meetings in Baku that differ from speeches. Grono
It is essential for the European Union that the settlement process between Armenia and Azerbaijan continues in a calm and positive environment, building on the achievements and successes in various formats and, recently, on the bilateral level.
Magdalena Grono, the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, said this in an interview with an Armenpress correspondent in Brussels.
The EU Special Representative emphasized that during her recent meetings in Baku, she heard statements from Azerbaijani officials regarding peace and stability in the South Caucasus that differ from their public statements. Speaking about her meetings in Armenia, Grono emphasized that the Armenian authorities have a forward-looking approach and are willing to turn the page on hostility and establish a stable and peaceful environment.
In the interview, Grono also touched upon the accusations and criticisms voiced by Azerbaijan against the EU Monitoring Mission in Armenia, the EU's actions in the settlement process between Armenia and Azerbaijan, and the issue of unblocking communications in the South Caucasus.
-Ms. Grono, during your visit on January 8, Azerbaijani President Ilham Aliyev again threatened Armenia, questioning the possibility of establishing peace in the South Caucasus. Did you address these threats during your meeting, and do you think peace in the South Caucasus is possible when the Azerbaijani leadership regularly threatens Armenia and makes unfounded territorial claims?
-You are addressing the context in which my visit to Azerbaijan occurred. The issues of public rhetoric, preparing the population for a peaceful future, addressing threats, and reducing their perception, including public reconciliation efforts and positive rhetoric aimed at peace, were discussed during my meetings in Azerbaijan. It is essential for the EU that the settlement process between Armenia and Azerbaijan continues in a calm and positive environment, building on achievements and successes in various formats, including recently at the bilateral level. During the discussions in Baku, I heard encouraging statements about peace and stability in the region. They often differed from what we have heard in the public domain, particularly regarding the continuation of the settlement process between the two countries. The first critical stage of settlement is already yielding results. Azerbaijan and Armenia have a regulated dialogue format with a clear, jointly agreed basis and framework. Now is the time to demonstrate the political will needed to finally turn the page on the conflict, find mutually acceptable solutions to all outstanding issues, and ensure a peaceful and more prosperous life for all region residents.
-The Azerbaijani President demands that Armenia stop acquiring weapons while he is rapidly arming his country. At the same time, the Azerbaijani leadership continues to spread false allegations that the Armenian Constitution allegedly contains territorial claims to Azerbaijan, and the rhetoric about the so-called "Zangezur corridor" does not stop. Do you have the impression that Baku is preparing a new attack on Armenia, and how credible do you consider Azerbaijan's statements about the pursuit of peace?
-All my interlocutors in Baku expressed the view that "the conflict has been resolved," "the situation has stabilized," that "there is no intention to use force," and that the settlement process should continue in all directions. I want to note again that what I heard during the meetings differed significantly from what we sometimes hear in the public domain. The 11th meeting of the Armenian and Azerbaijani border commissions took place as scheduled on January 16. I want to welcome and appreciate the ongoing exchange of views between the parties on future demarcation work and the agreement to continue the work on the specific demarcation from north to south. This is a very positive signal. I hope similar progress will be ensured in other areas, be it the draft peace treaty, the restoration of ties and the reopening of communication routes, or humanitarian issues. We indeed call on both sides to commit to progress and warn of the negative impact of certain counter-trends.
-Azerbaijan has repeatedly threatened the EU Monitoring Mission in Armenia while spreading false allegations that the EU mission is engaged in espionage against Azerbaijan. How do you respond to these accusations, and have you raised this issue during your meetings with Azerbaijani officials?
-My interlocutors in Baku also voiced Azerbaijan's views on the EU mission in Armenia. We always pay close attention. We listen to any criticism or differing views and try to understand what grievances there may be and what may be hidden behind them. We strive to clarify possible misunderstandings but are equally consistent in refuting disinformation. This also applies to the criticism we hear about the activities of the EU Mission in Armenia. As for perceptions, I have made it clear during the meetings that the EU does not intend to create new dividing lines, engage in "zero-sum games," or promote a "hidden agenda" in the region. The EU Mission in Armenia was deployed based on a sovereign request from the Armenian authorities. The EU has informed the Azerbaijani authorities of all process stages: before, during, and after the deployment. Given the sensitivity of the presence of a third party on the ground and the long history of the conflict, I assured all interlocutors that we approach our role with the utmost responsibility. Therefore, we reaffirm that all allegations of "espionage activities" or "destabilizing objectives" are disinformation and do not correspond to the mandate and objectives set for the mission or its actions. The EU mission in Armenia is and will remain an exclusively civilian, unarmed mission.
-As part of your regional visits, you also visited Armenia, where you met with several high-ranking officials. How do you assess the results of your visit? What is your impression of the steps taken by the Armenian government to achieve peace in the South Caucasus?
-Yes, after the meetings in Baku, I was also received at a high level in Yerevan, particularly by Prime Minister Pashinyan and several key government representatives. As in Azerbaijan, I met with representatives of civil society here. These visits were rich, meaningful, and encouraging. In Yerevan, I expressed our clear support for the ongoing reforms and the bold steps taken within the framework of the normalization process with Azerbaijan. Despite the ups and downs of the process, the Armenian authorities have a forward-looking approach, with an apparent willingness to turn the page on hostility and establish a stable and peaceful environment. Critics would say that more could have been done, and we want to see more progress soon. At the same time, if we had assessed the work's progress, the negotiations' structural framework, and the overall dynamics of bilateral relations, this would have seemed incredible a few years ago.
-What practical steps is the European Union ready to take to achieve peace in the South Caucasus, taking into account Azerbaijan's actions to delay the process artificially and threats against Armenia?
-In recent years, the EU has been actively normalizing Armenian-Azerbaijani relations, notably through the Leaders' Meetings in Brussels, hosted by former European Council President Charles Michel. In addition to other international efforts, this platform allowed the leaders of Armenia and Azerbaijan to move forward with a structured agenda. In 2023, Following the joint Armenian-Azerbaijani statement of December 7, when the parties agreed to hold the COP29 conference and exchange prisoners, Armenia and Azerbaijan indicated that they would continue discussions on implementing confidence-building measures and called on the international community to support their efforts. In this context, my recent visits to Azerbaijan and Armenia took place. Together with Baku and Yerevan, we discussed how the EU could be more helpful in normalizing Armenian-Azerbaijani relations and expanding regional cooperation. We have identified several areas at this stage, considering that the EU is also ready to do more. In Baku and Yerevan, we agreed that the EU will continue to support the Armenian-Azerbaijani bilateral negotiations, focus on specific aspects of connectivity and humanitarian issues, particularly on demining and resolving the problem of missing persons, and promote regional cooperation initiatives.
- Armenia has proposed the "Crossroads of Peace" project to unblock regional communications. Are you familiar with this project, and how do you assess it?
-I am familiar with the "Crossroads of Peace" project proposed by Armenia since 2023. No one disputes its general framework and fundamental principles. However, the parties must still agree on the details and practical issues. This is a valuable and interesting framework to show what a future peaceful South Caucasus could look like. As a first step, I am hopeful that Armenia and Azerbaijan will be able to reach an agreement shortly on the demarcation of the western regions of Azerbaijan and Nakhichevan and will also open up communication channels that will connect Armenia to the broader region. In addition to my discussions in the area, the statements made in Yerevan and Baku since the leaders' meeting in Kazan on October 24 give reason to believe that an agreement is possible, and we stand ready to continue to support the parties in achieving that goal.