«Հայաստանը սպասում է Ադրբեջանի կառուցողական արձագանքին». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Երկուստեք մտահոգություններ ներկայացնող բոլոր հարցերի շուրջ Հայաստանը ներկայացրել է շատ կոնկրետ առաջարկներ ու լուծումներ և սպասում է Ադրբեջանի կառուցողական արձագանքին»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպմանը։
«Հայաստանի կառավարությունը հաստատակամ է խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու գործում և շարունակելու է ակտիվ ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ»,- ասել է նա։ Վարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող սահմանազատման գործընթացի վերջին զարգացումները։ Նա տեղեկացրել է, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սահմանազատման գործընթացի հաջորդ փուլը սկսել ՀՀ-Վրաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանների հատման կետի անմիջական հարևանությամբ։
Նրանք քննարկել են Հայաստանի ու Վրաստանի միջև սահմանազատման գործընթացն ակտիվացնելու հնարավորությունները և պայմանավորվել ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ։
Ըստ  վարչապետի՝ ՀՀ-ն շահագրգռված է տարածաշրջանային տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ։ Նա կարևորում է տարածաշրջանային ու արտատարածաշրջանային նախագծերում ներառականության ապահովումը. «Այդ համատեքստում առանձնացնում ենք Հայաստանի հետաքրքրությունն ու պատրաստակամությունը Սև ծովի էլեկտրական մալուխի նախագծին միանալու վերաբերյալ»։

Armenia has presented concrete proposals and solutions on all issues of mutual concern and awaits Azerbaijan’s constructive response,” Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated during his meeting with the Georgian Prime Minister.
The Armenian government is determined to advance the peace agenda and will continue to make active efforts in that direction,” he said. The Prime Minister presented the latest developments in the ongoing border demarcation process between Armenia and Azerbaijan. He informed that an agreement was reached to start the next stage of the border demarcation process near the RA-Georgia-Azerbaijan interstate border crossing point.
They discussed the possibilities of activating the border demarcation process between Armenia and Georgia and agreed to make efforts in that direction.
The Prime Minister says Armenia is interested in unblocking regional economic infrastructure and emphasizes ensuring inclusiveness in regional and extraregional projects: “In this context, we highlight Armenia’s interest and readiness to join the Black Sea Electric Cable project.”