Վարչապետը շնորհավորել է Չինաստանի նախագահին և պետական խորհրդի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին և պետական խորհրդի նախագահ Լի Ցյանին՝ չինական Նոր տարվա առիթով:
Սի Ծինփինին ուղղված ուղերձում նշված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ չինական Նոր տարվա՝ Գարնան տոնի կապակցությամբ: Մաղթում եմ, որ բնության զարթոնքը խորհրդանշող այս տոնն առողջություն, երջանկություն և առաջադիմություն բերի բարեկամ չին ժողովրդի բոլոր ընտանիքներին։
Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև հարաբերությունները ձևավորվել են պատմության խորքից եկող բարեկամական կապերի հիման վրա: Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքում մեծապես կարևորում եմ Չինաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ հիմնված հավասարության, փոխադարձ վստահության և հարգանքի վրա:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում հնարավորություն կընձեռվի համատեղ ջանքերով էլ ավելի ընդլայնել մեր երկու երկրների միջև ձևավորված բազմաբնույթ համագործակցությունը՝ երկկողմ հարաբերությունները բարձրացնելով որակապես նոր մակարդակի վրա: Այս համատեքստում կարևորում եմ նաև Չինաստանի նախագահության ներքո Հայաստանի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության միջև փոխգործակցության ամրապնդումը:
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և բարեկեցություն, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»։
Լի Ցյանին ուղղված ուղերձում ասված է.
«Չինական Նոր տարվա՝ Գարնան տոնի կապակցությամբ իմ ջերմագին շնորհավորանքներն ու մաղթանքներն եմ հղում Ձեզ և բարեկամ չին ժողովրդին: Մաղթում եմ, որ գալիք տարին Չինաստանի համար լինի ներդաշնակության և բարգավաճման տարի:
Մեծապես կարևորելով Հայաստանի և Չինաստանի միջև երկկողմ և բազմակողմ մակարդակներում ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների զարգացման դինամիկան՝ իմ պատրաստակամությունն եմ հայտնում այսուհետ ևս առավելագույն ջանքեր ներդնել դրանք որակապես նոր մակարդակի վրա բարձրացնելու ուղղությամբ:
Հավատացած եմ, որ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային նախաձեռնություններում առկա ակտիվ համագործակցությունը, բարձրաստիճան փոխայցելությունները, ինչպես նաև փոխգործակցությունը բազմակողմ հարթակներում, այդ թվում նաև՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում, կնպաստեն վերոնշյալ նպատակների իրականացմանը»:

Премьер-министр поздравил председателя КНР и премьера Госсовета
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину и премьеру Госсовета Китайской Народной Республики Ли Цяну по случаю китайского Нового года.
В адресованном председателю КНР поздравительном послании говорится:
«Сердечно поздравляю Вас по случаю китайского Нового года – Праздника весны.
Желаю, чтобы этот праздник, символизирующий пробуждение природы, принес здоровье, счастье и прогресс всем семьям дружественного китайского народа.
Отношения между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой сформировались на основе исходящих из глубины истории дружественных связей. В числе приоритетов внешней политики Армении придаю важное значение продолжительному развитию основанных на равноправии, взаимном доверии и уважении двусторонних отношений с Китаем.
Надеюсь, что в ближайшем будущем совместными усилиями нам удастся еще больше расширить сложившееся между нашими двумя странами многоотраслевое сотрудничество, выведя двусторонние отношения на качественно новый уровень. В этом контексте придаю также важность укреплению сотрудничества между Арменией и Шанхайской организацией сотрудничества под председательством Китая.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья и благополучия, а дружественному народу Китая — мира и процветания».
В адресованном Ли Цяну послании говорится:
«Направляю теплые поздравления и наилучшие пожелания Вам и дружественному народу Китая по случаю китайского Нового года – Праздника весны.
Придавая большое значение динамике развития дружественных отношений между Арменией и Китаем на двустороннем и многостороннем уровнях, выражаю готовность и впредь прилагать максимум усилий для их повышения на качественно новый уровень.
Уверен, что активное сотрудничество в рамках представляющих взаимный интерес региональных инициатив, взаимные визиты на высоком уровне, а также взаимодействие на многосторонних площадках, в в том числе в рамках Шанхайской организации сотрудничества, будут способствовать реализации вышеназванных целей».