Վարչապետը շնորհավորել է Չինաստանի նախագահին և պետական խորհրդի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին և պետական խորհրդի նախագահ Լի Ցյանին՝ չինական Նոր տարվա առիթով:
Սի Ծինփինին ուղղված ուղերձում նշված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ չինական Նոր տարվա՝ Գարնան տոնի կապակցությամբ: Մաղթում եմ, որ բնության զարթոնքը խորհրդանշող այս տոնն առողջություն, երջանկություն և առաջադիմություն բերի բարեկամ չին ժողովրդի բոլոր ընտանիքներին։
Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև հարաբերությունները ձևավորվել են պատմության խորքից եկող բարեկամական կապերի հիման վրա: Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքում մեծապես կարևորում եմ Չինաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ հիմնված հավասարության, փոխադարձ վստահության և հարգանքի վրա:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում հնարավորություն կընձեռվի համատեղ ջանքերով էլ ավելի ընդլայնել մեր երկու երկրների միջև ձևավորված բազմաբնույթ համագործակցությունը՝ երկկողմ հարաբերությունները բարձրացնելով որակապես նոր մակարդակի վրա: Այս համատեքստում կարևորում եմ նաև Չինաստանի նախագահության ներքո Հայաստանի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության միջև փոխգործակցության ամրապնդումը:
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և բարեկեցություն, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»։
Լի Ցյանին ուղղված ուղերձում ասված է.
«Չինական Նոր տարվա՝ Գարնան տոնի կապակցությամբ իմ ջերմագին շնորհավորանքներն ու մաղթանքներն եմ հղում Ձեզ և բարեկամ չին ժողովրդին: Մաղթում եմ, որ գալիք տարին Չինաստանի համար լինի ներդաշնակության և բարգավաճման տարի:
Մեծապես կարևորելով Հայաստանի և Չինաստանի միջև երկկողմ և բազմակողմ մակարդակներում ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների զարգացման դինամիկան՝ իմ պատրաստակամությունն եմ հայտնում այսուհետ ևս առավելագույն ջանքեր ներդնել դրանք որակապես նոր մակարդակի վրա բարձրացնելու ուղղությամբ:
Հավատացած եմ, որ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային նախաձեռնություններում առկա ակտիվ համագործակցությունը, բարձրաստիճան փոխայցելությունները, ինչպես նաև փոխգործակցությունը բազմակողմ հարթակներում, այդ թվում նաև՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում, կնպաստեն վերոնշյալ նպատակների իրականացմանը»:

The Prime Minister congratulated the Chinese President and the Chairman of the State Council.
Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated the President of the People's Republic of China, Xi Jinping, and the Chairman of the State Council, Li Keqiang, on the occasion of the Chinese New Year.
The message addressed to Xi Jinping states:
"I warmly congratulate you on the occasion of the Chinese New Year, the Spring Festival. This holiday, symbolizing the awakening of nature, will bring health, happiness, and progress to all families of friendly Chinese people.
Relations between the Republic of Armenia and the People's Republic of China have been based on friendly ties dating back to history. Among Armenia's foreign policy priorities, I attach great importance to the continuous development of bilateral relations with China based on equality, mutual trust, and respect.
Joint efforts will soon be needed to expand the multifaceted cooperation established between our two countries, raising bilateral relations to a new level. In this context, I also emphasize strengthening cooperation between Armenia and the Shanghai Cooperation Organization under the Chinese presidency.
I take this opportunity to wish you good health and prosperity, as well as peace and prosperity, to the friendly people of China.
The message addressed to Li Qian reads:
"On the occasion of the Chinese New Year, the Spring Festival, I extend my warmest congratulations and best wishes to you and the friendly Chinese people. The coming year will be a year of harmony and prosperity for China.
I greatly value the dynamics of developing friendly relations between Armenia and China at the bilateral and multilateral levels. I am ready to continue making maximum efforts to elevate them to a qualitatively new level.
I am convinced that active cooperation in regional initiatives of mutual interest, high-level mutual visits, and multilateral platforms, including the Shanghai Cooperation Organization, will contribute to implementing the abovementioned goals."