Եվրամիության երկրների դեսպաններն այսօր Բրյուսելում կքննարկեն ու որոշում կկայացնեն Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության երկարաձգման վերաբերյալ։
«Ազատության» Եվրոպայի հարցերով խմբագիր Ռիկարդ Յոզվյակի հաղորդմամբ, եթե վերջին պահին անակնկալներ չլինեն, դեսպանները հավանություն կտան նախագծին, որով Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանում կմնա ևս երկու տարի՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։ Դիտորդների կազմն ու թվաքանակը, ըստ որոշման նախագծի, կմնա անփոփոխ՝ 165 միջազգային ու 44 հայաստանցի աշխատող։ Առաքելության դիտարկման գոտին, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, տարածվում է հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով, ներառյալ Նախիջևանի հատվածը։
«Հաշվի առնելով տարածքի զգալի չափերը՝ առաքելությունն իր տրամադրության տակ եղած ռեսուրսներով ի վիճակի չէ նկատել սահմանի երկայնքով տեղի ունեցող ցանկացած միջադեպ», - տեղակայումից հետո հայտարարել էր դիտորդական առաքելությունը, մանրամասնելով՝ «պարեկները ձգտում են այցելել այն վայրեր, որտեղ տեղի են ունեցել միջադեպեր, այնուհետև զեկուցել այդ մասին Եվրամիության կենտրոնակայան՝ հիմք ընդունելով բաց աղբյուրներից ու վստահելի ականատեսներից ստացված տեղեկությունները»։

A decision will be made on the extension of the observation mission in Armenia
EU ambassadors will discuss and decide to extend the EU observer mission in Armenia in Brussels today.
According to Rikard Jozwiak, Europe editor of RFE/RL, unless there are last-minute surprises, the ambassadors will approve a draft that will keep the EU civilian mission in Armenia for another two years, until February 19, 2027. The draft decision will keep the composition and number of observers unchanged: 165 international and 44 Armenian staff. According to the official statement, the mission's observation zone extends along the Armenian-Azerbaijani border, including the Nakhichevan section.
"Given the size of the area, the mission is not able to observe every incident along the border with the resources at its disposal," the monitoring mission announced after its deployment, detailing that "patrols strive to visit the locations where incidents have occurred and then report on them to the EU headquarters, based on information received from open sources and reliable eyewitnesses."