Կայա Կալլասը կայցելի Հայաստան
Առաջիկա շաբաթներին նախատեսվում է Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալլասի այցը Հայաստան. այս մասին հայտնել է ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, թե ՀՀ-ն մեծապես կարևորում և համագործակցում է ԵՄ-ի հետ՝ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ու դրա ամբողջական կիրառման ուղղությամբ։ Նա կարևորել է ԵՄ քաղաքացիական դիտորդների տեղակայումը, ԵՄ մուտքի վիզաների ազատականացման շուրջ մեկնարկը, եվրոպական խաղաղության գործիքի շրջանակներում ՀՀ աջակցության տրամադրումը։
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, նա ասել է, որ հնարավոր չէր պատկերացնել ԵԱՏՄ անդամ երկիր լինելով ասոցացման պայմանագրի 75%-ից ավել դրույթների իրականացումը, բայց եղավ դա։

Kaja Kallas will visit Armenia
Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan announced that Kaja Kallas, the head of European diplomacy, will visit Armenia in the coming weeks.
He noted that Armenia attaches great importance to and cooperates with the EU towards fully implementing the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. He highlighted the deployment of EU civilian observers, the launch of the EU visa liberalization, and the provision of assistance to Armenia within the framework of the European Peace Facility.
Referring to the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, he said that it was impossible to imagine the implementation of more than 75% of the provisions of the Association Agreement, being an EAEU member state, but it happened.