Քննարկվել են Գաբրաշի կողմից ՀՀ-ում իրականացվող տնտեսական ծրագրերի ընթացքը
Այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է շվեյցարահայ գործարար և բարերար Վահե Գաբրաշին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Գաբրաշի կողմից Հայաստանում իրականացվող տնտեսական ծրագրերի ընթացքին առնչվող հարցեր։
Վարչապետը բարձր է գնահատել նմանատիպ ծրագրերի դերը երկրի զարգացման գործում և վերահաստատել է Կառավարության պատրաստակամությունն՝ աջակցելու դրանց արդյունավետ իրականացմանը։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Գյումրիում Շվեյցարական Լոզանի հյուրընկալության դպրոցի մասնաճյուղի հիմնման նախաձեռնությանը։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս ծրագիրը մեծ նշանակություն ունի զբոսաշրջության զարգացման, Հայաստանի միջազգային մրցունակության բարձրացման և ոլորտի գրավչության ավելացման տեսանկյունից։
Ծրագրի իրագործումը կնպաստի հյուրընկալության կառավարման ոլորտում կրթության որակի բարձրացմանը՝ ապահովելով միջազգային չափանիշներին համապատասխան մասնագետների պատրաստում։
Վահե Գաբրաշը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին աջակցության և համագործակցության համար՝ ընդգծելով, որ շարունակելու է իր ակտիվ ներդրումային գործունեությունը Հայաստանում։ Նա ներկայացրել է ընթացիկ ծրագրերի մանրամասները և խոսել առաջիկա նախաձեռնությունների մասին։

В рамках визита премьер-министр РА Никол Пашинян встретился с швейцарско-армянским бизнесменом и благотворителем Ваге Габрашем.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с ходом реализации экономических программ, осуществляемых Габрашем в Армении.
Премьер-министр высоко оценил роль подобных программ в развитии страны и подтвердил готовность правительства содействовать их эффективной реализации.
Особое внимание было уделено инициативе по созданию филиала Швейцарской Лозаннской школы гостеприимства в Гюмри.
Никол Пашинян подчеркнул, что этот проект имеет важное значение для развития туризма, повышения международной конкурентоспособности Армении и увеличения привлекательности отрасли.
Реализация программы будет способствовать повышению качества образования в области управления гостеприимством, обеспечивая подготовку специалистов, соответствующих международным стандартам.
Ваге Габраш выразил благодарность премьер-министру за поддержку и сотрудничество, отметив, что продолжит свою активную инвестиционную деятельность в Армении. Он представил детали текущих программ и рассказал о предстоящих инициативах.