Կարևորվել է Խորվաթիայի հետ առևտրատնտեսական համագործակցության խթանումը
Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Խորվաթիայի Հանրապետության վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Խորվաթիայի միջև հարաբերությունների զարգացմանն ու երկկողմ օրակարգի ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր։
Կողմերը կարևորել են առևտրատնտեսական համագործակցության խթանումը՝ ընդգծելով փոխգործակցության նոր հնարավորությունների ստեղծման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության մի շարք հարցերի շուրջ՝ շեշտելով համագործակցության և երկխոսության շարունակականության կարևորությունը։

The promotion of trade and economic cooperation with Croatia was emphasized
The Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, met with the Prime Minister of the Republic of Croatia, Andrej Plenkovic, during the World Economic Forum in Davos.
During the meeting, issues related to the development of relations between Armenia and Croatia and the expansion of the bilateral agenda were discussed.
The parties valued the promotion of trade and economic cooperation, emphasizing the need to create new opportunities for interaction.
The interlocutors also exchanged views on several issues of regional and international importance, emphasizing the importance of continuing cooperation and dialogue.