«Միայնակ խաղաղություն չես կառուցի»․ Արարատ Միրզոյան
Հունվարի 23-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթով հանդես է եկել «Միասին հանուն խաղաղության և ժողովրդավարության» պանելային քննարկմանը, որն անցկացվել է Հյուսիսային Եվրոպայի և Բալթյան երկրների խորհրդարանների խոսնակների և փոխխոսնակների Հայաստան այցի շրջանակերում: Նախարար Միրզոյանի ելույթի ամբողջական տեքստը ներկայացված է ստորև:
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծարգո՛ նախագահ, պարոն Սիմոնյան, խորհրդարանների մեծարգո՛ խոսնակներ, փոխխոսնակներ, հարգելի՛ հյուրեր, գերազանցություններ, տիկնայք և պարոնայք, ջերմորեն ողջունում Ձեզ Հայաստանում։ Ենթադրում եմ, որ ակնկալում էիք ավելին՝ ձեզ խոստացել էին, որ այս օրերին ավելի շատ արև կտեսնեք Հայաստանի երկնքում, սակայն վստահ չեմ` կկարողանա՞նք այդ սպասելիքներն արդարացնել, թե՞ ոչ, բայց փոխարենը՝ հավաստիացնում եմ ձեզ, որ երբ խոսքը գնում է քաղաքական խոստումների մասին, երբ խոսքը գնում է ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության և աշխարհում ժողովրդավարության պաշտպանության սկզբունքների մասին, մենք շատ ավելի հուսալի ենք։
Ընդամենը մի ամիս առաջ էր, երբ ես մասնակցեցի մի նախարարական հանդիպման, որը տեղի ունեցավ Մալթայում ՀՀ և Նորդիկ-բալթյան երկրների միջև, որը կազմակերպվել էր իմ խնդրանքով՝ ձեր երկրների Արտաքին գործերի նախարարների օգնությամբ: Հիմա ինձ հնարավորություն է տրված իմ մտքերով կիսվել այս շատ կարևոր քննարկման շրջանակներում, այս շատ կարևոր՝ Նորդիկ-բալթյան երկրների խորհրդարանների նախագահների կամ նրանց ներկայացուցիչների՝ իմ երկիր այցելելու առիթով: Ես ցանկանում եմ ձեզ կրկին հավաստիացնել, որ մենք հանձնառու ենք նոր հնարավորություններ փնտրել և գտնել՝ միտված մեր երկրների միջև համագործակցությունը խորացնելուն:
Տիկնայք և պարոնայք, անցնելով հայերենին՝ ես ցանկանում եմ նշել այն պատճառները, որոնց համար Հայաստանը շահագրգռված է էապես խորացնել համագործակցությունը Նորդիկ-բալթյան երկրների հետ: Այդ պատճառները շատ թափանցիկ են, շատ պարզ, ինչ-որ մեկը կարող է ասել շահադիտական: Եվ, այնուամենայնիվ, այդ պատճառները հետևյալն են. իմ խորին համոզմամբ՝ Նորդիկ-բալթյան երկրներն այն երկրներն են կամ այն երկրների շարքում են, որտեղ ժողովրդավարական ինստիտուտներն ամենաուժեղն են, ամենաինստիտուցիոնալն են, ինչպես նաև պաշտպանվածը, կայացածը, որտեղ մարդու իրավունքներն ամենապաշտպանվածն են, իսկ հասարակություններն ամուր կանգնած են ժողովրդավարության և ազատության արժեքների վրա և որտեղ հասարակությունները հասկանում են այն վտանգներն ու ռիսկերը, որոնց առջև գլոբալ ժողովրդավարությունն այսօր կանգնած է: Սա մի շերտն է: Երկրորդ շերտը. Նորդիկ-բալթյան երկրները մեզ համար տարածաշրջանային գործընկերության և համագործակցության թերևս ամենահիանալի օրինակներից մեկն են, և այս երկու առումներով մենք և՛ սովորելու, և՛, հուսով եմ, նաև որոշակիորեն տալու շատ բան ունենք:
Տիկնայք և պարոնայք, ես չգիտեմ՝ ինչպես կընթանան, ինչ ուղղվածություն կունենան ձեր այսօրվա քննարկումները, դրանք կլինեն տեսական քննարկումներ, բանավեճ խաղաղության և ժողովրդավարության մասին, թե Հայաստանի, Հարավային Կովկասի կամ այլ տարածաշրջանների օրինակով կոնկրետ դրսևորումների, դեպքերի շուրջ պրակտիկ վերլուծություններ, բայց ես կուզենայի ձեր քննարկումից առաջ շատ համառոտ պատկերացում տալ կամ գոնե կիսվել իմ պատկերացմամբ այն մասին, թե ինչ է այսօրվա Հայաստանը:
Առաջին հերթին, այսօրվա Հայաստանը ժողովրդավարություն է և երկրորդ հերթին` անփորձ, անշուշտ, դեռևս բազմաթիվ անելիքների, սխալների առջև կանգնած, իր սխալներից սովորելու մեծ ճանապարհի առջև կանգնած, բայց արդեն ժողովրդավարություն: Մի հասարակություն, որը վերջնականապես ապացուցել է, առիթ է ունեցել ապացուցելու ժողովրդավարությանն իր նվիրումը: Եվ պարադոքսալ կերպով, այն ժամանակ, երբ Հայաստանը փորձում էր պաշտպանել ժողովրդավարությունը, ժողովրդավարությունն էր հենց այն գործիքը, որը եկավ պաշտպանելու Հայաստանը։ Ես ուզում եմ ձեզ բերել 2021 թվականի օրինակը, երբ Հայաստանի իշխանությունները, 2020 թվականի պատերազմից հետո տեսնելով մեր երկիրը ներքաղաքական ճգնաժամի մեջ, դա տեսնելով նաև արտաքին ազդեցություններով, նաև ռազմական հեղաշրջման փորձից, այլ խռովարար փորձերից հետո, Հայաստանի իշխանությունը որոշում կայացրին անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, այսինքն` ուղղակիորեն օգտագործել ժողովրդավարության հիմնական գործիքը` ընտրությունները:
Ընտրություններին այն քաղաքական թիմը, որը ես ներկայացնում եմ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, Հայաստանի հասարակությանը ներկայացավ երկու հիմնական առաջարկով` ժողովրդավարություն և խաղաղություն: Դատելով ընտրությունների արդյունքից՝ կարող ենք ասել, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, մեծամասամբ, ինչպես և հարիր է ժողովրդավարության կանոններին, միանշանակ, աներկբայորեն, որևէ կողմից կասկածի չենթարկված կերպով ընտրեց ժողովրդավարությունը և խաղաղությունը։
Թերևս շատերն իմ հետ կհամաձայնեն այն հարցում, որ ժողովրդավարության պարագայում երևի մի քիչ ավելի հեշտ է, որովհետև ժողովրդավարությունը քեզանից է կախված, ժողովրդավարությունը քո խոսակցությունն է, քո հետ հասարակության մեջ։ Խաղաղության պարագայում, թերևս մի փոքր այլ է, որովհետև դու գործ ունես հարևանի հետ և միայնակ խաղաղություն չես կարող կառուցել, կարող ես շատ ջանալ, բայց չես կարող կառուցել, եթե չկարողանաս համոզել կամ գտնել ընդհանուր ճանապարհ հարևանիդ հետ խաղաղություն կառուցելու, և սա ճիշտ այն է, ինչի մեջ մենք հիմա գտնվում ենք։
Ես խոստացա ասել` ինչ է այսօր Հայաստանը և այսպես՝ ժողովրդավարություն ու խաղաղության ձգտում։ Մենք փորձում ենք կարգավորել մեր հարաբերությունները մեր անմիջական հարևանների` Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ։ Միանգամից կարող եմ ասել, և սա հրապարակային փաստ է, որ մենք մեր արևմտյան հարևանի՝ Թուրքիայի հետ, ում հետ 30 տարուց ավել ունենք փակ սահման, հիմա ունենք բավականին աշխույժ երկխոսություն, ունենք որոշակի ընդհանուր պատկերացումներ այն մասին, որ ավելի բաց սահմանները և ավելի ուղղակի համագործակցությունը կարող է նպաստ բերել և՛ Թուրքիային, և՛ Հայաստանին, և՛ տարածաշրջանի մյուս երկրներին։ Այստեղ մենք ունենք աշխույժ, ինտենսիվ արդյունքներին միտված երկխոսություն, բայց, ցավալիորեն, ոչ դեռ շատ ուժեղ և շոշափելի արդյունքներ գետնի վրա, ինչպես ասում են։ Ադրբեջանի հետ, մենք ևս արդեն մի քանի տարուց ավել է ընդգրկված ենք բանակցություններում։ Այդ բանակցությունները շարունակվում են, այդ բանակցություններն ունեն մի քանի ուղղություններ: Մեկը դուք տեսաք տեսահոլովակի տեսքով։ Մենք առաջարկում ենք բացել սահմանները, վերագործարկել, նախ և առաջ, վերագործարկել երկաթուղային կապը, ապրանքների համար հնարավորություններ ստեղծել: Դա ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի համար, այլև արևելքից արևմուտք ընկած բոլոր երկրների համար:
Մյուս ուղղությունը, իհարկե, սա սահմանների դելիմիտացիան է։ Այստեղ ուզում եմ առանցքային կարևորություն հաղորդել դելիմիտացիայի մեկնարկած գործընթացին. մի գործընթաց, որը սկսվել և ընթանում է Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Սա մի փաստաթուղթ է, կրկին շատ համառոտ պատկերացում տալու համար, մի փաստաթուղթ է այն մասին, որ Խորհրդային Միության նախկին հանրապետությունները Խորհրդային Միության փլուզումից հետո պայմանավորվել են, որ միմյանց միջև ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և այն սահմանները, որոնք գոյություն են ունեցել միմյանց միջև Խորհրդային Միության փլուզման պահին։ Ըստ էության, սա նշանակում է, որ սրա հիման վրա սահմանների սահմանազատումը ենթադրելու է հիմնականում Խորհրդային Միության փլուզման պահին գոյություն ունեցած սահմանների վերականգնում, վերարտադրություն գետնի վրա։ Սա, կարծում եմ, առանցքային ձեռքբերում է, մանավանդ մեր օրերում, երբ քաոտիկ պրոցեսներ ենք տեսնում, պրոցեսներ, որոնք կոպտորեն ոտնահարում են միջազգային իրավունքը, միջազգային կանոնները և առաջին հերթին, իհարկե, տարածքային ամբողջականությունը:
Կա երրորդ ուղղությունը, որը ես կասեի, գալիս է ամբողջացնելու մյուս ուղղությունները։ Սա խաղաղության պայմանագիրն է։ Մենք Ադրբեջանի հետ երկար և տքնաջան աշխատել ենք՝ ունենալու խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստ։ Այս պահին կարող եմ ասել, որ մենք ունենք 15 համաձայնեցված հոդված՝ քննարկվող 17-ից։ Մի կողմից կարող ենք ասել, որ գործի մեծ մասն արված է, մեզ մնում է 2 հոդված համաձայնեցնել, մյուս կողմից, իհարկե, այս հոդվածների համաձայնեցումը կարող է դեռ տևական ժամանակ տևել: Լուծումը մեկն է՝ անհրաժեշտ է քաղաքական կամքի դրսևորում երկու երկրների կողմից։ Անհրաժեշտ քաղաքական կամքի պարագայում ես կարող եմ վստահեցնել՝ շատ կարճ ժամանակ մեզանից կպահանջվի տեքստն ամբողջացնելու համար։ Մեր կողմից այդ քաղաքական կամքը կա։
Վարչապետ Փաշինյանը բազմիցս արտահայտել է Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունն օր առաջ, կամ եթե կուզեք, րոպե առաջ ամբողջացնելու պայմանագրի տեքստը և ստորագրելու այն։ Ցավոք, չեմ կարող ասել, որ նույն կառուցողական մոտեցումը և պատրաստակամությունը տեսնում ենք մեր հարևաններից, բայց կրկին սա մի պրոցես է, որն այլընտրանք չունի, այսինքն` նույնիսկ բարդությունները, որոնց մենք բախվում ենք բանակցությունների ընթացքում, նույնիսկ կառուցողականությունը, որ մեզ հաճախ թվում է, թե չեն կիսում մեր հարևանները, չեն կարող, իհարկե, մեզ հիասթափեցնել: Ինչպես ժողովրդավարությունը և ազատությունը, այնպես էլ խաղաղությունը պարզապես այլընտրանք չունեն։ Խնդրում եմ` ուղղակի տեղյակ եղեք, որ ի դեմս Հայաստանի Հանրապետության դուք ունեք մի գործընկեր, որը խորապես հավատում է ժողովրդավարությանը, խորապես հավատում է խաղաղությանը և չի դադարել և չի դադարելու անել ամեն ինչ, բոլոր հնարավոր քայլերը, որպեսզի Հարավային Կովկասում, այստեղ` աշխարհի մեր փոքրիկ անկյունում, ունենանք խաղաղ և ժողովրդավար մի հանգրվան։ Շնորհակալ եմ։ Ես, իհարկե, չպահեցի իմ խոստումը` խոսել համառոտ, ներողություն եմ խնդրում և մաղթում եմ ձեզ լավ քննարկում»:

On January 23, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan delivered a speech at the "Together for Peace and Democracy" panel discussion, which was held during the visit of the Speakers and Deputy Speakers of the Parliaments of Northern Europe and the Baltic States to Armenia. The full text of Minister Mirzoyan's speech is presented below.
"Honorable Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Mr. Simonyan, esteemed Speakers and Deputy Speakers of the Parliaments, distinguished guests, Excellencies, ladies and gentlemen, I warmly welcome you to Armenia. I assume that you expected more; you were promised that you would see more sun in the Armenian sky these days, but I am not sure whether we can justify those expectations. Instead, I assure you that when it comes to political promises, the principles of Democracy and human rights, freedom of speech, and the protection of Democracy in the world, we are much more reliable.
Only a month ago, I participated in a ministerial meeting between the Republic of Armenia and the Nordic-Baltic countries in Malta, which was organized at my request with the assistance of the Ministers of Foreign Affairs of your countries. Now, I have the opportunity to share my thoughts within the framework of this very important discussion on the occasion of this essential visit to my country by the Speakers of the Parliaments of the Nordic-Baltic countries or their representatives. We are committed to seeking and finding new opportunities to deepen cooperation between our countries.
Ladies and gentlemen, switching to Armenian, I want to mention why Armenia is interested in significantly deepening cooperation with the Nordic-Baltic countries. These reasons are very transparent and very simple; they are self-serving. And yet, these reasons are as follows: In my profound conviction, the Nordic-Baltic countries are the countries or among the nations where democratic institutions are the strongest, the most institutionalized, as well as the most protected, the most established, where human rights are the most protected, and societies stand firmly on the values ​​of Democracy and freedom, and where societies understand the dangers and risks that global Democracy faces today. This is one layer. The second layer: The Nordic-Baltic countries are perhaps one of the most excellent examples of regional partnership and cooperation for us, and in both these respects, we have much to learn and, I hope, to a certain extent, to give.
Ladies and gentlemen, I do not know how your discussions today will go, what direction they will take, whether they will be theoretical discussions, debates about peace and Democracy, or practical analyses of specific manifestations and cases on the example of Armenia, the South Caucasus, or other regions. Still, I would like to give a brief idea before your discussion or share my understanding of today's Armenia.
First of all, today's Armenia is a democracy. Secondly, it is an inexperienced one, indeed still facing many things to do, mistakes, and a long road to learn from its mistakes, but it is already a democracy. A society that has finally had the opportunity to demonstrate its dedication to Democracy. Paradoxically, when Armenia was trying to defend Democracy, Democracy was the very tool that came to protect Armenia. I want to give you an example from 2021, when the Armenian authorities, seeing our country in a domestic political crisis after the 2020 war, seeing this also due to external influences, as well as after the attempted military coup and other disruptive attempts, the Armenian authorities decided to hold early parliamentary elections, that is, to use the primary tool of Democracy - elections directly.
In the elections, the political team I represent, led by Prime Minister Nikol Pashinyan, presented the Armenian society with two main proposals: Democracy and peace. Judging by the results of the elections, we can say that the citizens of the Republic of Armenia, for the most part, as befits the rules of Democracy, unequivocally, without any doubt from any side, chose Democracy and peace.
Perhaps many will agree with me that in the case of Democracy, it is probably a little easier because Democracy depends on you; Democracy is your conversation with you in society. In the case of peace, it is a little different because you are dealing with a neighbor, and you cannot build peace alone. You can try very hard, but you cannot make it if you cannot convince or find a common path to make peace with your neighbor, and this is precisely what we are in now.
I promised to say what Armenia is today and so, Democracy and the pursuit of peace. We are trying to regulate our relations with our immediate neighbors, Turkey and Azerbaijan. I can say right away, and this is a public fact, that we now have a reasonably lively dialogue with our western neighbor, Turkey, with whom we have had a closed border for more than 30 years; we have certain common understandings that more open borders and more direct cooperation can benefit both Turkey and Armenia and other countries in the region. Here, we have a lively, intensive dialogue aimed at results, but, unfortunately, not yet powerful and tangible results on the ground, as they say. With Azerbaijan, we have also been involved in negotiations for more than a few years. These negotiations are ongoing; these negotiations have several directions. You saw one in the form of a video. We propose to open the borders, to restart, first of all, to restart the railway connection, to create opportunities for goods. This is not only for Armenia and Azerbaijan but also for all countries from east to west.
The other direction, of course, is the delimitation of borders. Here, I attach key importance to the process of delimitation that has begun - a process that started and is underway based on the Alma-Ata Declaration. This is a document, again to give a very brief idea, a document that the former republics of the Soviet Union, after the collapse of the Soviet Union, agreed to recognize each other's territorial integrity and the borders that existed between them at the time of the collapse of the Soviet Union. In essence, this means that the delimitation of borders on this basis will mainly imply the restoration and reproduction on the ground of the borders that existed at the time of the collapse of the Soviet Union. This is a key achievement, especially when chaotic processes grossly violate international law, rules, and territorial integrity.
There is a third direction, which comes to complete the other directions. This is the peace treaty. We have worked long and hard with Azerbaijan to get an agreed text on the peace treaty. We currently have 15 agreed-upon articles out of 17 that are under discussion. On the one hand, most of the work is done, and we only have two articles left to agree on; conversely, the agreement on these articles may still take a long time. The solution is one: a demonstration of political will by both countries is necessary. In the event of the political will required, it will take us a very short time to complete the text. We have that political will.
Prime Minister Pashinyan has repeatedly expressed readiness for the Republic of Armenia to finalize the text of the agreement and sign it one day in advance, or if you like, one minute in advance. Unfortunately, I cannot say that we see the same constructive approach and readiness from our neighbors, but again, this is a process that has no alternative; that is, even the difficulties that we encounter during the negotiations, even the constructiveness that often seems to us not to be shared by our neighbors, cannot, of course, disappoint us. Just like Democracy and freedom, peace has no alternative. Please be aware that in the person of the Republic of Armenia, you have a partner who deeply believes in Democracy, believes in peace, and has not stopped and will not stop doing everything, all possible steps, so that in the South Caucasus, here in our small corner of the world, we have a peaceful and democratic haven. Thank you. Of course, I did not keep my promise to speak briefly; I apologize and wish you a good discussion.