Անդրադարձել են տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցերի
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 23-ին Ազգային ժողովում ընդունել է Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձևաչափի (Nordic-Baltic Eight) խորհրդարանների նախագահների ու փոխնախագահների ղեկավարած պատվիրակությանը: Հյուրընկալված պատվիրակության կազմում էին Էստոնիայի Ռիիգիկոգուի նախագահ Լաուրի Հուսարը, Լատվիայի Սայեմայի խոսնակ Դաիգա Միերինյան, Ֆինլանդիայի Էդուսկունտայի խոսնակ Յուսսի Հալլա-Ահոն, Նորվեգիայի Ստորթինգի նախագահ Մասուդ Ղարահխանին, Դանիայի Ֆոլկետինգի փոխխոսնակ Կարստեն Հոնգեն, Լիտվայի Սեյմասի փոխխոսնակ Յուոզաս Օլեկասը, Շվեդիայի Ռիկսդագի նախագահի տեղակալ Քենեթ Ֆորսլունդը եւ բազմաթիվ այլ պաշտոնյաներ:
Ընդլայնված կազմով տեղի ունեցած քննարկմանը, որին մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստան ժամանած պաշտոնյաներին՝ նշելով, որ այսպիսի բարձրագույն կազմով պատվիրակության այցը շատ կարեւոր է Հայաստանի Հանրապետության համար. «Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից խորապես գնահատում եմ բոլոր պատվիրակությունների Հայաստան այցելելու հանձնառությունը՝ մեր երիտասարդ ժողովրդավարությանն աջակցելու համար: Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս ձևաչափի յուրաքանչյուր երկրի հետ իր հարաբերություններին՝ թե՛ որպես երկկողմ գործընկերներ, թե՛ որպես Եվրամիության անդամներ կամ ասոցացված երկրներ: Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ժողովրդավարական բարեփոխումների իր հանձնառությանը, որն էական նշանակություն ունի կայուն զարգացման, լավ կառավարման, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների ոլորտում առաջընթացի համար: Մենք երախտապարտ ենք բարեփոխումների հարցում ձեր շարունակական աջակցության համար»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձևաչափի խորհրդարանների նախագահներն ու փոխնախագահներն իրենց հերթին շնորհակալություն են հայտնել Ալեն Սիմոնյանին ջերմ ընդունելության համար ու նշել, որ տպավորված են Հայաստանով: Վերջիններս իրենց անվերապահ աջակցությունն են հայտնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և նշել, որ բարձր են գնահատում Հայաստանի՝ տարածաշրջանում հարատև խաղաղություն հաստատելու ջանքերը: Նրանք նաեւ շեշտել են Հայաստանի՝ եվրոպական ինտեգրման գործընթացին սատարելու պատրաստակամությունը՝ ընդգծելով, որ պատրաստ են իրենց ներդրումն ունենալ այդ ճանապարհին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջխորհրդարանական համագործակցությանը, Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներին և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող այլ հարցերի:

On January 23, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, received a delegation led by the Speakers and Vice Speakers of the Parliaments of the Nordic-Baltic Eight at the National Assembly. The delegation included the Speaker of the Estonian Riigikogu, Lauri Hussar, the Speaker of the Latvian Saeima, Daiga Mieriņa, the Speaker of the Finnish Eduskunta, Jussi Halla-Aho, the Speaker of the Norwegian Storting, Masud Gharahkhani, the Deputy Speaker of the Danish Folketing, Karsten Honge, the Deputy Speaker of the Lithuanian Saeimas, Juozas Olekas, the Deputy Speaker of the Swedish Riksdag, Kenneth Forslund, and many other officials.
During the discussion held in an expanded format, in which the deputies of the National Assembly of the Republic of Armenia also participated, Alen Simonyan expressed his gratitude to the officials who had arrived in Armenia, noting that such a high-level delegation. The visit is essential for the Republic of Armenia. "On behalf of the National Assembly and myself, I deeply appreciate the commitment of all delegations to visit Armenia to support our young democracy. Armenia attaches great importance to its relations with each country of the format, both as bilateral partners and as EU members or associated countries. Armenia remains committed to democratic reforms, which are essential for sustainable development, good governance, the rule of law, and progress in human rights. We are grateful for your continued support in the reform process," the RA NA Speaker noted.
The Speakers and Vice-Speakers of the Parliaments of the Northern Europe-Baltic Cooperation Format, in turn, thanked Alain Simonyan for the warm welcome and noted that they were impressed by Armenia. The latter expressed their unconditional support for Armenia's territorial integrity and said they highly appreciated Armenia's efforts to establish lasting peace in the region. They also emphasized Armenia's readiness to support the European integration process, emphasizing that they are ready to contribute.
The interlocutors also discussed interparliamentary cooperation, Armenian-EU relations, ongoing reforms in Armenia, and other issues related to regional developments.