«Ներկայացրել եմ ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը». Միրզոյան
ՀՀ ԱԳՆ-ն ներկայացրել է Արարատ Միրզոյանի մամուլի համար հայտարարությունը Ղրղզստանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման արդյունքներով.
«Բարև ձեզ, հարգելի՛ գործընկերներ,
Հարգարժան պարո՛ն նախարար, սիրելի՛ բարեկամ, գործընկեր,
Ուրախ եմ ողջունել Ձեզ և Ձեր գլխավորած պատվիրակությանը Երևանում։ Ես վստահ եմ` այս այցը շատ լավ հնարավորություն է քննարկել երկկողմ օրակարգի բոլոր հարցերը, ուրվագծել, նախանշել, խորացնել  մեր հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում, ինչպես նաև, իհարկե, անդրադառնալ, վերլուծել, կիսվել միջազգային օրակարգի և տարածաշրջանային օրակարգերի վերջին իրադարձություններով, ընկալումներով։
Հարգելի՛ ներկաներ, մենք այսօրվա քննարկումների ընթացքում հարգարժան նախարար Կուլուբաևի հետ անդրադարձել ենք երկկողմ հարաբերություններին: Պետք է նշեմ մեր երկու երկրների պատրաստակամությունն էականորեն խորացնել մեր հարաբերությունները մի շարք ոլորտներում, որոնք առանձնացրել ենք: Մեր քաղաքական երկխոսությունը բավականին բարձր մակարդակի վրա է միշտ եղել: Ավանդաբար այնպես է ստացվել, որ մեր շփումները հիմնականում կայացել են բազմակողմ հարթակներում, և, իհարկե, այս տեսանկյունից ևս այս երկկողմ այցը շատ կարևոր է։
Ուզում եմ տեղեկացնել, որ նախարար Կուլուբաևը հրավիրել է ինձ այցելել Ղրղզստան, և ես սիրով ընդունում եմ հրավերը և առաջիկայում կկազմակերպենք այցը։ Ունենք նաև բարձրագույն մակարդակով փոխայցելությունների պլաններ: Ի թիվս այլ նախաձեռնությունների՝ մեր հարաբերությունների խորացմանը կծառայի նաև այսօր մեր կողմից ստորագրված Հայաստանի և Ղրղզստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 2025-2026 թթ համագործակցության ծրագիրը:
Մեր երկկողմ հարաբերություններում, ինչպես ցանկացած երկկողմ հարաբերություններում, իհարկե, էական դեր ունեն տնտեսական հարաբերությունները, առևտրաշրջանառությունը: Այստեղ պետք է խոստովանենք, որ այն ներուժը, որն ունի առևտրաշրջանառությունը, իրականում շատ անգամներով ավելի մեծ է, քան իրականում տեղի ունեցողը, մեր մեջ առկա առևտրաշրջանառությունը, և մենք պլաններ ունենք ինչպես, մեծացնելու առևտրաշրջանառության ծավալները, խորացնելու տնտեսական կապերը, այնպես էլ, իհարկե, սովորել միմյանցից, օգտվել միմյանց տնտեսական հաջողություններից, որոնք, իհարկե, Ղրղզստանի պարագայում վերջին տարվա ընթացքում շատ տպավորիչ են: Հայաստանը պատրաստ է, իհարկե, կիսվել իր հնարավորություններով, այդ թվում` նորարարական տեխնոլոգիաների և թվային օրակարգում ունեցած մեր որոշ քայլերով։
Ինչ վերաբերում է տնտեսական համագործակցությանը, էական դեր կարող են խաղալ և էականորեն փոխել իրավիճակը լոգիստիկ նոր ծրագրերը: Ինչպես ամբողջ աշխարհը, ինչպես Ղրղզստանը, այնպես էլ Հայաստանը, մենք նոր ջանքեր ենք գործադրում մեծ լոգիստիկ ցանցերի մաս դառնալու։ Այս առումով շատ կարևոր, ուշագրավ և հետաքրքիր է մեր կառավարության ունեցած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որը ներկայացրել եմ գործընկերոջս: Հուսով ենք, որ առաջիկայում այս և մյուս ծրագրերը հնարավորություն կունենան իրականություն դառնալու, ինչպես նաև երկրների, գործարարների, բիզնեսի և հասարակ մարդկանց համար նոր հնարավորություններ կստեղծեն։
Ուզում եմ առանձնացնել ԹՈՒՄՈ կենտրոնը, որի նկատմամբ հետաքրքրություն են դրսևորել ինչպես մի շարք երկրներ, մայրաքաղաքներ, քաղաքներ, այնպես էլ ղրղզական համապատասխան գերատեսչությունը:
Գործընկերոջս ներկայացրել եմ մեր տարածաշրջանային հարցերը, վերջին իրադարձությունները Հայաստան-Ադրբեջան և, ինչու ոչ, նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացներում:
Վստահ եմ, որ այս այցը կօգնի փոխել մեր հարաբերությունների եթե ոչ որակը, ապա գոնե ինտենսիվությունը, և կրկին անգամ շնորհակալ եմ Ձեզ այցի համար»։

"I presented the process of normalizing Armenia-Azerbaijan relations." Mirzoyan
The RA Foreign Ministry has presented Ararat Mirzoyan's press statement on the results of the meeting with the Kyrgyz Foreign Minister:
"Greetings, dear colleagues,
Dear Mr. Minister, dear friend, colleague,
I am pleased to welcome you and the delegation you lead to Yerevan. I am confident that this visit will be an excellent opportunity to discuss all issues on the bilateral agenda, outline and deepen our relations in various areas, and reflect on, analyze, and share the latest events and perceptions of the international and regional agendas.
Dear guests, during today's discussions, we touched upon bilateral relations with the esteemed Minister Kulubayev—the readiness of our two countries to significantly deepen our relations in several areas that we have highlighted. Our political dialogue has always been relatively high level. Traditionally, our contacts have mainly taken place on multilateral platforms, and, of course, from this perspective, this bilateral visit is also essential.
I want to inform you that Minister Kulubayev has invited me to visit Kyrgyzstan. I gladly accept the invitation, and we will organize the visit in the near future. We also have plans for high-level mutual visits. Among other initiatives, the 2025-2026 Cooperation Program between the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Kyrgyzstan, signed by us today, will also deepen our relations.
In our bilateral relations, as in any bilateral relationship, economic relations and trade turnover play a significant role. Here, we must admit that the potential that trade turnover has is many times greater than what is happening, the trade turnover that exists between us, and we have plans both to increase the volumes of trade turnover, to deepen economic ties, and of course, to learn from each other, to benefit from each other's financial successes, which, of course, in the case of Kyrgyzstan, have been very impressive over the past year. Armenia is ready to share its opportunities, including some of our steps in innovative technologies and the digital agenda.
New logistics programs can significantly improve economic cooperation. Like the world, Kyrgyzstan and Armenia are making new efforts to join large logistics networks. In this regard, our government's "Crossroads of Peace" program, which I presented to my colleague, is essential, remarkable, and enjoyable. We hope these and other programs will become a reality and provide new opportunities for countries, businessmen, businesses, and ordinary people.
I want to single out the TUMO center, where several countries, capitals, cities, and the relevant Kyrgyz departments have shown interest.
I presented to my colleague our regional issues, the latest developments in the normalization processes of Armenia-Azerbaijan, and, why not, also Armenia-Turkey relations.
This visit will help change the quality of our relations, if not the intensity. Thank you for the visit.