«Եթե հարձակվում եք Հայաստանի վրա, հարձակվում եք ժողովրդավարական արժեքների վրա»․ Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով Հայաստանում են Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձեւաչափի (Nordic-Baltic Eight) խորհրդարանների նախագահների ու փոխնախագահների գլխավորած պատվիրակությունները: Հունվարի 23-ին պատվիրակների մասնակցությամբ կայացել է «Միասին հանուն խաղաղության և ժողովրդավարության» թեմայով պանելային քննարկում:
Ընդլայնված քննարկման մեկնարկին բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Միջոցառմանը ելույթ է ունեցել ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը: Նրա խոսքով՝ պանելային քննարկման թեման համահունչ է ՀՀ-ում, այդ թվում՝ արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին: Խոսելով ժողովրդավարության մասին՝ նախարարը ներկայացրել է ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման ուղղությամբ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերը:
«Ժողովրդավարությունը մեր հասարակության ընտրությունն է, որն անվիճելի և անբեկանելի է: Հետևաբար, ժողովրդավարությունը նաև պետության ընտրությունն է և, ուրեմն, ժողովրդավարությունը մեզ՝ կառավարության համար, նաև գործելաոճ է»,- ընդգծել է Սրբուհի Գալյանը:
Արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների համատեքստում զեկուցողը նշել է, որ վերջին տարիներին միջազգային գործընկերների, մասնավորապես՝ Եվրոպական միության, Եվրոպայի խորհրդի և առանձին եվրոպական երկրների աջակցությամբ իրականացվել են բարեփոխումներ հիմնականում չորս ուղղություններով. դրանք են՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, դատական ու իրավական ոլորտի վերափոխումը և քրեակատարողական ու պրոբացիայի ոլորտի զարգացումը:
Նախարարը, կարևորելով նմանատիպ քննարկումների անցկացումը, հույս է հայտնել, որ դրանք կունենան շարունակական բնույթ՝ նպաստելով մեր երկրների միջև ձևավորված հարաբերությունների խորացմանը:
Պանելային քննարկումը համակարգել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Սոնա Ղազարյանը: Քննարկումներն ընթացել են ժողովրդավարական զարգացումների ու բարեփոխումների, Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձևաչափի (Nordic-Baltic Eight) հետ hամագործակցության շրջանակում:
Քննարկումներում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Էստոնիայի Ռիիգիկոգուի նախագահ Լաուրի Հուսարը, Լատվիայի Սայեմայի խոսնակ Դաիգա Միերինյան, Ֆինլանդիայի Էդուսկունտայի խոսնակ Յուսսի Հալլա-Ահոն, Նորվեգիայի Ստորթինգի նախագահ Մասուդ Ղարահխանին, Դանիայի Ֆոլկետինգի փոխխոսնակ Կարստեն Հոնգեն, Լիտվայի Սեյմասի փոխխոսնակ Յուոզաս Օլեկասը և Շվեդիայի Ռիկսդագի փոխխոսնակ Քենեթ Ֆորսլունդն անդրադարձել են ԵՄ ինտեգրման գործընթացներին, ժողովրդավարական զարգացումների ու եվրոպական շուկա հասանելիության հնարավորություններին, ժողովրդավարության և խոսքի ազատության մարտահրավերներին, այս գործընթացներում ապատեղեկատվական հոսքերի բացասական ազդեցությանը, մենիշխանության հետևանքներին:
«Հավատում եմ, որ ժողովրդավար հասարակություններն առավել դիմակայուն են ու ուժեղ այն պատճառով, որ մարդիկ զգում են՝ իրենք են տերն իրենց հասարակության»,- նման կարծիք է հայտնել Ֆինլանդիայի Էդուսկունտայի խոսնակը:
«Ժողովրդավարությունն ավելի լավ հասարակություն ունենալու հնարավորություն է տալիս: Մեզ համար ժողովրդավարությունը նաև կարևոր է, որովհետև հայ ժողովուրդը տևական ժամանակ զրկված է եկել ժողովրդավարությունից, և այժմ պաշտպանել ժողովրդավարությունը մեզ համար նշանակում է ամուր ինստիտուտներ հիմնել ու կայացնել»,- արձանագրել է Սոնա Ղազարյանն ու այս համատեքստում քննարկվել է ժողովրդավարական հաստատությունների, ինստիտուտների նկատմամբ վստահության հարցը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ժողովրդավարությանն անդրադարձել է անվտանգային տեսանկյունից՝ նշելով, որ Հայաստանի համար մեծագույն անվտանգային համակարգ է լինել ժողովրդավար պետություն:
«Եթե հարձակվում եք Հայաստանի վրա, հարձակվում եք ժողովրդավար պետության վրա: Եթե հարձակվում եք Հայաստանի վրա, հարձակվում եք ժողովրդավարական արժեքների վրա»,- համոզմունք է հայտնել Ալեն Սիմոնյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին համագործակցության համար: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ այս այցն անվտանգության նոր մակարդակ կբերի մեր երկրի համար:
Գործընկերներից կարծիք է հնչել, որ ժողովրդավարությունը գործիք է, որն օգնում է անվտանգության ամրապնդմանը:
Անդրադարձ է եղել Արևելյան գործընկերության շրջանակում համագործակցությանը: Այս համատեքստում Շվեդիայի Ռիկսդագի փոխխոսնակը կարծիք է հայտնել, որ Արևելյան գործընկերությունը միջոց է՝ նպաստելու, որ ԵՄ և ԵՄ հարևան երկրները կարողանան բարելավել կյանքի որակը, երկրի բարեկեցությունը, օգնել պաշտպանելու ժողովրդավարությունը և հարթելու ճանապարհ ԵՄ անդամակցություն:
Էստոնիայի Ռիիգիկոգուի նախագահն էլ ազատ ընտրությունների անցկացման գործընթացում առանձնացրել է սոցիալական ցանցերի դերակատարությանը:
«Պետք է պաշտպանենք ժողովրդավարությունը և կարողանանք այն այնպես զարգացնել, որ իրական դիմակայունության լինի»,- նշել է նա:
Դանիայի Ֆոլկետինգի փոխխոսնակի կարծիքով՝ ապատեղեկատվության դեմ պայքարում անհրաժեշտ է ունենալ դիմակայուն հասարակություն:
«Խոսքի ազատությունը քննադատելն է և բաց լինելը քննադատության համար: Ըստ նրա՝ պետք չէ գնալ զիջումների, երբ խոսքը խոսքի ազատության մասին է»,- նշել է նա:
Ֆինլանդիայի Էդուսկունտայի խոսնակն էլ անդրադարձել է սոցիալական ցանցերում խոսքի ազատությանը, կեղծ լուրերից հասարակությանը պաշտպանելու կարևորությանը:
«Հավատացած եմ, որ սոցիալական ցանցերում խոսքի ազատության սահմանափակումն ավելի շատ վնաս կհասցնի մեր հասարակություններին»,- ասել է նա:
Մինչ պանելային քննարկման երկրորդ մասը՝ ներկայացվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի վերաբերյալ տեսահոլովակ, որից հետո հարցուպատասխանի ձևաչափում հասարակական կազմակերպությունների և քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկումներ են ծավալվել «Հարավային Կովկասի խաղաղության օրակարգ, անվտանգային մարտահրավերներ, համագործակցություն Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ ձեւաչափի հետ» թեմայի շրջանակում:
Ելույթով հանդես է եկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը: Նա հավաստիացրել է, որ մեր երկիրը հանձն է առել փնտրելու նոր հնարավորություններ՝ խորացնելու Nordic-Baltic երկրների հետ համագործակցությունը:
Խոսելով ժողովրդավարությունից և խաղաղության ձգտումից՝ նախարարը փաստել է, որ դատելով ընտրությունների արդյունքից՝ ՀՀ քաղաքացիները մեծամասամբ ընտրել են ժողովրդավարությունն ու խաղաղությունը:
«Ի դեմս Հայաստանի Հանրապետության՝ դուք ունեք գործընկեր, որը խորապես հավատում է ժողովրդավարությանն ու խաղաղությանը և չի դադարելու անել ամեն ինչ ու բոլոր հնարավոր քայլերը՝ Հարավային Կովկասում խաղաղ ու ժողովրդավար հանգրվան ունենալու համար»,- ընդգծել է նախարարը:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացներին:
Պանելային քննարկման ավարտին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձեւաչափի (Nordic-Baltic Eight) խորհրդարանների պատվիրակությունների ղեկավարների մամուլի ասուլիսը:
ԱԺ նախագահի գնահատմամբ՝ նման բարձր մակարդակով այցը դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանում խաղաղության դարաշրջան սկսելու ՀՀ-ի նախաձեռնած գործընթացի վրա: Նշվել է, որ խորհրդարանական մակարդակում համագործակցության խորացման, ինչպես նաև մի շարք բնագավառներում փորձի փոխանակման վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
Գործընկեր պատվիրակները Հայաստանի և Եվրամիության միջև բոլոր հնարավոր ուղղություններով ավելի խոր համագործակցությանն աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել: Բարձր է գնահատվել նաև ժողովրդավարական բարեփոխումներում Հայաստանի ձեռքբերումները:

"If you attack Armenia, you attack democratic values." Alen Simonyan
At the invitation of the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, delegations led by the presidents and vice-presidents of the parliaments of the Nordic-Baltic Eight cooperation format are in Armenia. On January 23, a panel discussion on the topic "Together for Peace and Democracy" was held with the participation of the delegates.
The Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, made an opening speech at the start of the expanded discussion. The Minister of Justice of the Republic of Armenia, Srbuhi Galyan, delivered a speech at the event. According to her, the panel discussion topic is consistent with the agenda of reforms being implemented in the Republic of Armenia, including in the justice sector. Speaking about democracy, the Minister presented the steps taken by the government to strengthen democratic values.
"Democracy is our society's choice, which is indisputable and irrevocable. Therefore, democracy is also the choice of the state, and democracy is also a way of working for us, the government," emphasized Srbuhi Galyan.
Justice Sector In the context of reforms, the rapporteur noted that in recent years, with the support of international partners, in particular, the European Union, the Council of Europe, and individual European countries, reforms have been implemented mainly in four areas: These are: the fight against corruption, the protection of human rights, the transformation of the judicial and legal sector, and the development of the penitentiary and probation sectors.
The Minister, emphasizing the importance of holding such discussions, expressed hope that they will be continuous and contribute to the deepening of the relations established between our countries.
Sona Ghazaryan, a member of the RA NA and the Standing Committee on European Integration, coordinated the panel discussion. The discussions took place within the framework of democratic developments, reforms, and cooperation with the Nordic-Baltic Eight.
The discussions were attended by the Speaker of the RA NA, Alen Simonyan, the Speaker of the Estonian Riigikogu Lauri Hussar, the Speaker of the Latvian Saeima Daiga Mieriņa, the Speaker of the Finnish Eduskunta Jussi Halla-Aho, the Speaker of the Norwegian Storting Masud Gharahkhani, the Deputy Speaker of the Danish Folketing Karsten Honge, Deputy Speaker of the Saeimas of Lithuania Juozas Olekas, and Deputy Speaker of the Riksdag of Sweden Kenneth Forslund touched upon the EU integration processes, the opportunities for democratic developments and access to the European market, the challenges of democracy and freedom of speech, the negative impact of disinformation flows in these processes and the consequences of authoritarianism.
"I believe democratic societies are more resilient and strong because people feel that they are the masters of their society," said the Speaker of the Finnish Eduskunta.
"Democracy provides an opportunity to have a better society. Democracy is also important for us because the Armenian people have been deprived of democracy for a long time, and now protecting democracy means for us to establish and establish strong institutions," Sona Ghazaryan noted. In this context, the issue of trust in democratic institutions was discussed.
Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan touched on democracy from a security perspective, noting that the most excellent security system for Armenia is to be a democratic state.
"If you attack Armenia, you attack a democratic state. If you attack Armenia, you attack democratic values," Alen Simonyan expressed confidence.
The Speaker of the Parliament thanked his colleagues for their cooperation. According to Alen Simonyan, this visit will bring our country a new level of security.
The colleagues believed that democracy is a tool that helps strengthen security.
Cooperation within the framework of the Eastern Partnership was touched upon. In this context, the Deputy Speaker of the Swedish Riksdag expressed the opinion that the Eastern Partnership is a means to contribute to the EU and EU neighboring countries being able to improve the quality of life, the country's well-being, help protect democracy, and pave the way for EU membership.
The President of the Estonian Riigikogu also highlighted the role of social networks in holding free elections.
"We need to protect democracy and be able to develop it in a truly resilient way," he noted.
According to the deputy speaker of the Danish Folketing, a resilient society is necessary in the fight against disinformation.
"Freedom of speech is to criticize and be open to criticism. According to him, there is no need to make concessions regarding freedom of speech," he noted.
The Speaker of the Finnish Eduskunta also touched on freedom of speech on social networks and the importance of protecting society from fake news.
"I believe that restricting freedom of speech on social networks will cause more harm to our societies," he said.
Before the second part of the panel discussion, a video clip on the "Crossroads of Peace" project was presented. After that, representatives of non-governmental organizations and political parties participated in a question-and-answer format on the topic "South Caucasus Peace Agenda, Security Challenges, Cooperation with the Northern Europe-Baltic Countries Format."
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, made a speech. He assured us that our country has undertaken to seek new opportunities to deepen cooperation with Nordic-Baltic countries.
Speaking about democracy and the pursuit of peace, the Minister stated that, judging by the election results, the citizens of the Republic of Armenia have overwhelmingly chosen democracy and peace.
"In the person of the Republic of Armenia, you have a partner who deeply believes in democracy and peace and will not stop doing everything and all possible steps to have a peaceful and democratic haven in the South Caucasus," he emphasized. Minister.
Ararat Mirzoyan also touched upon the processes of signing a peace treaty with Azerbaijan and normalizing relations with Turkey.
At the end of the panel discussion, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, and the heads of the delegations of the parliaments of the Nordic-Baltic Eight cooperation format held a press conference.
According to the NA Speaker's assessment, such a high-level visit will positively impact the Republic of Armenia's initiative to start an era of peace in the region. An agreement was reached on deepening cooperation at the parliamentary level and exchanging experience in several areas.
The partner delegates were willing to support deeper cooperation between Armenia and the European Union in all possible directions. They also highly appreciated Armenia's achievements in democratic reforms.