Փաշինյանը և Ռուտտեն քննարկել են ՀՀ-ՆԱՏՕ փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռուտտեի հետ։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները՝ կարևորելով երկկողմ օրակարգի արդյունավետ իրականացումը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության հարցերի շուրջ։ Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացի ընթացքը՝ շեշտելով ՀՀ կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովումը՝ ընդգծելով ՆԱՏՕ-ի աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին։
Վարչապետ Փաշինյանը նաև ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ շեշտելով, որ հայկական կողմը պատրաստ է տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակմանը՝ նախագծում ամրագրված սկզբունքների հիման վրա։

Pashinyan and Rutte discussed the possibilities of developing Armenia-NATO cooperation
Prime Minister Nikol Pashinyan met with NATO Secretary General Mark Rutte on the sidelines of the World Economic Forum in Davos.
During the meeting, the interlocutors discussed the opportunities for developing Armenia-NATO cooperation, emphasizing the effective implementation of the bilateral agenda.
The parties exchanged views on issues of regional and international importance. Prime Minister Pashinyan presented the progress of the peace process with Azerbaijan, emphasizing the Armenian government's commitment to the peace agenda.
The NATO Secretary General emphasized the importance of ensuring peace and stability in the region, highlighting NATO's support for Armenia's sovereignty, territorial integrity, and efforts to establish peace.
Prime Minister Pashinyan also presented the Armenian government's "Crossroads of Peace" initiative, emphasizing that the Armenian side is ready to unblock regional communication channels based on the principles enshrined in the project.