Եվրոպացի խորհրդարանականներն աջակցել են խաղաղությանը միտված հայկական կողմի ջանքերին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հյուսիսային Եվրոպայի և Բալթյան երկրների խորհրդարանների բարձր ներկայացուցիչներին:
Վարչապետը ողջունել է խորհրդարանների խոսնակների և փոխխոսնակների այցը Հայաստան և նշել, որ այն լավ հնարավորություն է քննարկելու ինչպես միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման, այնպես էլ տարածաշրջանային նշանակության վերաբերելի հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ակտիվ փոխգործակցությունն ու երկխոսության ընդլայնումը, ինչը նպաստում է ՀՀ-Եվրոպական միություն հարաբերությունների ամրապնդմանը: Վարչապետն ընդգծել է ԵՄ երկրների աջակցությունը ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղման գործում և շեշտել ՀՀ Կառավարության հավատարմությունը՝ ռեֆորմների հավակնոտ օրակարգն արդյունավետ իրականացման գործում:
Հյուսիսային Եվրոպայի և Բալթյան երկրների խորհրդարանների բարձր ներկայացուցիչներն աջակցություն են հայտնել ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության զարգացմանը և նշել իրենց երկրների պատրաստակամությունը՝ օժանդակելու ՀՀ-ում հետագա բարեփոխումների իրականացմանն ու ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին, տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակման հնարավորություններին վերաբերող հարցերի: Եվրոպացի խորհրդարանականներն իրենց աջակցությունն են հայտնել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և դրա սկզբունքներին, ինչպես նաև խաղաղությանը միտված հայկական կողմի ջանքերին:

The European parliamentarians supported the efforts of the Armenian side towards peace
Prime Minister Nikol Pashinyan received high representatives of parliaments of Northern Europe and Baltic countries.
The Prime Minister welcomed the visit of parliament speakers and vice-speakers to Armenia and noted that it is a good opportunity to discuss both the development of inter-parliamentary cooperation and issues of regional importance—the strengthening of relations with the European Union. The Prime Minister emphasized the support of the EU countries in the promotion of democratic reforms in Armenia and emphasized the commitment of the Government of Armenia, which is ambitious for reforms. agenda in effective implementation.
The high representatives of the parliaments of Northern Europe and the Baltic countries expressed their support for the development of RA-EU cooperation and noted the readiness of their countries to support the implementation of further reforms and the strengthening of democracy in RA.
The interlocutors addressed the issues related to the Armenia-Azerbaijan peace process and the possibilities of unblocking regional transport communication.