ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության հարցը քննարկվե՞լ է Թրամփի վարչակազմի հետ
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթի ստորագրումից հետո Հայաստանում տարբեր գործիչներ հայտարարում են, որ ԱՄՆ նոր վարչակազմը հավանություն է տվել փաստաթղթին։
Radar Armenia-ն պարզաբանման համար դիմել է Հայաստանի ԱԳՆ, թե արդյոք այս հարցի շուրջ շփումներ ու քննարկումներ եղել են ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հետ, արդյոք համաձայնություն կա, որ գործընկերության այս մակարդակն ու այս փաստաթղթի հիման վրա հետագա աշխատանքները շարունակվելու են նաև նրանց օրոք։
Հայաստանի ԱԳՆ-ից, հղում անելով նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ 2024թ․ ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հնչեցրած մտքին. («Մենք մեր հարաբերությունները զարգացնում ենք Միացյալ Նահանգների հետ, ոչ թե գործող կամ հեռացող վարչակազմի կամ իշխանությունների հետ»-Միրզոյան):
ԱԳՆ-ից նաև հավելել են, որ Հայաստանը մեծապես գնահատում է Միացյալ Նահանգների հետ իր ռազմավարական գործընկերությունը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և շահերի վրա:
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթը ստորագրվեց հունվարի 14-ին՝ Վաշինգտոնում։

Has the issue of RA-US strategic partnership been discussed with the Trump administration?
After signing the document on strategic partnership between Armenia and the USA, various figures in Armenia announced that the new US administration had approved the document.
Radar Armenia has turned to the Armenian Foreign Ministry for clarification on whether there have been contacts and discussions on this issue with the newly elected US President Donald Trump's administration and whether there is an agreement that this level of partnership and further work based on this document will continue during their tenure.
From the MFA of Armenia, referring to the thought expressed by Minister Ararat Mirzoyan during the 2024 closing press conference. ("We develop our relations with the United States, not with the current or outgoing administration or authorities" - Mirzoyan).
The Foreign Ministry also added that Armenia highly values ​​its strategic partnership with the United States, based on shared values ​​and interests.
The document on the strategic partnership between Armenia and the USA was signed on January 14 in Washington.