«Չկա նման հարց, որ չենք քննարկելու․ ՌԴ-ն ՄԽ համանախագահ երկիր է». Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի բացառել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարման հնարավորության հարցը քննարկվի Արարատ Միրզոյանի ու Սերգեյ Լավրովի՝ այսօր կայանալիք հանդիպմանը։
Նա հիշեցրել է, որ այսօր Միրզոյան-Լավրով հանդիպմանը քննարկվելու են նաև տարածաշրջանային հարցեր. «Հիմա ես այստեղից, պառլամենտական երկրի պառլամենտի ղեկավար, եթե ինչ-որ նարատիվներ դնեմ քննարկումների մեջ՝ ԱԳ նախարարին դնելով կաղապարների մեջ, կարծում եմ՝ ճիշտ չէ»։
Հարցին՝ ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարման հարցը քննարկվելու՞ է, նա նշել է. «Նման հարց չկա, որ մենք չենք քննարկելու, որովհետև ՄԽ համանախագահներից մեկը ՌԴ-ն է։ Չկա հարց, որ չի կարող քննարկվել։ Մենք յուրաքանչյուր հարց պատրաստ ենք քննարկել»։

"There is no such issue that we will not discuss; Russia is a co-chair country of the MG." Simonyan
Speaker of the National Assembly Alen Simonyan did not rule out that the issue of the possibility of dissolution of the OSCE Minsk Group will be discussed at today's meeting of Ararat Mirzoyan and Sergey Lavrov.
He reminded me that regional issues will also be discussed at today's Mirzoyan-Lavrov meeting: "Now, from here, the head of the parliament of a parliamentary country, if I put some narratives into the discussions, putting the foreign minister into molds, I think it is not right."
To the question: will the dissolution of the OSCE Minsk Group be discussed? "There is no such issue that we will not discuss because one of the co-chairs of the MG is the Russian Federation. No issue can be discussed. We are ready to discuss every issue."