«Մի բան է՝ հարձակվել ՀԱՊԿ-ի անդամ, մի բան՝ ԵՄ անդամության թեկնածություն ներկայացրած երկրի վրա». Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ օրինագծին՝ նշելով, որ նման նախագիծ ներկայացնելը քաղաքացիների կամքով է եղել, և ԱԺ-ն քննարկելու է այն։ «Ո՞վ ասաց, թե մենք կողմ ենք քվեարկելու»,- ասել է Սիմոնյանը՝ լրագրողի հարցին ի պատասխան։
Անդրադառնալով ռուսական կողմի մտահոգություններին՝ նա նշել է. «Չեմ կարծում, որ համագործակցությունը որևէ ձևով համատեղելը կարող է խնդիր հանդիսանալ։ Եթե իրենց համար դա խնդիր է, կարծում եմ, չկա նման խնդիր»։ Ըստ Սիմոնյանի, կարելի է քննարկել հարցերը և գտնել լուծումներ. «ԵԱՏՄ-ն ՀՀ-ին տնտեսական առումով ձեռնտու կառույց է, և մենք որևէ միտում չունենք ԵԱՏՄ-ն լքելու և ուզում ենք շարունակել»։
Նա խոսել է սահմանին հնարավոր ռազմական գործողությունների մասին՝ նշելով, որ ԵՄ դիտորդների ներկայությունը զսպում է Ադրբեջանին. «Մի բան է՝ հարձակում գործել ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրի վրա, մի բան՝ ԵՄ անդամակցության հայտ ներկայացրած, ԵՄ ժողովրդավարության արժեքները կիսող, բարձր ժողովրդավարության մակարդակ ունեցող երկրի վրա։ Դրանք տարբեր իրականություններ են»։

"It's one thing to attack a CSTO member, another thing to attack a country that has submitted a candidacy for EU membership." Simonyan
Speaker of the National Assembly Alen Simonyan referred to the EU accession bill, noting that the citizens will submit such a project, and the National Assembly will discuss it. "Who said we will vote in favor?" Simonyan said in response to the journalist's question.
Referring to the concerns of the Russian side, he noted. "I don't think that combining cooperation in any way can be a problem. If it is a problem for them, I think there is no such problem." According to Simonyan, discussing the issues and finding solutions is possible. "The EAEU is an economically beneficial structure for RA, and we have no tendency to leave the EAEU, and we want to continue."
He discussed possible military operations on the border, noting that the presence of EU observers restrains Azerbaijan. "It is one thing to attack a CSTO member country; another thing is to attack a country that has applied for EU membership, shares the values ​​of EU democracy, and has a high level of democracy. They are different realities."