Հայաստանը կարևորում է հարաբերությունների շարունակական զարգացումը Իրանի հետ
Հունվարի 20-ին աշխանտաքային այցով Թեհրան մեկնած ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ գերագույն առաջնորդի խորհրդական, Արտաքին հարաբերությունների ռազմավարական խորհրդի ղեկավար Քամալ Խարազիի հետ:
Անդրադառնալով երրկկողմ հարաբերությունների օրակարգին՝ զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Իրանի միջև առկա փոխգործակցությունը և կարևորել են հարաբերությունների շարունակական խորացմանն ուղղված ջանքերը:
Ընդգծվել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անքակտելիությունն անվերապահորեն հարգելու անհրաժեշտության վերաբերյալ Իրանի սկզբունքային դիրքորոշման կարևորությունը: Գոհունակությամբ արձանագրվել է նաև տնտեսական և ենթակառուցվածքային ոլորտներում երկու երկրների փոխհարաբերությունների շարունակական զարգացումը:
Վահան Կոստանյանը Քամալ Խարազիին է ներկայացրել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգային հարցերին ու տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին առնչվող գործընթացների մանրամասները՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի վարած բալանսավորված արտաքին քաղաքականության շրջանակներում առանձնահատուկ կարևորվում է Հայաստանի հարաբերությունների շարունակական զարգացումը տարածաշրջանային գործընկերների՝ մասնավորապես ԻԻՀ հետ:

Armenia attaches importance to the continuous development of relations with Iran
On January 20, RA Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan, who left for Tehran on a visit to Ashkhanate, had a meeting with Kamal Kharazi, Advisor to the Supreme Leader of Iran, Head of the Strategic Council of Foreign Relations.
Referring to the agenda of bilateral relations, the interlocutors highly appreciated the existing cooperation between Armenia and Iran and highlighted the efforts aimed at continuously deepening ties.
The importance of Iran's principled position regarding the need to unconditionally respect the territorial integrity and inseparability of the borders of the Republic of Armenia was emphasized.
Vahan Kostanyan presented to Kamal Kharazi the details of the processes related to the agenda issues of Armenia's foreign policy and the latest regional developments, emphasizing that in the framework of Armenia's balanced foreign policy, the continuous development of Armenia's relations with its regional partners, particularly the Republic of Iran, is particularly important.