«ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսությունը տեղափոխվել է գործնական փուլ». նախարար
ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսությունը խոսակցության մակարդակից տեղափոխվել է գործնական փուլ. այսօր ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։
Նախարարը հիշեցրեց, որ 2024-ի դեկտեմբերին տրվեց ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության գործնական փուլի մեկնարկը.
«Այս պահին գործընկերների հետ աշխատում ենք և սպասում ենք առաքելություններ, որոնց պետք է առաջիկա ամիսներին գան Հայաստան։ Ակնկալվում է, որ գարնանը եվրոպական կողմը մեզ կփոխանցի գործողությունների ծրագիրը»,- ասաց Սարգսյանը՝ նշելով, որ այն, որպես այդպիսին, չբանակցվող փաստաթուղթ է, որով ԵՄ-ն առաջադրում է իր պահանջներն ու պայմանները։ Դրանք կենսագործելու պայմաններում պետությունը մեծացնում է շանսերը՝ գործողությունը վերջնակետին հասցնել։

"The visa liberalization dialogue with the EU has moved to the practical stage." Minister
Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan announced today, during the closing press conference, that the visa liberalization dialogue with the EU has moved from the conversational to the practical stage.
The minister reminded that in December 2024, the start of the practical phase of visa liberalization dialogue with the EU was given.
"We are currently working with our partners and waiting for missions that should come to Armenia in the coming months. It is expected that the European side will hand over the action plan to us in the spring," said Sargsyan, noting that it is a non-negotiable document by which the EU puts forward its demands and conditions. By implementing them, the state increases its chances of ending the action.