«Որևէ երկրի, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ մրցակցության մեջ չենք մտնում». Պապիկյան
«Մենք չենք մտնում որևէ երկրի, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ մրցակցության։ Բնականաբար, ակնհայտ է, որ երկու երկրների բյուջեները, հնարավորությունները անհամեմատելի են՝ իրենց բոլոր հետևանքներով։ Եվ հենց դրա դրան է վերաբերում մեր առաջարկը, որ եթե ուզում ենք տարածաշրջանային երկարաժամկետ խաղաղություն, պիտի նաև ունենանք սպառազինությունների վերահսկման մեխանիզմ»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով Հայաստանից օկուպացված տարածքներին՝ նա նշել է. «Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մոտ կա որոշում, որ Հայաստանի օկուպացված շուրջ 200 կմ2 տարածքը, որի մաս է կազմում Ջերմուկի մերձակա բարձունքը, պետք է բանակցությունների միջոցով լուծվեն, և հարցը հասցեագրված է սահմանազատման, սահմանագծման և սահմանների անվտանգության հանձնաժողովին»։

"We do not enter into competition with any country, including Azerbaijan." Papikyan
"We do not compete with any country, including Azerbaijan. Naturally, the budgets and opportunities of the two countries are incomparable with all their consequences. And this is exactly what our proposal refers to—that if we want long-term regional peace, we must also have an arms control mechanism," he said.
Referring to the territories occupied by Armenia, he noted, "The military and political leadership of Armenia has a decision that the 200 km2 territory occupied by Armenia, of which the hill near Jermuk is a part, must be resolved through negotiations, and the issue is addressed to the Commission for Demarcation, Demarcation, and Border Security."