«Բալանսավորման արտաքին քաղաքականությունը հասնում է իր առաջնային հանգրվանին». վարչապետ
«Հայաստանի Հանրապետության կողմից վարվող բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականությունը հասնում է իր առաջնային հանգրվանին:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ մեր հարաբերություններն առարկայական են առավել քան երբևէ: Այդ հարաբերությունները հիմնված են բնական շահերի վրա, ինչը փոխգործակցության ամենահուսալի բազան է և հարաբերությունների կայունության երաշխիք:
Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները գտնվում են ռազմավարական գործընկերության ուղեծրում՝ բացելով զարգացման նոր հեռանկարներ և պոտենցիալ:
Թուրքիայի հետ ըմբռնման տեսանելի բազա է ձևավորված:
Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում առկա բոլոր հարցերին Հայաստանի Հանրապետությունն առաջարկել է կառուցողական լուծումներ: Ոչ թե առաջարկներ է արել, այլ լուծումներ է առաջարկել: Այս համատեքստում տարածաշրջանում էսկալացիաներ հրահրելու բոլոր ջանքերը զուրկ են լեգիտիմությունից և հիմքից, ինչը նշանակում է, որ տարածաշրջանը էսկալացնել չի հաջողվի:
Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր հարաբերությունները պրակտիկ են առավել քան երբևէ, առանցքում ունենալով կոնկրետ հարցեր՝ առանց էմոցիոնալ փաթեթավորման: Մենք նպատակաուղղված ենք այս հարաբերությունները զարգացնել` փոխշահավետ համագործակցության և ինքնիշխանության հիման վրա:
Ֆրանսիայի հետ մեր բարեկամությունը ամրապնդվել է և զարգացել:
Եվրամիության հետ հարաբերությունները սերտ են առավել քան երբևէ, ինչն արձանագրվում է նաև Բրյուսելում:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ մեկնարկում է ռազմավարական գործընկերություն:
Հնդկաստանի հետ մեր հարաբերությունները նոր կշիռ և իմաստ են ձեռքբերել:
Չինաստանի հետ մեր հարաբերությունները զարգանում են և խորանում:
Մերձավոր Արևելքում գործընկերության նոր հնարավորություններ են ստեղծվել:
Այս դիրքավորումը Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության և պետականության հարատևության օրակարգը հաջողությամբ սպասարկելու ամուր նախադրյալներ է ստեղծում, ինչը կիրագործվի բալանսավորման և բալանսավորված արտաքին քաղաքականության առաջիկա փուլերում»,- գրել է վարչապետը:

"The foreign policy of balancing reaches its primary milestone." Prime Minister
"The balanced and balancing foreign policy conducted by the Republic of Armenia is reaching its primary milestone.
Our relations with the Islamic Republic of Iran are more substantive than ever. They are based on natural interests, which is the most reliable basis of cooperation and a guarantee of their stability.
Our relations with Georgia are in the orbit of strategic partnership, opening new perspectives and potential for development.
A visible base of understanding has been formed with Turkey.
The Republic of Armenia has offered constructive solutions to all issues in its relations with Azerbaijan. It has not made proposals but has provided solutions. In this context, all efforts to provoke escalations in the region lack legitimacy, which means the area will not escalate.
Our relations with the Russian Federation are more practical than ever, focusing on concrete issues without emotional baggage. We aim to develop these relations based on mutually beneficial cooperation and sovereignty.
Our friendship with France has strengthened and developed.
Relations with the European Union are closer than ever, also recorded in Brussels.
A strategic partnership with the United States of America is launched.
Our relations with India have acquired new weight and meaning.
Our relations with China are developing and deepening.
New partnership opportunities have emerged in the Middle East.
This positioning creates solid prerequisites for successfully serving the agenda of Armenia's independence, sovereignty, and statehood, which will be implemented in the coming stages of balancing and balanced foreign policy," the Prime Minister wrote.