Հրապարակվել է ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական համագործակցության փաստաթղթի տեքստը
Հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղարությունում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրության ստորագրումը։
ՀՀ կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԱՄՆ կողմից՝ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։ Ստորև ներկայացված է Կանոնադրության ամբողջական տեքստը։
Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրություն
Նախաբան
Հայաստանի Հանրապետությունը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները՝ հաստատում են իրենց բարեկամական և ռազմավարական գործընկերության հարաբերությունների կարևորությունը: Նպատակադրվում են խորացնել իրենց գործընկերությունը՝ ի շահ երկու երկրների,  և ընդլայնել համագործակցությունը փոխադարձ առաջնահերթությունների լայն շրջանակում:
1․ Ընդգծում են, որ երկու ժողովրդավարական երկրների միջև այս  համագործակցությունը հիմնված է ընդհանուր արժեքների և համատեղ շահերի վրա: Դրանք  ներառում են  ժողովրդավարության և տնտեսական ազատության  առաջխաղացումը, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանությունը, օրենքի գերակայության ու մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների հարգման ամրապնդումը, աջակցությունը նորարարությանն ու տեխնոլոգիական առաջընթացին, ինչպես նաև էներգետիկ անվտանգության ամրապնդումը:
2․ Ընդգծում են իրենց փոխադարձ ցանկությունը՝ ամրապնդելու հարաբերությունները  դիվանագիտական, տնտեսական, էներգետիկ, բարձր տեխնոլոգիական, կրթական, գիտական, մշակութային, իրավական, պաշտպանության  և անվտանգության  ոլորտներում:
Բաժին I․ Գործընկերության սկզբունքները
Սույն կանոնադրությունը հիմնված է երկու կողմերի համար ընդհանուր հիմնարար սկզբունքների և համոզմունքների վրա:
1․ Միմյանց ինքնիշխանության,  անկախության,  և տարածքային ամբողջականության աջակցությունը երկկողմ հարաբերությունների հիմքն է:
2․ Կողմերի բարեկամությունը բխում է ժողովրդավարական արժեքների ընդհանուր հանձնառությունից և համոզմունքից, որ ժողովրդավարությունը, քաղաքական լեգիտիմության և, հետևաբար, կայունության գլխավոր հիմքն է:
3․ Ժողովրդավար գործընկերների միջև համագործակցությունը կնպաստի խաղաղության և կայունության խթանմանը:
4․ Ուժեղ, անկախ, ինքնիշխան և ժողովրդավարական Հայաստանը, որն ի զորու է պաշտպանել իր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությունը՝ առանցքային է տարածաշրջանային տևական անվտանգության և բարգավաճման համար։
5․ Հայաստանի շարունակական ժողովրդավարական և տնտեսական բարեփոխումները  կարող են լիարժեքորեն բացահայտել իր աշխատասեր քաղաքացիների ողջ ստեղծագործական ներուժը`  դրանով իսկ խթանելով բարգավաճումը տարածաշրջանով մեկ  և  դրանից դուրս:
6․ Միացյալ Նահանգները ողջունում է Հայաստանի ջանքերը՝  խորացնելու իր քաղաքական, տնտեսական, անվտանգության և սոցիալական կապերը եվրաատլանտյան համայնքի այլ երկրների և ժողովրդավարական լայն համայնքի հետ:
7․ Արժանապատիվ և հարատև խաղաղությունը հիմնարար է Հարավային Կովկասի առավել կայուն և բարեկեցիկ ապագայի համար: Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին, այդ թվում՝ սահմանազատման գործընթացին՝ հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա:
8․ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը՝  հիմնվելով երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության վրա։
9․ Հաշվի առնելով, որ ապրանքների և մարդկանց տեղաշարժը երկրի սահմաններից դուրս հանգեցնում է հարևանների միջև փոխկախվածության և փոխշահավետ հարաբերությունների, Միացյալ Նահանգները նաև նպատակադրվում է շարունակել խրախուսել Հայաստանի և նրա հարևանների միջև հարաբերությունների կարգավորումը:
Բաժին II․ Տնտեսական, առևտրային, տրանսպորտային և էներգետիկ համագործակցություն
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են ընդլայնել համագործակցությունը` նպաստելու աշխատատեղերի ստեղծմանն ու  տնտեսական աճին, աջակցելու տնտեսական/շուկայական բարեփոխումներին և ազատականացմանը, խթանելու տրանսպորտային հաղորդակցությունը, բարելավելու երկկողմ գործարար միջավայրը և ապահովելու ապրանքների ու ծառայությունների շուկայական  հասանելիությունը։ Կողմերը գիտակցում են, որ արդար, աշխատողակենտրոն ու կայուն առևտուրն էական  է մատակարարումների դիմակայուն շղթաները, հավասարաչափ զարգացումը, ազատությունն ու բարեկեցությունն առաջ մղելու համար: Միացյալ Նահանգներն աջակցում է համաշխարհային տնտեսությանն ինտեգրվելու Հայաստանի ջանքերին:
1․ Ընդունելով առևտրի և ներդրումների ավելացման կարևորությունը տնտեսական աճի և զարգացման գործում՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են ուսումնասիրել երկկողմ առևտրի և ներդումների ավելացման ռազմավարական հնարավորությունները:
2․ Հաշվի առնելով կենսունակ, դիմակայուն և անվտանգ շուկայակենտրոն էներգետիկ ոլորտի կարևորությունը՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են ուսումնասիրել Հայաստանի էներգիայի արտադրության և մատակարարումների բազմազանեցման և աճի հնարավորությունները: Սա ներառում է քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ծրագրի զարգացում՝ միջուկային ապահովության, անվտանգության և չտարածման բարձրագույն ստանդարտներին համաձայն, էներգետիկ անվտանգության և արդյունավետության խթանման ջանքեր, այդ թվում՝ Հայաստանի էներգետիկ հաշվեկշռում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների մասնաբաժնի զգալի աճ,   ինչպես նաև  տարածաշրջանային ու եվրոպական շուկաների հետ Հայաստանի էներգետիկ կապակցվածությանն ուղղված միջոցառումներ:
3․ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են աշխատանքային խումբ նախաձեռնել՝ ամրապնդելու երկակի օգտագործման ապրանքների արտահանման վերահսկողության կիրարկումը, համադրելու քաղաքականության շրջանակները և փոխանակելու տեղեկատվությունը: Հայաստանը  և Միացյալ Նահանգները նաև մտադիր են համատեղ երկխոսություն նախաձեռնել՝ ԱՄՆ Առևտրի քարտուղարության արտահման վերահսկվող տեխնոլոգիաներին Հայաստանում գործող վստահելի ընկերությունների կողմից առավել մեծ հասանելիության շուրջ:
4․ Հասկանալով առևտրի բազմազանեցման կարևորությունը պարենային անվտանգության խնդրի հասցեագրման և տնտեսական աճի խթանման գործում՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են ուսումնասիրել համագործակցության հնարավորություններն այն ոլորտներում, որոնք կաջակցեն գյուղատնտեսական ապրանքների առևտրի միջավայրի ամրապնդմանը:
5․ Հաշվի առնելով Հայաստանի՝ դեպի ծով ելք չունենալը, և համաշխարհային առևտրային շուկաներին սահմանափակ հասանելիության պատճառով առաջացած բազմաշերտ մարտահրավերները,  Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են խորացնել hամագործակցությունն՝ ուղղված Հայաստանի ինտեգրմանը առավել լայն տարածաշրջանային տրանսպորտային ցանցերին և կապակցման նախաձեռնություններին, մասնավորապես՝ Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի` ամուր քաղաքական աջակցության և դրա խթանման միջոցով:
Բաժին III․ Պաշտպանություն և անվտանգություն
Միացյալ Նահանգները սատարում է անկախ, ինքնիշխան և ժողովրդավարական Հայաստանին: Հարավային Կովկասում խաղաղությունն առանցքային է Հայաստանի և տարածաշրջանի շարունակական տնտեսական աճի և ժողովրդավարական զարգացման համար: Պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև համագործակցությունը շահավետ է ինչպես երկու երկրներին, այնպես էլ տարածաշրջանին։
1․ Հաշվի առնելով համաշխարհային խաղաղության և կայունության սպառնալիքների տևականությունը՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են ընդլայնել իրենց պաշտպանական և անվտանգային համագործակցության ծրագրերի ծավալը, այդ թվում՝ առաջիկա տարվա ընթացքում նախաձեռնելով երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցություններ, և մասնագիտական ռազմական ուսուցման միջոցով՝ աջակցել Հայաստանի զինված ուժերին:
2․ Միացյալ Նահանգները գնահատում է Հայաստանի կարևոր ներդրումը Աֆղանստանում, Իրաքում, Կոսովոյում, Լիբանանում և Մալիում խաղաղապահ ջանքերում: Եվրաատլանտյան կառույցներին Հայաստանի ինտեգրման խորացումը երկկողմ առաջնահերթություն է, և կողմերը նախատեսում են ընդլայնել անվտանգության ոլորտում  համագործակցությունը և բարեփոխումների ծրագրերն՝ ուղղված Հայաստանի փոխգործունակության աճին և պաշտպանության ամրապնդմանը:
3․ Հաշվի առնելով զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման վտանգը՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են ուսումնասիրել զանգվածային ոչնչացման զենքի և վտանգավոր տեխնոլոգիաների տարածման դեմ պայքարի միջոցները՝ միջազգային չտարածման չափանիշներին համապատասխանելու, արտահանման վերահսկողության արդյունավետ կիրառման և վերահսկողության ամրապնդման միջոցով: Այդ նպատակով Միացյալ Նահանգները մտադիր է աջակցել Հայաստանի սահմանապահ զորքերի և Պետական եկամուտների կոմիտեի կարողությունների զարգացմանը:
4․ Հաշվի առնելով կառավարությանը, բիզնեսին և հասարակությանը վնասակար կիբեռդերակատարների կողմից տևական սպառնալիքը՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են աշխատել նորարարական, անվտանգ և մարդու իրավունքները հարգող թվային ապագայի ուղղությամբ: Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են շարունակել առկա կամ նոր կիբեռսպառնալիքների վերաբերյալ կանոնավոր խորհրդակցություններ կազմակերպել:
5․ Միացյալ Նահագները մտադիր է շարունակել իրավունքները հարգող կառույցների խթանումը, այդ թվում՝ Ներքին գործերի նախարարարության և իրավապահ գերատեսչությունների բարեփոխումներին և արդիականացմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին աջակցության միջոցով: Ակնկալվում է, որ նման աջակցությունը կներառի ոստիկանական կրթություն և այլ միջոցառումներ՝ ապահովելու հանրային անվտանգությունը, չարաշահումների համար պատասխանատուներին հետաքննելու և պատասխանատվության ենթարկելու, ինչպես նաև անդրազգային հանցագործության և կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար:
Բաժին IV․ Ժողովրդավարության, արդարադատության և ներառման ամրապնդում
Հաշվի առնելով մինչ այժմ Հայաստանի նշանակալի ձեռքբերումները՝ մեր երկու երկրները հանձնառու են համատեղ աշխատանքներ տանել՝ անկողմնակալ, անկախ դատական ոլորտի ամրապնդման միջոցով օրենքի գերակայությունը խթանելու, խոսքի ազատությունը, այդ թվում՝ լրատվամիջոցների, լավ կառավարումը և հաշվետվողականությունը, հանրային կառավարման բարեփոխումները, արդար և թափանցիկ ընտրական մրցակցությունը, ազատ և ակտիվ քաղաքացիական հասարակությունը, հարգանքը մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների նկատմամբ, ինչպես նաև Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված ջանքերն ավելի ամրապնդելու համար:
1․ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները ծրագրում են համագործակցել՝ ամապնդելու անկախ լրատվական միջոցները, խոսքի ազատությունը և անաչառ լրատվության ու տեղեկատվության հասանելիությունը։
2․ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են համագործակցել օրենքի գերակայության խթանման և այդ ոլորտում քաղաքականության մշակման գործընթացների առաջմղման նպատակով Հայաստանի ջանքերն ամրապնդելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ աշխատանքներ տանելով դատական մարմինների անկողմնակալության և անկախության, հանրային վստահության և թափանցիկության, ինչպես նաև՝ վեճերի կարգավորման այլընտրանքային մեխանիզմների զարգացման ուղղություններով: Իրավապահ ոլորտի և դատական իշխանության  հարաբերությունների, ինչպես նաև հանցագործությունների կանխարգելման և քրեական արդարադատության ինստիտուցիոնալ շրջանակի ամրապնդման միջոցով կողմերը մտադիր են հասցեագրել ընդհանուր անդրազգային քրեական սպառնալիքները, ինչպիսիք են՝ ահաբեկչությունը, կազմակերպված հանցավորությունը, մարդկանց թրաֆիքինգը և թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունը, փողերի լվացումը ու կիբեռհանցավորությունը:
3․ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են համագործակցել Հայաստանի հակակոռուպցիոն նախաձեռնությունների ու ջանքերի, և այս ոլորտում քաղաքականության մշակման ուղղությամբ, այդ թվում՝ աշխատանքներ տանելով հակակոռուպցիոն կառույցների և հանրային ծառայությունների բոլոր ոլորտներում բարեվարքության  ամրապնդման ուղղությամբ։
4․ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության իրավական և կանոնակարգող շրջանակները բարելավելու և մարդու իրավունքների պաշտպանության կառույցներն ամրապնդելու նպատակով համատեղ աշխատանքներ տանել: Միացյալ Նահանգները նախատեսում է աջակցել Հայաստանին՝ խտրականության դեմ պայքարի իրավական դաշտի ընդլայնմանն ուղղված աշխատանքներում:
5․ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են  թափանցիկության և հաշվետվողականության աճի, հանրային կառավարման բարելավման, բարեփոխումների վերաբերյալ արդյունավետ հաղորդակցության, կառավարության տեղեկատվությանը քաղաքացիների և զանգվածային լրատվամիջոցների  հասանելիության ընդլայնման միջոցով աշխատանքներ տանել Հայաստանում լավ կառավարումը խթանելու համար:
6․ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են համատեղ աշխատանքներ տանել Հայաստանում քաղաքական բազմակարծության և թափանցիկ, արդար քաղաքական մրցակցության աճի ապահովման ուղղությամբ։ Ընդ որում, մրցունակ ընտրական միջավայր ստեղծելու նպատակով՝ խրախուսել քաղաքական կուսակցությունների, ուղեղային կենտրոնների և ոչ կառավարական կազմակերպությունների զարգացումն` աջակցելով նրանց մասնակցությունն օրենսդրության մշակմանը և բարեփոխումների իրականացմանը։
7․ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են համատեղ աշխատանքներ տանել՝ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության՝ հանրային քաղաքականության մշակման և վերլուծության, քաղաքացիների շահերի առաջմղման, օրենսդրական գործընթացներին մասնակցության և հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց վերահսկողության ապահովման կարողությունները ամրապնդելու նպատակով։
8․ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են կյանքի կոչել Հանուն ժողովրդավարության գագաթնաժողովի շրջանակներում ստանձնած հանձնառությունները:
9․ Միացյալ Նահանգները նախատեսում է աջակցել Հայաստանին՝ Հայաստանում մարդկանց թրաֆիքինգի բոլոր ձևերի կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի ծրագրի իրականացման գործում:
10․ Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը 2023թ. սեպտեմբերից ի վեր բախվել է տեղահանման  ճգնաժամի՝ Միացյալ Նահանգները նախատեսում է շարունակել աջակցել Հայաստանին՝ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց և փախստականներին օգնություն տրամադրելու գործընթացում։
Բաժին V․ Մարդկային կապերի և մշակութային փոխանակումների խթանում
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները ցանկանում են խթանել մարդկային կապերը, այդ թվում՝  ամերիկահայ համայնքի միջոցով, և ընդլայնել մշակութային, ստեղծագործական, կրթական, գիտական և մասնագիտական փոխանակման ծրագրերը, որոնք  նպաստում են  ժողովրդավարության, ժողովրդավարական արժեքների և օրենքի գերակայության ու փոխըմբռնման խթանմանը։
1․ Հաշվի առնելով Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների ժողովուրդների միջև կապերի աճի կարևորությունը՝ կողմերը նախատեսում են խթանել հետագա մշակութային ու հասարակական փոխանակումներն և գործունեությունն այնպիսի նախաձեռնությունների միջոցով, ինչպիսիք են Ֆուլբրայթ ծրագիրը, Ապագա առաջնորդների փոխանակման ծրագիրը (FLEX), Բակալավրիատի փոխանակումը (UGRAD), Օրենսդրական կրթությունը և փորձառությունը (LEAP), Միջազգային այցելու առաջնորդության ծրագիրը (IVLP), Անգլերեն լեզվի դասավանդման և ուսանելու ծրագիրը, և այլք:
2․ Ընդգծելով նորարարության և շարժունակության անհրաժեշտությունը երկու երկրների ապագայի համար՝ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները նախատեսում են խթանել բարձրագույն կրթության, բիզնեսի և գիտական հետազոտության ոլորտներում համագործակցության աճը: Միացյալ Նահանգները նախատեսում է դյուրացնել ԱՄՆ մուտքի արտոնագրերի համար դիմումների ներկայացման գործընթացը՝ ԱՄՆ օրենսդրության և ընթացակարգերի համաձայն, այնպես, որ մշակութային, կրթական, բիզնես և գիտական գործունեություն ծավալող որակավորված անձանց մասնակցության հնարավորություն տրվի։
3․ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները գնահատում են Հայաստանի Ակադեմիական քաղաքի ներուժը՝ որպես ակադեմիական համագործակցության և նորարարությունների հանգույց, որն առաջ է մղում կրթության և հետազոտության ոլորտներում ընդհանուր նպատակները:
4․ Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները մտադիր են սատարել Հայաստանում մշակութային ժառանգության պահպանմանն  ուղղված համատեղ նախաձեռնությունները:

The text of the RA-US strategic cooperation document was published
The strategic partnership charter between the Republic of Armenia and the United States of America was signed on January 14 at the US State Department in Washington.
The document was signed by RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan and US Secretary of State Anthony Blinken. The full text of the Charter is below.
Charter of Strategic Partnership between the Republic of Armenia and the United States of America
Preface:
The Republic of Armenia and the United States of America reaffirm the importance of their friendly and strategic partnership, intend to deepen their partnership for the benefit of both countries and expand cooperation in a wide range of mutual priorities.
1. They emphasize that this cooperation between the two democracies is based on common values and interests, including promoting democracy and economic freedom, protecting sovereignty and territorial integrity, strengthening the rule of law and respect for human rights and fundamental freedoms, supporting innovation and technological progress, and strengthening energy security.
2. Underline their mutual desire to strengthen diplomatic, economic, energy, high-tech, educational, scientific, cultural, legal, defense, and security relations.
Section I: Partnership Principles
This Charter is based on fundamental principles and beliefs common to both parties.
1. The foundation of bilateral relations is support for each other's sovereignty, independence, and territorial integrity.
2. The parties' friendship stems from a common commitment to democratic values ​​and the belief that democracy is the main basis for political legitimacy and, therefore, stability.
3. Cooperation between democratic partners will help promote peace and stability.
4. A strong, independent, sovereign, and democratic Armenia, capable of defending its sovereignty, territorial integrity, and the inviolability of internationally recognized borders, is central to lasting regional security and prosperity.
5. Armenia's ongoing democratic and economic reforms can fully unleash the creative potential of its hardworking citizens, thereby promoting prosperity throughout the region and beyond.
6. The United States welcomes Armenia's efforts to deepen its political, economic, security, and social ties with other countries of the Euro-Atlantic community and the broader democratic community.
7. According to the Declaration of Alma-Ata, a dignified and lasting peace is fundamental to a more stable and prosperous future in the South Caucasus.
8. The United States supports the unblocking of regional transport communications in the South Caucasus based on countries' sovereignty and jurisdiction.
9. Given that the movement of goods and people across the country's borders leads to interdependence and mutually beneficial relationships between neighbors, the United States also intends to continue to encourage normalizing relations between Armenia and its neighbors.
Section II: Economic, trade, transport, and energy cooperation
Armenia and the United States intend to expand cooperation to promote job creation and economic growth, support economic/market reforms and liberalization, promote transportation communications, improve the bilateral business environment, and ensure market access for goods and services. The parties recognize that fair, worker-centered, and sustainable trade is essential to advancing resilient supply chains, equitable development, freedom, and prosperity. The United States supports Armenia's efforts to integrate into the global economy.
1. Armenia and the United States recognize the importance of increased trade and investment in economic growth and development and intend to explore strategic opportunities to increase bilateral trade and investment.
2. Given the importance of a viable, resilient, and secure market-based energy sector, Armenia and the United States intend to explore opportunities to diversify and grow Armenia's energy production and supplies, including the development of a civilian nuclear power program consistent with the highest standards of nuclear safety, security, and nonproliferation and efficiency promotion efforts, including a significant increase in the share of renewable energy sources in Armenia's energy balance, as well as regional and European measures aimed at Armenia's energy connectivity with the markets.
3. Armenia and the United States intend to initiate a working group to strengthen dual-use export control enforcement, coordinate policy frameworks, and share information. around
4. Recognizing the importance of trade diversification in addressing food security and promoting economic growth, Armenia and the United States intend to explore opportunities for cooperation in areas that will support strengthening the agricultural trade environment.
5. Given the multifaceted challenges posed by Armenia's landlocked status and limited access to global trade markets, Armenia and the United States intend to deepen cooperation through strong political support and promotion to integrate Armenia into broader regional transportation networks and connectivity initiatives, particularly Armenia's Crossroads for Peace project.
Section III: Protection and Security
The United States supports an independent, sovereign, and democratic Armenia. Peace in the South Caucasus is key to the continued economic growth and democratic development of Armenia and the United States. Cooperation between Armenia and the United States benefits both countries and the region.
1. Given the persistence of threats to global peace and stability, Armenia and the United States intend to expand the scope of their defense and security cooperation programs by initiating bilateral defense consultations in the coming year and to support Armenia's armed forces through professional military training.
2. The United States appreciates Armenia's significant contribution to peacekeeping efforts in Afghanistan, Iraq, Kosovo, Lebanon, and Mali. Deepening Armenia's integration into Euro-Atlantic structures is a bilateral priority, and the parties plan to expand security cooperation and reform programs to increase Armenia's interoperability and strengthen defense.
3. In light of the threat of proliferation of weapons of mass destruction, Armenia and the United States plan to explore measures to combat the proliferation of weapons of mass destruction and dangerous technologies through compliance with international nonproliferation standards, the practical application of export controls, and the strengthening of controls and capacity building of the State Revenue Committee.
4. Given the continuing threat posed by malicious cyber actors to government, business, and society, Armenia and the United States intend to work toward an innovative, secure, and human rights-respecting digital future.
5. The United States intends to continue to promote rights-respecting institutions, including by supporting Armenia's efforts to reform and modernize the Ministry of the Interior and law enforcement agencies. Such support is expected to include police education and other measures to ensure public safety, investigate those responsible for abuses, and prosecute and fight transnational crime and corruption.
Section IV: Strengthening democracy, justice, and inclusion
Considering Armenia's significant achievements so far, our two countries are committed to working together to promote the rule of law by strengthening an impartial, independent judiciary, freedom of expression, including media, good governance and accountability, public administration reforms, and fair and transparent electoral competition. , free and active civil society, respect for human rights and fundamental freedoms, and further strengthen efforts to fight corruption in Armenia.
1. Armenia and the United States plan to work together to strengthen independent media, freedom of speech, and access to unbiased news and information.
2. Armenia and the United States plan to work together to strengthen Armenia's efforts to promote the rule of law and advance policymaking processes in that area, including by working on the impartiality and independence of the judiciary, public trust, and transparency, as well as the development of alternative dispute settlement mechanisms. By strengthening the relations between the law enforcement sector and the judiciary, as well as the institutional framework of crime prevention and criminal justice, the parties intend to address common transnational criminal threats, such as terrorism, organized crime, and human trafficking: drug trafficking, money laundering, and cybercrime.
3. Armenia and the United States intend to cooperate on Armenia's anti-corruption initiatives and efforts and develop policies in this area, including strengthening anti-corruption structures and good behavior in all areas of public services.
4. Armenia and the United States plan to work together to improve the legal and regulatory framework for human rights protection and strengthen human rights protection structures.
5. Armenia and the United States plan to work to promote good governance in Armenia by increasing transparency and accountability, improving public administration, effective communication about reforms, and expanding access to government information to citizens and mass media.
6. Armenia and the United States plan to work together to ensure the growth of political pluralism and transparent, fair political competition in Armenia. Moreover, to create a competitive electoral environment, Armenia should encourage the development of political parties, think tanks, and non-governmental organizations, supporting their participation in the development of legislation and the implementation of reforms.
7. Armenia and the United States plan to work together to strengthen Armenian civil society's capacity to develop and analyze public policy, promote citizens' interests, participate in legislative processes, and ensure oversight of public officials.
8. Armenia and the United States intend to implement the commitments made at the Summit for Democracy.
9. The United States plans to assist Armenia in implementing a program to prevent and combat all forms of human trafficking in Armenia.
10. Considering that Armenia in 2023 Faced with a displacement crisis since September, the United States plans to continue to support Armenia in assisting displaced persons and refugees from Nagorno Karabakh.
Section V. Promoting human connections and cultural exchanges
Armenia and the United States want to promote human connections, including through the Armenian American community, and expand cultural, creative, educational, scientific, and professional exchange programs that contribute to promoting democracy, democratic values, the rule of law, and mutual understanding.
1. Given the importance of growing ties between the peoples of Armenia and the United States, the parties plan to promote further cultural and social exchanges and activities through initiatives such as the Fulbright Program, Future Leaders Exchange Program (FLEX), Undergraduate Exchange (UGRAD), Legislative Education and Experience (LEAP), International Visitor Leadership Program (IVLP), English Language Teaching and Learning Program, and others.
2. Emphasizing the need for innovation and mobility for the future of both countries, Armenia and the United States plan to promote increased cooperation in higher education, business, and scientific research, the participation of qualified persons carrying out cultural, educational, business and scientific activities will be given an opportunity.
3. Armenia and the United States value the potential of the Academic City of Armenia as a hub of academic collaboration and innovation that advances common goals in education and research.
4. Armenia and the United States intend to support joint initiatives to preserve cultural heritage in Armenia.