«Հայաստանը խորապես գնահատում է ԱՄՆ-ի հաստատուն աջակցությունը»․ Միրզոյան
Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը ձևավորում է ամուր հիմք և մեր համագործակցությունը դարձնում ավելի հավակնոտ, հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը, որը մենք ստորագրում ենք այսօր, ձևավորում է ամուր հիմք և մեր համագործակցությանը դարձնում ավելի հավակնոտ։ Այն ընդգրկում է բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում՝ տնտեսական և էներգետիկ կապերի ամրապնդում, հաղորդակցություններ, պաշտպանության և անվտանգության համագործակցության խորացում, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդում, արդարադատության և օրենքի գերակայության խթանում, նորարարությունների և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացում, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների ընդլայնում։
Մեր հարաբերությունները՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ շահերի վրա, վերջին տարիներին նշանակալի զարգացում են ապրել։ Դրանք հասել են այնպիսի մակարդակի, որի դեպքում ռազմավարական գործընկերության հաստատումը ոչ միայն համապատասխանում է ներկայիս իրողություններին, այլև էական նշանակություն ունի բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններում գործելու համատեքստում։
Հատկապես շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ, պարոն պետքարտուղար, և Ձեր թիմին այս ճանապարհին` մեր համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ ներդրված ջանքերի համար: Մենք խորապես գնահատում ենք ԱՄՆ-ի հաստատուն աջակցությունը Հայաստանի անկախությանն, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։  Նույնքան կարևոր է ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և տնտեսական դիմակայունության խթանման գործում։
Մենք խորապես գնահատում ենք ԱՄՆ-ի ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության խթանման գործում։ Մենք կարծում ենք, որ կայուն և բարգավաճող Հարավային Կովկասը բխում է  տարածաշրջանային բոլոր դերակատարների և ավելի լայն միջազգային հանրության շահերից: Հայաստանը հանձնառու է խաղաղության օրակարգին և դրա իրագործմանը, ինչպես նաև շարունակելու սերտ համագործակցությունն ԱՄՆ-ի հետ՝ այս ընդհանուր նպատակին հասնելու համար։
Ուրախ նաև հայտարարելու, որ համաշխարհային անվտանգության հանդեպ ընդհանուր հանձնառության ոգով Հայաստանը մտադիր է միանալ «Իսլամական պետությանը պարտության մատնելու գլոբալ կոալիցիային»՝ հավելյալ ընդգծելով մեր նվիրվածությունը միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին: Մենք հավատում ենք, որ համատեղ գործողություններն էական նշանակություն ունեն այս սպառնալիքը հասցեագրելու գործում։
Մենք նաև սկսում ենք բանակցությունները ԱՄՆ հետ միջուկային համագործակցության համաձայնագրի շուրջ, որը հայտնի է որպես «123-րդ համաձայնագիր»։ Այն կընձեռի խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի օգտագործման հարցում համագործակցության շրջանակ և կնշանավորի մեր հանձնառությունը միջուկային էներգիայի խաղաղ զարգացմանը՝ ապահովության, անվտանգության և չտարածման ամենաբարձր չափանիշներով։
Նայելով ապագային՝ մենք ցանկանում ենք շարունակել համագործակցությունն ԱՄՆ նոր վարչակազմի հետ՝ մեր Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության մեջ նշված հավակնոտ նպատակներն իրագործելու ուղղությամբ։
Հարգելի՛ բարեկամներ, թող այս Կանոնադրությունը ծառայի որպես Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական հարաբերությունների խորացման  վկայություն և ընդհանուր ձեռքբերումներով լի ապագայի ճանապարհային քարտեզ:»,- նշել է նա։

"Armenia deeply appreciates the constant support of the USA." Mirzoyan
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated that the Armenia-US strategic partnership charter forms a solid foundation and makes our cooperation more ambitious.
"The Armenia-US strategic partnership charter, which we are signing today, forms a solid foundation and makes our cooperation more ambitious. It covers many areas, including strengthening economic and energy ties, communications, deepening defense and security cooperation, strengthening democratic institutions, promoting justice and the rule of law, developing innovation and high technology, and expanding people-to-people contacts.
In recent years, our relations have developed significantly based on shared values and mutual interests. They have reached a level where establishing a strategic partnership corresponds to current realities and is essential for operating in complex geopolitical conditions.
I especially thank you, Mr. Secretary of State, and your team for your efforts to elevate our cooperation to a new level. Equally important is the USA's support in strengthening Armenia's democratic institutions and promoting economic resilience.
We deeply appreciate the United States' involvement in promoting stable and lasting peace in the South Caucasus region. A stable and prosperous South Caucasus is in the interests of all regional actors and the wider international community, and Armenia is committed to the peace agenda and to its continued close cooperation with the United States to achieve this common goal.
We are also pleased to announce that in the spirit of our shared commitment to global security, Armenia intends to join the Global Coalition to Defeat the Islamic State, further emphasizing our commitment to the fight against international terrorism. Joint action is essential in addressing this threat.
We are also beginning negotiations on a nuclear cooperation agreement with the United States, known as the "123 Agreement." This agreement will provide a framework for cooperation in the peaceful uses of nuclear energy and mark our commitment to the peaceful development of nuclear energy with the highest standards of safety, security, and non-proliferation.
Looking to the future, we look forward to continuing to work with the new US administration to achieve the ambitious goals outlined in our Strategic Partnership Charter.
Dear friends, let this Charter serve as a testimony to the deepening of strategic relations between Armenia and the United States and a road map for a future full of everyday achievements," he noted.