Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Վաշինգտոնում
Հունվարի 14-15-ը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Վաշինգտոնում: Ծրագրված են հանդիպումներ ԱՄՆ գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունները նախորդ՝ 2024 թվականին նշանավորվել էին ակտիվ քաղաքական երկխոսությամբ և արժեքավոր ձեռքբերումներով։ Ապրիլի 5-ին տեղի էր ունեցել ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ եռակողմ հանդիպումը։ Հունիսի 11-ին Երևանում կայացել էր ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստը և ուրվագծվել հարաբերությունների խորացման տեսլականը՝ միտված երկկողմ երկխոսության կարգավիճակը ռազմավարական գործընկերության բարձրացնելուն:
Նիստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել էր. «Մեր գործընկերության առանցքում է ժողովրդավարական սկզբունքների նկատմամբ ամուր հանձնառությունը: Մեր երկկողմ օրակարգը շարունակում է ընդլայնվել և ներառել Հայաստանի դիմակայունության և կայուն զարգացման համար կարևոր ուղղություններ։ Հաշվի առնելով երկկողմ հարաբերությունների աճող բնույթն ու դինամիկան՝ մենք հուսով ենք, որ մեր ռազմավարական երկխոսությունը կբարձրացնենք նոր՝ ռազմավարական գործընկերության մակարդակի, որը կարող է ավելի ամրապնդել մեր բազմաբնույթ համագործակցության կառուցվածքային հիմքերը»:
Տարվա ընթացքում ՀՀ-ԱՄՆ փոխգործակցությունն ակտիվ էր տարբեր մակարդակներում և հարթակներում՝ ներառյալ նախարար Միրզոյանի և պետքարտուղար Բլինքենի երկկողմ հանդիպումների ձևաչափով, հավելում են գերատեսչությունից:

Ararat Mirzoyan will be in Washington on a working visit
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan will be in Washington on a working visit from January 14 to 15. The RA Foreign Ministry reports that meetings are planned with US colleagues, including US Secretary of State Anthony Blinken.
It is noted that RA-US relations were marked by active political dialogue and valuable achievements in the previous year, 2024. The RA-US-EU tripartite meeting took place on April 5. On June 11, the concluding session of the RA-US strategic dialogue was held in Yerevan. The vision of deepening relations was outlined, aimed at raising the status of the bilateral dialogue to a strategic partnership.
At the meeting, the RA Foreign Minister emphasized. "At the core of our partnership is a strong commitment to democratic principles. Our bilateral agenda continues expanding and includes important directions for Armenia's resilience and sustainable development. Considering the growing nature and dynamics of bilateral relations, we hope to raise our strategic dialogue to a new level of strategic partnership, which can further strengthen the structural foundations of our multilateral cooperation."
The department adds that during the year, RA-US cooperation was active at various levels and platforms, including bilateral meetings between Minister Mirzoyan and Secretary of State Blinken.