Հայաստանը դիտարկում է ՄԽ-ն լուծարելու հարցով ԵԱՀԿ դիմելու հնարավորությունը
Հայաստանի Հանրապետությունը դիտարկում է ՄԽ-ն լուծարելու հարցով ԵԱՀԿ դիմելու հնարավորությունը: 2024թ. դեկտեմբերի 19-ին, «Արմենպրեսին» տված հարցազրույցում պատասխանելով հարցին թե ինչպիսի՞ն է Հայաստանի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ ՄԽ-ն լուծարելու գաղափարի վերաբերյալ, վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
(մեջբերում) «Կառուցողական: Մենք հասկանում ենք այն դիրքորոշումը, որ եթե չկա կոնֆլիկտ, ինչ իմաստ ունի կոնֆլիկտի կարգավորմամբ զբաղվող ձեւաչափի գոյությունը: Բայց մենք նաեւ ուզում ենք համոզվել, որ հենց այս նույն տրամաբանությամբ է հարցին մոտենում Ադրբեջանը, եւ նրա մղումը, ասենք, օրինակ այսպես կոչված «Արեւմտյան Ադրբեջանի» խոսույթի զարգացմամբ Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականություն իրագործելը չէ» (մեջբերման ավարտ):
2025 թվականի հունվարի 8-ին ֆեյսբուքյան էջում կատարած գրառմամբ վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չկա եւ չի կարող լինել Արեւմտյան Ադրբեջան եւ ընդգծել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնող այդ խոսույթից Ադրբեջանի հրաժարվելու և խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը միանշանակ եւ աներկբա ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը եւ պատրաստ է դա վերահաստատել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ, ինչպես նաև վերոնշյալ գրառման մեջ նշված մյուս բոլոր նախաձեռնությունների ու քայլերի իրագործմամբ: Կարեւոր է, որ Ադրբեջանը նույնպես միանշանակ եւ աներկբա ճանաչի Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը:

Армения рассматривает возможность обращения в ОБСЕ по вопросу о роспуске Минской группы
В ответ на вопросы ряда СМИ сообщаю, что Республика Армения рассматривает возможность обращения в ОБСЕ с вопросом о роспуске Минской группы.
19 декабря 2024 года в интервью агентству «Арменпресс», отвечая на вопрос о позиции Армении относительно идеи роспуска Минской группы ОБСЕ, премьер-министр Никол Пашинян заявил:
«Мы относимся конструктивно. Мы понимаем ту логику, что если конфликта нет, то какой смысл в существовании формата, занимающегося его урегулированием. Но мы также хотим убедиться, что именно с этой логикой подходит к вопросу и Азербайджан, а его стремление, например, не состоит в реализации агрессивной политики в отношении территории Республики Армения, развивая так называемую риторику „Западного Азербайджана“».
8 января 2025 года в своей публикации на Facebook премьер-министр Пашинян подчеркнул, что на территории Республики Армения нет и не может быть «Западного Азербайджана», и отметил необходимость отказа Азербайджана от риторики, ставящей под сомнение территориальную целостность Армении, в интересах установления мира.
Республика Армения однозначно и безоговорочно признает территориальную целостность Азербайджана и готова подтвердить это подписанием мирного договора, а также реализацией всех инициатив и шагов, указанных в вышеупомянутом заявлении. Важно, чтобы и Азербайджан однозначно и безоговорочно признал территориальную целостность Республики Армения.