ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ անդրադարձել են Հարավային Կովկասի խնդիրներին
Հունվարի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել նախորդ տարվա ընթացքում արձանագրված հաջողություններին, գործընկերության նոր օրակարգի մշակման ուղղությամբ քննարկումների ընթացքին և առաջիկա ծրագրերին: Անդրադառնալով «ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրինագծին՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից երեկ տրված դրական եզրակացությունը համահունչ է ԵՄ և անդամ պետությունների հետ ՀՀ փոխգործակցության խորացման դինամիկային և ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումներին:
Արարատ Միրզոյանը և Մագդալենա Գրոնոն մտքեր են փոխանակել գործընկերության հետագա ընդլայնման հեռանկարների շուրջ՝ հաշվի առնելով առկա գործիքակազմի միջոցով ընձեռնվող հնարավորությունները: Ի թիվս այլ մեխանիզմների, ընդգծել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության կարևորությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին, առկա մարտահրավերներին և դրանց արդյունավետ հաղթահարման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման տեսլականին համահունչ ՀՀ կառավարությունը ջանքեր է գործադրում փոխադարձ ընդունելի լուծումների հասնելու և երկարատև կայունություն ապահովելու ուղղությամբ: Այդ համատեքստում, ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ պայմանագրի վերջնականացման, ինչպես նաև տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման նպատակով ՀՀ կողմից ներկայացված առաջարկությունները: Անդրադարձ է կատարվել նաև հումանիտար հարցերի:

Обсуждены проблемы Южного Кавказа со специальным представителем ЕС
10 января министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Магдаленой Гроно.
Стороны обсудили широкий круг вопросов повестки дня армяно-европейского партнерства. Были затронуты успехи прошлого года, ход обсуждений по разработке новой повестки партнерства и предстоящие программы. Говоря о законопроекте «О начале процесса присоединения Армении к ЕС», министр Мирзоян отметил, что положительное заключение правительства Армении соответствует динамике углубления сотрудничества с ЕС и странами-членами, а также европейским стремлениям граждан Армении.
Арарат Мирзоян и Магдалена Гроно обменялись мнениями о перспективах дальнейшего расширения партнерства, учитывая возможности, предоставляемые существующими инструментами. В частности, была подчеркнута важность работы гражданской миссии ЕС в Армении.
На встрече также обсуждалась ситуация с безопасностью на Южном Кавказе, существующие вызовы и шаги, необходимые для их эффективного преодоления. Министр подчеркнул, что в соответствии с видением нормализации отношений с соседями и установления мира в регионе правительство Армении прилагает усилия для достижения взаимоприемлемых решений и обеспечения долгосрочной стабильности. В этом контексте глава внешнеполитического ведомства Армении представил предложения по завершению договора о нормализации отношений с Азербайджаном, а также по разблокировке региональных коммуникаций. Кроме того, были обсуждены гуманитарные вопросы.