«Միջազգային իրավական վեճերը չեն խանգարի խաղաղության գործընթացին». Կիրակոսյան
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն անդրադարձել է միջազգային ատյաններում Հայաստանի ու Ադրբեջանի իրավական վեճերին։ Հարցին՝ կխանգարե՞ն այդ վեճերը խաղաղության գործընթացին, Կիրակոսյանը նշել է. «Իմ կարծիքով՝ ոչ։ Իրավական վեճերի իմաստն ինչ-որ տեղ խաղաղության հաստատումն է։ Երբ պետությունները նախաձեռնում են իրավական վեճեր, տարաձայնությունները լուծում են քաղաքակիրթ եղանակով, դա նաև պատերազմը կանխարգելել է նշանակում»:
Հարցին՝ ի՞նչ առաջարկ է արել Երևանը Բաքվին իրավական վեճերը բացառելու՝ Ադրբեջանի պահանջին ի պատասխան, Եղիշե Կիրակոսյանը խորհուրդ է տվել դիմել ԱԳՆ՝ նշելով, որ հարցն այդ գերատեսչության տիրույթում է:
Նա չի պատասխանել հարցին՝ արդյոք իր դիրքորոշումը ներկայացրել է ՀՀ իշխանություններին. «Այդ մասին եկեք մեկնաբանություն չտամ»։

"International legal disputes will not hinder the peace process." Kirakosyan
Yeghishe Kirakosyan, the RA representative for international legal issues, referred to Armenia and Azerbaijan's legal disputes in international courts. When asked whether these disputes will hinder the peace process, Kirakosyan said, "In my opinion, no. The point of legal disputes is to establish peace somewhere. When states initiate legal disputes and resolve differences in a civilized manner, this also means preventing war."
When asked what proposal Yerevan made to Baku to exclude legal disputes in response to Azerbaijan's demand, Yeghishe Kirakosyan advised to apply to the Foreign Ministry, noting that the issue is within the domain of that department.
He did not answer whether he presented his position to the RA authorities. "Let's not comment on that."