Անդրադարձել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյին:
Վարչապետը շնորհավորել է տիկին Գրոնոյին պաշտոնը ստանձնելու առիթով և հույս հայտնել, որ նա իր գործունեությամբ կնպաստի Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ Կառավարությունն այսօրվա նիստում դրական եզրակացություն է տվել քաղաքացիական նախաձեռնությամբ ներկայացված «ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրինագծի վերաբերյալ և հիշեցրել, որ 2023 թվականի աշնանը Եվրոպական խորհրդարանում ունեցած ելույթում իր կողմից ընդգծվել է՝ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է Եվրոպական միությանն այնքան մոտ լինել, ինչքան Եվրոպական միությունը դա հնարավոր կհամարի:
Մագդալենա Գրոնոն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության հետևողական ընդլայնումը, այդ թվում՝ մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումն ու բարեփոխումների առաջմղումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանը միտված ՀՀ Կառավարության գործուն քայլերին, ինչպես նաեւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։

Пашинян и Магдалена Гроно обсудили процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном
Премьер-министр Никол Пашинян принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Магдалену Гроно.
Пашинян поздравил Гроно с назначением на должность и выразил надежду, что её деятельность будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению сотрудничества между Арменией и ЕС. Он также отметил, что на заседании правительства Армении сегодня было дано положительное заключение на законопроект о начале процесса членства Армении в ЕС. Пашинян напомнил, что в своём выступлении в Европейском парламенте осенью 2023 года подчеркнул готовность Армении быть настолько близкой к ЕС, насколько это возможно.
Магдалена Гроно поблагодарила за приём и подчеркнула важность последовательного расширения сотрудничества между Арменией и ЕС, включая развитие демократических институтов и продвижение реформ в стране.
В ходе встречи стороны обсудили процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, меры правительства Армении, направленные на обеспечение безопасности и стабильности в регионе Южного Кавказа, а также проект «Перекрёсток мира».