160 հազարից ավելի ադրբեջանցի Հայաստանից փոխհատուցում է ստացել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է 1980-ականների վերջին, 1990-ականների սկզբին Հայաստանից հեռացած ադրբեջանցիների հարցին։ Նա նշել է, որ նրանց ճնշող մեծամասնությունը հեռացել է քաղաքակիրթ ճանապարհով, իսկ հակառակի մասին վկայող բացառությունները եզակի են։
Ըստ Միրզոյանի՝ 100 ընտանիք վաճառել է իր բնակարանը, մինչդեռ բռնագաղթի կամ տեղահանության ժամանակ նման բան չի արվում․
«100 ընտանիք ուղղակի վաճառել է իր բնակարանը, իսկ 12.000 ընտանիք կարողացել է փոխանակել բնակարաններն Ադրբեջանում ապրող հայերի հետ։ 160.000-ից ավել մարդ էլ, երբ հեռացել է Հայաստանից, կառավարությունից փոխհատուցում է ստացել։ Հետևաբար, այստեղ իրավունքներն էլ են սպառված։ Մենք կարող ենք զուգահեռ տանել Ադրբեջանում ապրող շուրջ 500 հզ. հայերի հետ, հիշել նրանց ճակատագիրը, հիշել Բաքվի, Սումգայիթի ջարդերը, մյուս հալածանքները։ Եվ այս ամենը փաստ է, փաստաթղթավորված է»։

Foreign Minister Ararat Mirzoyan referred to the Azerbaijanis who left Armenia in the late 1980s and early 1990s. He noted that most of them left in a civilized way, and the exceptions proving the opposite are unique.
According to Mirzoyan, 100 families have sold their apartments, while such a thing is not done during deportation.
"100 families directly sold their apartments, and 12,000 families could exchange apartments with Armenians living in Azerbaijan. More than 160,000 people received compensation from the government when they left Armenia. Therefore, the rights are also exhausted here. We can draw a parallel with about 500 thousand people living in Azerbaijan. With the Armenians, remember their fate; remember the massacres of Baku, Sumgait, and other persecutions. And all this is a fact; it is documented."