«Գայթակղությունը շատ մեծ է հակադարձելու, բայց զերծ կմնամ». Միրզոյանը՝ Ալիևին
«Գայթակղությունը շատ մեծ է՝ անմիջապես հակադարձել և բերել անհերքելի, բարձր մակարդակով արված հրապարակային հայտարարություններ, որ Ադրբեջանում կա խրախուսվող ֆաշիստական վերաբերմունք հայերի, հայության նկատմամբ, բայց ես զերծ կմնամ այդ գայթակղությունից ու կփորձեմ ինձ տիրապետել»,- հայտարարել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի երեկվա հայտարարություններին։
Նա կոչ է արել գնահատել, թե ինչու են արվում այդ հայտարարությունները. «Գուցե դրա նպատակն այն է, որ մենք զերծ չմնանք գայթակղությունից ու հանդես գանք պատասխան կոշտ հայտարարությամբ, հետո իրենք՝ ավելի սուր հայտարարությամբ, հետո մենք՝ ավելի սուր․․․ Հետո լինի կրակոցներ, ունենանք ռեալ էսկալացիա։ Կարծում եմ՝ սա լավագույն ճանապարհը չէ, որով պետք է գնանք»։ Փոխարենը, նախարարը կարծում է, որ պետք չէ շեղվել խաղաղության օրակարգից. «Անելու ենք ամեն ինչ, որ շարունակենք զարգացնել այդ օրակարգը»։
Միրզոյանի խոսքով՝ միայնակ խաղաղություն չես կարող կառուցել, բայց կարող ես շարունակել կառուցողական աշխատանքն այդ ուղղությամբ։

"The temptation is too great to fight back, but I will refrain." Mirzoyan to Aliyev
"The temptation is very great to immediately counter and make irrefutable, high-level public statements that there is an encouraged fascist attitude towards Armenians and Armenians in Azerbaijan, but I will refrain from that temptation and try to control myself," said Foreign Minister Ararat Mirzoyan, referring to yesterday's statements of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
He called for an assessment of why these statements were made. "Perhaps the purpose of this is that we do not avoid the temptation and come out with a tough statement in response, then they make a sharper statement, then we make a sharper one... Then there will be shootings; let's have a real escalation. I think this is not the best way to go." Instead, the minister believes there is no need to deviate from the peace agenda: "We will do everything to continue developing that agenda."
According to Mirzoyan, you cannot build peace alone but can continue constructive work in that direction.