ԱԳ նախարարը մանրամասներ է հայտնել Ադրբեջանի հետ բանակցություններից
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մանրամասներ է հայտնել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններից։
Նրա խոսքով՝ քննարկվող 17 հոդվածից 15-ի շուրջ համաձայնության են հասել, իսկ չհամաձայնեցված 2 հոդվածի վերաբերյալ Հայաստանն իր առաջարկներն է ներկայացրել։
Նա խոսել է տրանսպորտային հաղորդակցության ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին՝ նշելով, որ սա չի սահմանափակվում ՀՀ-Ադրբեջան տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակմամբ, այլ ավելի լայն միջազգային օրակարգ է ձևավորում։
«Ցավոք, մինչ այսօր պաշտոնական պատասխան այս մասով չենք ստացել։ Առաջարկը, որ մենք արել ենք, հասցեագրում է բոլոր գոյություն ունեցող խնդիրները»,- ասել է նա՝ նշելով, որ առաջին փուլում առաջարկել են ՀՀ հարավով անցնող երկաթուղու ապաշրջափակում. «Առաջարկել ենք ինչպես մաքսային սահմանային հատման ընթացակարգերի որոշակի պարզեցում, այնպես էլ նույն բեռների հավելյալ ապահովության մեխանիզմներ։ Ադրբեջանական կողմի առաջնային արձագանքը դրական տպավորություն թողեց, մնացածը՝ տեսնենք»,- ասել է նա։
Միրզոյանը խոսել է նաև այս հարցի շուրջ Իրանի դիրքորոշման մասին՝ ընդգծելով, որ հայ-իրանական սահմանագիծը արդեն վերահսկվում է հայ սահմանապահների կողմից։

The Minister of Foreign Affairs gave details of the negotiations with Azerbaijan
According to him, 15 of the 17 articles discussed were agreed upon, and Armenia presented its proposals regarding the 2 disagreed-on articles.
He spoke about the unblocking of transport communication infrastructures, noting that this is not limited to the unblocking of RA-Azerbaijan transport routes but forms a broader international agenda.
"Unfortunately, we have not received an official answer until today. The proposal we made addresses all the existing problems," he said, noting that they proposed unblocking the railway passing through the south of RA at the first stage. "We proposed a certain simplification of the customs border crossing procedures and additional security mechanisms for the same cargoes. The primary reaction of the Azerbaijani side left a positive impression; let's see the rest," he said.
Mirzoyan also spoke about Iran's position on this issue, emphasizing that Armenian border guards already control the Armenian-Iranian border.