Հայաստան-Իրան սահմանին վերահսկողություն իրականացնում են միայն ՀՀ սահմանապահ զորքերը. Փաշինյան
«Այսօրվանից Հայաստան-Իրան պետական սահմանի Ագարակ սահմանային անցման կետում սահմանապահ վերահսկողություն իրականացնում են միայն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանապահ զորքերի ծառայողները», - այս մասին հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մինչ այս, Հայաստանի անկախացումից ի վեր, Ագարակ անցման կետում սահմանային վերահսկողություն իրականացնում էին Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանապահ զորքերի ծառայողները և ուզում եմ նրանց շնորհակալություն հայտնել մատուցած ծառայության համար:
Իսկ այսօրվանից սահմանապահ վերահսկողությունը ստանձնած մեր սահմանապահներին հաջողություն և բարի ծառայություն եմ մաղթում», - վարչապետը:

Границу Армения-Иран контролируют только пограничные войска РА. Пашинян
"С сегодняшнего дня на пограничном пункте Агарак государственной границы Армения-Иран пограничный контроль будут осуществлять только сотрудники Пограничных войск Республики Армения", - сказал премьер-министр Никол Пашинян.
«До сих пор, с момента обретения Арменией независимости, пограничный контроль на пункте пропуска «Агарак» осуществляли сотрудники Пограничных войск Российской Федерации, и я хочу поблагодарить их за службу.
И желаю успехов и хорошей службы нашим пограничникам, которые с сегодняшнего дня взяли на себя пограничный контроль", - сказал Премьер-министр.