Քաղաքական խորհրդակցություններ ՀՀ և Նիդերլանդների ԱԳՆ-ների միջև
Դեկտեմբերի 20-ին Հաագայում տեղի են ունեցել հերթական քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև։ Խորհրդակցությունները վարել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարության քաղաքական հարցերով գլխավոր տնօրեն Մարսել Դե Վինկը։
Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև երկկողմ հարաբերությունների ներկա բարձր մակարդակն ու քաղաքական երկխոսության դինամիկան:
Պարույր Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչպես նաև Հայաստանի համար առաջնահերթություն հանդիսացող հարցերի վերաբերյալ նիդերլանդական կողմի շարունակական աջակցության համար:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-նիդերլանդական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանը և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությանը։
Նախարարի տեղակալն իր գործընկերներին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ու Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու Հայաստանի տեսլականը:

Политические консультации между МИД РА и Нидерландов
20 декабря в Гааге состоялись очередные политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Королевства Нидерландов. Консультации провели заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Оганесян и главный директор по политическим вопросам МИД Нидерландов Марсель Де Винк.
Стороны с удовлетворением отметили нынешний высокий уровень двусторонних отношений между Арменией и Нидерландами и динамику политического диалога.
Паруйр Оганесян поблагодарил голландскую сторону за постоянную поддержку демократических реформ в Армении, а также вопросов, которые являются приоритетными для Армении.
Собеседники обсудили широкий спектр вопросов, связанных с развитием армяно-голландских отношений, коснулись партнерства РА-ЕС и сотрудничества в рамках международных организаций.
Заместитель министра представил коллегам видение Армении по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном и достижению стабильного мира на Южном Кавказе.