Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետին հրավիրել է Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուին՝ պաշտոնում նշանակվելու առթիվ:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություններ Ձեր բարձր առաքելության իրականացման գործում: Վստահ եմ, որ Ձեր մասնագիտական ու քաղաքական մեծ փորձառությունն ու կարողությունները գործի կդրվեն՝ ի շահ բարեկամ Ֆրանսիայի և ֆրանսիացի ժողովրդի։
Համոզված եմ, որ մեր կառավարությունները կշարունակեն սերտ համագործակցությունը՝ ընդլայնելու հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների ամուր բարեկամության վրա հիմնված` մեր երկու պետությունների միջև հաստատված առանձնահատուկ հարաբերությունները։ Իմ վճռական պատրաստակամությունն եմ հայտնում համատեղ ջանքերով քայլեր ձեռնարկելու Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմավարական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ, մասնավորապես՝ տնտեսական համագործակցության շրջանակներում։
Մեծապես կարևորում ենք մեր տարածաշրջանում անվտանգության և արդար ու տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված Ֆրանսիայի հետևողական ջանքերը: Բարձր ենք գնահատում Հայաստանին վերաբերող հարցերում Ձեր շարունակական ուշադրությունն ու հայ ժողովրդին ցուցաբերած համերաշխությունը։
Մեծ պատիվ կլինի առաջիկայում պաշտոնական այցով Ձեզ հյուրընկալել Հայաստանում՝ հայ-ֆրանսիական համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ բովանդակային քննարկումներ անցկացնելու համար։
Վերստին շնորհավորելով Ձեզ Ֆրանսիայի վարչապետի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթելով հաջողություններ Ձեր բոլոր ծրագրերում՝ ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն վարչապետ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»,-նշված է ուղերձում

Никол Пашинян пригласил новоназначенного премьер-министра Франции в Армению
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Французской Республики Франсуа Байру в связи с его назначением.
Сердечно поздравляю Вас с назначением на пост Премьер-министра Французской Республики, желаю Вам успехов в реализации Вашей высокой миссии.
Уверен, что наши правительства продолжат тесное сотрудничество для расширения особых отношений, установившихся между нашими двумя государствами, основанных на крепкой дружбе армянского и французского народов. Выражаю решимость прилагать совместные усилия для развития стратегического сотрудничества между Арменией и Францией, в частности, в рамках экономического сотрудничества.
Мы высоко ценим последовательные усилия Франции по установлению безопасности и справедливого и прочного мира в нашем регионе. Мы высоко ценим ваше постоянное внимание и солидарность с армянским народом.
Для меня будет большой честью принять Вас в ближайшем будущем с официальным визитом в Армению для проведения предметных обсуждений в направлении дальнейшего развития армяно-французского сотрудничества.
Еще раз поздравляю Вас со вступлением на пост Премьер-министра Франции и желаю Вам успехов во всех Ваших проектах, примите, господин Премьер-министр, уверения в моем глубоком уважении", - говорится в сообщении.