Արարատ Միրզոյանն ու Անվար Գարգաշն անդրադարձել են տարածաշրջանային հարցերի
Դեկտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահի դիվանագիտական հարցերով խորհրդական Անվար Գարգաշի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԱՄԷ երկկողմ քաղաքական օրակարգի հարցեր՝ երկուստեք ընդգծելով հարաբերությունների դրական դինամիկան, արձանագրված արդյունքները, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը: Առանձնանշվել են առևտրի, զբոսաշրջության, տեխնոլոգիական և ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում համագործակցության խորացման հարցում առկա լրացուցիչ հնարավորությունները: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է շարունակել ակտիվ ջանքերն առավել նշանակալի արդյունքների հասնելու ուղղությամբ, քանզի կա փոխադարձ հետքրքրություն, քաղաքական կամք և փոխշահավետ հեռանկարներ:
Ներդրումների խթանման համատեքստում ընդգծվել է գործարար շրջանակների մասնակցությամբ փոխայցելությունների և համաժողովների պարբերական անցկացման կարևորությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Անվար Գարգաշը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ տեսլականը, այդ թվում՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման պարագայում ընձեռնվող հնարավորությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Մերձավոր Արևելքում վերջին զարգացումներին:
Հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարարը շնորհավորել է ԱՄԷ նախագահի խորհրդականին ՀՀ «Բարեկամության» մեդալով պարգևատրվելու կապակցությամբ:

17 декабря министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с советником по дипломатическим вопросам президента Объединенных Арабских Эмиратов Анваром Гаргашем.
Собеседники обсудили вопросы двусторонней политической повестки дня РА-ОАЭ, подчеркнув положительную динамику отношений, а также готовность расширять сотрудничество в сферах, представляющих взаимный интерес. Министр подчеркнул, что необходимо продолжать активные усилия для достижения более значимых результатов, потому что есть взаимный интерес, политическая воля и взаимовыгодные перспективы.
В контексте привлечения инвестиций была подчеркнута важность регулярного проведения взаимных визитов и конференций с участием деловых кругов.
Арарат Мирзоян и Анвар Гаргаш обменялись мыслями по региональным вопросам. Глава внешнеполитического ведомства РА представил видение РА по установлению стабильности и мира на Южном Кавказе, в том числе возможности, предоставляемые открытием региональных коммуникаций.
Собеседники также коснулись последних событий на Ближнем Востоке.
На встрече Министр иностранных дел Республики Армения поздравил советника Президента ОАЭ по случаю награждения Медалью "Дружбы Республики Армения.