Աշխարհազորը կփոխարինվի տեղական պաշտպանության ուժերով
ՀՀ ՊՆ-ն առաջարկում է փոխարինել աշխարհազորի համակարգը տեղական պաշտպանության ուժերով։ Նախագիծը փոխնախարար Արման Սարգսյանը ներկայացրել է ԱԺ հանձնաժողովում։
Սարգսյանը մանրամասնել է, որ նախագծում հստակեցվում են տեղական պաշտպանության ուժերի խնդիրները, դերը, ղեկավարման սկզբունքներն ու կառուցվածքը։
Տեղական պաշտպանության ուժերը ենթարկվելու են կորպուսի հրամանատարին և ընդգրկվելու են կորպուսի ենթակայության զորամասերի կազմում՝ որպես աջակցող ստորաբաժանումներ։
«Տեղական պաշտպանության ուժերը համալրվելու են տվյալ համայնքում հաշվառված անձանցով, որոնք չեն կցագրվել պատերազմական ժամանակի հաստիքներին, հաշվառված են պահեստազորի երկրորդ խմբում կամ հանված են զինվորական հաշվառումից։ Համալրումը կիրականացվի կամավորության սկզբունքով՝ պայմանագրի կնքման միջոցով, որը չի համարվում զինվորական ծառայության պայմանագիր»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ առաջարկվող նոր համակարգի նպատակը քաղաքացիների պատրաստության և ներգրավման գործընթացը կազմակերպելն է, որը հիմնականում պահպանելու է նախկինում գործող աշխարհազորի օրենքով սահմանված պայմանները։

Local defense forces will replace the World Army
The RA Ministry of Defense proposes to replace the militia system with local defense forces. Deputy Minister Arman Sargsyan presented the project to the National Assembly committee.
Sargsyan elaborated that the project specifies the local defense forces' tasks, roles, management principles, and structure.
The local defense forces will be subordinated to the corps commander and included as support units in the corps's subordinate military units.
"The local defense forces will be supplemented by persons registered in the given community who were not assigned to the wartime positions, registered in the second group of the reserve force or removed from the military registration. Replenishment will be carried out voluntarily by signing a contract, which is not considered a military service contract," he said, adding that the purpose of the proposed new system is to organize the process of preparation and involvement of citizens, which will mainly preserve the conditions defined by the law of the previously existing militia.