Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկի» հայեցակարգը
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը «Մանամայի երկխոսություն» ֆորումի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Ծոցի համագործակցության խորհրդի գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական և բանակցային հարցերով տեղակալ Աբդուլազիզ Ալ-Ուվայշեկի հետ։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԾՀԽ համագործակցության սերտացմանն ուղղված համատեղ քայլերն, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի հարցեր։
Երկուստեք ընդգծվել է կողմերի հետաքրքրությունը խորացնել կազմակերպության և Հայաստանի միջև հարաբերությունները: Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել ջանքերը խթանելու ներդրումային հետաքրքրությունները ԾՀԽ անդամ երկրների և ՀՀ գործարարների շրջանում, այդ թվում՝ դրա համար անհրաժեշտ հարթակների և իրավապայմանագրային հենքի ձևավորման միջոցով։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Կոստանյանը զրուցակցին ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկի» հայեցակարգը, մասնավորապես Ծոցի և Սևծովյան տարածաշրջանների միջև փոխկապակցվածության համար ընձեռնվող հնարավորությունների տեսանկյունից։ Մտքեր են փոխանակվել ԾՀԽ և Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության միջև հնարավոր փոխգործակցության հարցերի շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային զարգացումներին։ Զրուցակցի խնդրանքով Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է Հայաստանի և հարևան երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման ու զարգացման ուղղությամբ աշխատանքները։

RA Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan met with Abdul Aziz Al-Aluwaisheg, Deputy Secretary General of the Gulf Cooperation Council for Political and Negotiation Affairs, within the "Manama Dialogue" forum.
As reported by the RA Foreign Ministry, the interlocutors discussed joint steps to closer cooperation between Armenia and the CSTO and issues of the regional and international agenda.
Both sides emphasized the parties' interest in deepening the organization's and Armenia's relations. The parties agreed to continue efforts to promote investment interests among the CSG member countries and Armenian business people, including by forming the necessary platforms and legal basis for this.
RA Deputy Foreign Minister Kostanyan presented the concept of "Crossroads of Peace" to the interlocutor, particularly from the point of view of the opportunities provided for interconnection between the Gulf and Black Sea regions. Thoughts were exchanged on possible interactions between the CSTO and the Black Sea Economic Cooperation Organization.
Regional developments were mentioned. At the interlocutor's request, Vahan Kostanyan presented the work towards regulating and developing relations between Armenia and neighboring countries.